קיצור קיבה: ניתוח מעקף ומיני מעקף קיבה – וידאו

קיצור קיבה: ניתוח מעקף ומיני מעקף קיבה – פרופ' רפי קרסו מראיין את ד"ר דוד גויטיין במילון הרפואי בוודיאו

בשנת 2014 בוצעו בישראל כ-9,000 ניתוחי קיצור קיבה פי שניים מהעשור הקודם. בשנים האחרונות שיטת הניתוח מעקף הקיבה או בפורמט החדש שלו מיני מעקף הקיבה הפכה להיות שכיחה מאוד בקרב ניתוחים אלו , מה היתרונות והחסרונות בניתוח ומה חשוב לדעת ?

ניתוחי קיצור הקיבה הינם מהניתוחים השכיחים ביותר בעולם המערבי ובכלל זה גם בישראל. בשנים האחרונות עולה הפופולריות של שיטת מעקף הקיבה עם השקה בודדת ("מיני מעקף") – הפורמט החדש של מעקף הקיבה הוותיק.

מעקף קיבה הינו ניתוח הרזיה שבמהלכו מחלקים את הקיבה לשני מדורים: האחד, כיס קטן ביותר, אליו נכנס האוכל, והשני – שייר הקיבה המנותק, לחלק זה לא ייכנס אוכל יותר. את כיס הקיבה הקטן מחברים ישירות למעי הדק (תוך כדי מעקף של יתרת הקיבה). בצורה זו ניתן לאכול כמות אוכל קטנה ביותר בכל רגע נתון ובנוסף, יעילות מערכת העיכול נפגעת בצורה בה חלק מהאוכל שנאכל, לא נספג. הערך הקלורי השמיש מופחת, דבר התורם לירידה במשקל.

כיצד מתבצע ניתוח מעקף קיבה:

ניתוח מעקף קיבה הינו ניתוח המבוצע בגישה זעיר פולשנית, קרי דרך מספר חתכים קטנית בבטן ולא בחתך גדול אחד. גישה זו משפרת החלמה מבחינת כאב, פגיעה נשימתית, ניוד מוקדם ועוד. גם התוצאה האסטטית טובה יותר. יום לאחר הניתוח, במידה שהכל כשורה, יש להתחיל לצרוך נוזלים בכמות קטנה בכל פעם, אך בתדירות גבוהה. בהמשך ניתן להתחיל לצרוך מזון נוזלי כאשר העלייה בכמויות והמעבר לאכילת מזון מוצק יהיה תוך כדי מעקב והוראות של דיאטנית.

היתרונות בביצוע מעקף קיבה:

 1. הניתוח מקטין את נפח הקיבה בצורה משמעותית כך שניתן לצרוך כמות קטנה מאוד של מזון בכל ארוחה
 2. ביצוע מעקף קיבה יעיל במיוחד למטופלים אשר צורכים כמויות גדולות של מזון מתוק עקב תופעת לוואי הגורמת לתחושה פיזית לא נעימה בצריכת סוגי אוכל אלה (תסמונת הצפה – dumping)
 3. שינוי הורמונלי בתקשורת שבין המעי למח עם השפעה חזקה בדיכוי תיאבון ודחפי אכילה
 4. הפחתה של 70-75% מעודף המשקל
 5. שיפור ניכר בתחלואה מטבולית נלווית, לעיתים עד הפסקת טיפול תרופתי, בייחוד בסוכרת, יתר לחץ דם וכו'

 החסרונות בביצוע ניתוח מעקף קיבה:

 1. עקב הפגיעה בספיגה יש נטייה להתפתחות חסרים של ויטמינים ומינרלים (ברזל, B12, סידן, חומצה פולית ועוד), דבר המחייב נטילה קבועה של תוספי מזון לאחר ביצוע המעקף.
 2. ביצוע מעקף קיבה לא מתאים למטופלים הנוטלים כמות גדולה של תרופות
 3. מדובר בניתוח בטני עם סיכונים שונים כגון, דימום, חסימת מעיים, דלף, תסחיף ריאות וכו'.

ניתוח מיני ניתוח מעקף קיבה:

ההבדל בין ביצוע מעקף קיבה "סטנדרטי" לביצוע מעקף עם השקה בודדת הוא שבראשון ישנן שתי השקות (בין מעי לכיס הקיבה, ובין המעי לעצמו) ובמעקף בהשקה בודדת ישנה השקה אחת (בין לולאת מעי דק לכיס הקיבה). פחות השקות = סיכון מופחת. כמו כן, פחות השקות מאפשר ניתוח קצר יותר.

בביצוע ניתוח מעקף קיבה בהשקה בודדת מתבצעת בד"כ עקיפה של אורך מעי גדול יותר ובכך גורמים לתת-ספיגה גדולה יותר. דבר זה עלול לגרום לתלות גדולה יותר בתוספי מזון לאורך זמן וכן ליציאות רכות יותר ואי סבילות למזון עתיר שומן

היתרונות בביצוע ניתוח מיני מעקף קיבה:

 1. במיני מעקף ישנה השקה אחת לעומת ביצוע של שתי השקות בביצוע מעקף קיבה.
 2. הניתוח אורך זמן קצר יותר ממעקף קיבה רגיל
 3. שינוי הורמונלי וירידת תיאבון כפי שתואר למעקף ה"רגיל"
 4. הפחתת משקל זהה למעקף "רגיל"
 5. ניתוח מומלץ למטופלים הנוטים לאכילת יתר של מתוקים, מסיבה זוהה לזו שתוארה

החסרונות בביצוע ניתוח מיני מעקף קיבה:

 1. תת הספיגה של המזון עלולה להיות משמעותית ועקב כך לגרום לחוסר שיחייב נטילת תוספי תזונה באופן קבוע וביצוע בדיקות דם לצורך מעקב.
 2. ניתוח זה לא מתאים למטופלים הנוטלים תרופות רבות
 3. בשל הגעת לולאת המעי המוביל את מיצי העיכול עד לכיס הקיבה – מעקף עם השקה בודדת מעלה את הסיכון לסבול מרפולקס מרתי.

כמו כל הניתוחים להרזיה, אין תחליף לייעוץ כירורגי מקצועי בבחירת סוג הניתוח המתאים ביותר למטופל הספציפי. רצוי להיוועץ במנתח המצוי בכלל הניתוחים ויכול לבחור עם המטופל בכל אחת מהאופציות הקיימות.

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.