Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קמפיין השמנת יתר בקרב ילדים – למה זה טוב?

קמפיין השמנת יתר בקרב ילדים – למה זה טוב?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הסערה האמיתית בסוגיית השמנת יתר בקרב ילדים צריכה להיות לא סביב הקמפיין אלא סביב הבעיה עצמה. ד"ר אסנת רזיאל, מנהלת המרכז להשמנת יתר, חושבת שההורים צריכים לקחת אחריות ולדאוג לתזונה אחראית ומזינה של דור ההמשך

קשה להתעלם משלטי החוצות שעלו השבוע ברחבי הארץ הקוראים למניעת השמנת יתר בקרב ילדים. התגובות על הקמפיין החדש חלוקות, אך אין ספק כי טוב שהוא מעלה לסדר היום הציבורי לא רק את תופעת השמנת יתר בקרב ילדים, אלא גם את האסטרטגיות למלחמה בה.

47672341_s

חברת פרסום החוצות JCDecaux יוזמת מדי שנה קמפיין בנושא חברתי במימון עצמי, השנה יצרה תחרות בעמוד הפייסבוק שלה תחרות לעיצוב כרזות בנוגע למניעת השמנת יתר בקרב ילדים ונוער. השבוע עלה הקמפיין לאוויר והוא כבר מחולל סערה ציבורית בכל ערוץ תקשורת אפשרי. ההאשמה המרכזית כלפי יוצרי הקמפיין היא כי הם מבצעים מה שמכונה בשפה המקצועיתFat Shaming – ביוש שמנים. זוהי תופעה חברתית חמורה המשמשת שם למונח המאגד בתוכו הטרדה מילולית ופסיכולוגית של אנשים שמנים באשר הם.

העובדות מדברות לבד: 1:4 ילדים סובל מהשמנה
אני משאירה לכם לקבוע מה היא דעתכם בעניין הקמפיין. לי, כרופאה המטפלת בהשמנת יתר, חשוב לדבר על הבעיה עצמה אותה מעורר הקמפיין לכדי מודעות ציבורית. העובדות הן כדלקמן:

נתונים סטטיסטיים מדאיגים – בישראל, אחד מכל ארבעה ילדים סובל מעודף משקל או מהשמנת יתר חריפה יותר. ילדים שמנים הופכים למבוגרים שמנים ואף לוקים במחלות נלוות להשמנת היתר, התגברות השכיחות של מחלת הסוכרת בקרב ילדים ונערים היא רק אחת מהדוגמאות הרבות לנזקים הישירים והעקיפים לתופעה.

תזונה לקויה – תזונתם של הילדים בישראל לקויה. הורים העובדים שעות ארוכות, שינויים במבנה המשפחה המסורתית ומחסור כלכלי לעיתים דוחפים הורים לתזונה פחות בריאה, עשירה פחות בירקות ובמזון טרי ומלאה יותר במזון מעובד רווי שומנים, מלחים ועתיר קלוריות.

הצד האפל בחיי ילדים שמנים – נכון, יש גם אלמנט גנטי בנושא השמנת יתר, אך עם העובדות, קשה להתווכח, יותר ויותר ילדים בעולם וברחבי ישראל הופכים לשמנים יותר ועם ההשמנה הזו הם נתקלים גם בקשיים חברתיים, בהצקות וחווים נידוי חברתי פעמים רבות, לא רק איום על בריאותם.

על סדר היום הציבורי: אחריות הורית
כמו בכל קמפיין פרסומי, הדעות בעד או נגד הקמפיין מנומקות וטובות לכאן או לכאן, אבל את העובדה כי הקמפיין הנוכחי מעלה לסדר היום הציבורי את הדיון ואת התופעה הצוברת ממדים של מגיפה – קשה להכחיש.

אחריות הורית היא הפתרון, אחריות הורית מתפרשת גם על הכנת מזון או לפחות דאגה לתקינות התפריט של הילדים, ומעל לכל לחנך ילדים לתזונה נכונה ובריאה.

אנחנו מרבים לדאוג לילדינו. הם דור העתיד שלנו, אנו עסוקים בחינוך שלהם, בהרגשה שלהם וחשוב לנו שהם יראו טוב. האם אנו נותנים להם את הכלים לעתיד בריא מבחינת תזונתית? זוהי שאלה שחשוב שכל הורה והורה ישאל את עצמו.

אין ספק כי הסערה הציבורית שהקמפיין מעורר מורכבת אך נדמה כי הסערה האמיתית טמונה הרבה פחות בקמפיין והרבה יותר בבעיה עצמה. השמנת יתר קיצונית בקרב ילדים, הפכה בעשור האחרון למגפה בכל העולם, וכן, גם בישראל ונדמה כי הגיעה העת להתמודד עם המשמעויות של הבעיה עצמה, להתבונן פנימה ולחשוב כיצד מסכלים אותה ונלחמים בה בהצלחה, למען הילדים ולמען עתידם.

עוד בנושא:

דו"ח: ילדי ישראל לא אוכלים מספיק

חוק חינוך תזונה חינם

בשבחי הארוחה המשפחתית

מניעת השמנה בילדים: 8 טיפים להורים

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים