אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פרדוקס ההשמנה- האם לא באמת צריך לדאוג מכמה קילוגרמים עודפים?

פרדוקס ההשמנה- האם לא באמת צריך לדאוג מכמה קילוגרמים עודפים?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנחנו רוצים להיות מאושרים, שלמים ובריאים יותר, וגם לאכול את חתיכת העוגה המיותרת, זו שאנחנו לא באמת אמורים לצורך בסיום הארוחה… "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה", נדמה לרבים מאתנו כמו יעד חיים רצוי. ד"ר אסנת רזיאל מבקשת להאיר כמה עובדות בנוגע לתפיסה הבעייתית של היכולות שלנו לסבול ממשקל עודף, ועדין להיות בריאים באופן מוחלט.

קילוגרמים עודפים

פרדוקס ההשמנה, והדיון הציבורי אשר בא בעקבותיו, התעורר בעקבות מחקר רפואי אשר התפרסם בכתב העת הרפואי Nature במאי 2013 . נושא המאמר היה מחקר של פרופ' קתרין פלגל, חוקרת בכירה במכון לחקר מחלות בארצות הברית ( Centers for Disease Control and revention , CDC ) אשר בדקה את הסיכון לתמותה בקרב נחקרים בעלי משקל תקין אל מול אלו הסובלים מהשמנת יתר.

ממצאי המחקר של הייגל "הראו כי בהשוואה לבעלי משקל גוף תקין, אלו שהיו בעודף משקל ( 25 < BMI < 30 ) היו ב- 6% פחות סיכון לתמותה, ואילו אלו שענו להגדרה של השמנה מדרגה 1 ( 30 < BMI < 35) היו ב- 5% פחות סיכון." (איילת קלטר, דיאטנית קלינית ויקירפואה).

האותיות הקטנות של המחקר
המחקר, אשר בשעתו עורר הדים רבים נדמה היה למראית עין כמחקר הנותן לגיטימציה להשמנת יתר. אך חשוב לקרוא בין האותיות הקטנות של המחקר. הייגל שללה את ההנחה הרווחת כי השמנת יתר במדדי BMI נורמטיבים גם היא מסוכנת לבריאותנו, אך גם התייחסה בדבריה לבעלי מסת BMI חריגה וגבוהה יותר, הלוקים במה שמקובל לכנות השמנת יתר קיצונית וציינה את הסכנות הטמונות בה לקיצור תוחלת החיים שלנו. רבים מאיתנו היו מעוניינים "להרזות כמה קילו", והשמנה באופן חברתי גורף נחשבת בשנים האחרונות כלא מקובלת, ומייצרת דחייה חברתית. אימוץ מודלים של רזון קיצוני על ידי תעשיית האופנה, לא תרם גם הוא למקובלות חברתית של השמנת יתר, גם לא ברמות שפעם הוגדרו כמקובלות.

ההבדל בין השמנה סבירה להשמנת יתר קיצונית
אך מחקרה של הייגל, ופרדוקס ההשמנה אינם מביאים בשורה ללוקים בהשמנת יתר קיצונית. וחשוב לעמוד על ההבדלים בהקשר זה ולהבין, כי גם אם השמנת יתר סבירה של כמה קילוגרמים איננה מסכנת אותנו באופן בריאותי, ועל פי הייגל, יתכן שאף שומרת עלינו בטוחים, הרי שפעמים הרבה,

ההשמנה הזו, שנראית לנו כסבירה יכולה להיות פתח להתגלגלות במדרון שסופו, השמנת יתר קיצונית, על תחלואיה הרבים, וקיצור תוחלת החיים המוכח שטמון בה עקב מחלות נלוות המוכרות כמשויכות לה כגון: מחלות לב, סוכרת, עומס לא מידתי על מפרקי הגוף, כולסטרול ועוד.

שמן מדי או רזה מדי מסוכן לתוחלת החיים
להיות שמן מדי, או לחלופין להיות רזה מדי, הם שני מסלולים שאינם נפגשים בנראות, אבל בהחלט במהות, שתי הקצוות של הקשת, סובלים מסיכוי לקיצור תוחלת החיים שלהם, וחשופים לסכנות בריאותיות רבות.

גם הייגל, הביאה במחקרה את ההנחה כי עודף משקל קיצוני, מקצר את תוחלת החיים. אך רבים בחרו להיאחז בנתונים שהעידו על כך שעודף משקל עודף מועט, איננו מסכן אותנו. נכון, אבל לא לקחו בחשבון כי עודף משקל שכזה מייצר את הרגלי האכילה וסגנון החיים העלולים להוביל אותנו
בסופו של דבר, לעליה דרמטית במשקל, ולהביא עמה את הסיבוכים הבריאותיים של השמנת היתר הקיצונית.

מאחורי אנשים בעלי משקל תקין, ומסת BMI תקינה, מסתתרים לרוב הרגלי תזונה ואורח חיים בריא. תרגול ספורטיבי מתון, ומודעות תזונתית גבוהה.

השמנת יתר אינה עוצרת עם הגיל
נכון, "כמה קילוגרמים עודפים לא יהרגו אותי" נשמעת כמו משוואה הגיונית לרבים, אבל חשוב להבין את משמעויות הבחירה שהובילו אותנו לאותם "כמה קילוגרמים עודפים" ולהבין, שהרגלי תזונה גרועים וחוסר בפעילות גופנית עלולים להוביל לעוד כמה קילוגרמים עודפים, ולאחריהם לעוד ועוד כאלו. השמנת יתר איננה עוצרת פעמים רבות ברף משקל ספציפי, או אידאלי כפי שנוטים רבים לחשוב. עם הגיל, היא מתגברת, והעובדה שעלינו לצרוך בכל עשור כעשרה אחוז לערך פחות בצריכה האנרגית הקלורית שלנו, צריכה גם היא להילקח בחשבון.

נכון, יש הרבה מאד אנשים שאינם אוחזים במידת בגדים אפס ובמידת מותניים צרה, אבל מידתיות בבחירות התזונתיות שלנו ובאורח החיים שאנו מנהלים, היא בעצם המפתח לחיים בריאים ומאושרים יותר, ולא קבלה של פרדוקס ההשמנה, שיתכן שהשגיאה המרכזית בקבלתו היא וויתור על היכולת להימנע מהשמנת יתר על ידי מאמץ ובחירות נכונות יותר, ובכך להימנע מסיבוכים אפשריים מיותרים וממחלות נלוות.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים