Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קפאין וירידה במשקל

קפאין וירידה במשקל

קפאין וירידה במשקל

קפאין מעלה את הצריכה האנרגטית של הגוף. האם הוא גם מביא לירידה במשקל? הכל על הקשר בין צריכת קפאין וירידה במשקל

השמנת יתר מהווה מגיפת המאה הנוכחית במדינות רבות בעולם ובעיקר בעולם המערבי השבע. השמנת יתר נובעת ממאזן אנרגיה חיובי לאורך זמן עם עודף קלוריות באכילה ומיעוט שריפת אנרגיה.

מדענים, אנשי בריאות הציבור וצרכנים של שרותי הבריאות תרים אחר תכשירים שיעזרו בתהליך ההרזייה וישמרו את הירידה במשקל, שלעיתים קרובות מושגת בעמל רב, אך אינה נשמרת לאורך זמן.

ידוע שקפאין מעלה שריפת קלוריות אך האם הוא גם מביא לירידה במשקל?

קצת היסטוריה

אפדרה הינו תכשיר צמחי מסין ומונגוליה, המכיל חומרים המעלים את רמת האדרנלין. התכשיר הורכב יחד עם קפאין ושווק כתכשיר לירידה במשקל בארה"ב. יחדיו שני חומרים אלה מגבירים שריפת אנרגיה. מעניין לציין שבהיעדר תכשירים אחרים, עד שנות השבעים היה תכשיר משולב זה בשימוש רב בטיפול בילדים אסטמטיים בארה"ב.

בשנת 1972, רופא דני מהעיר אלסינור, שם לב לירידה לא צפויה במשקל בעת שימוש בתכשיר המכיל אפדרין, קפאין ופנוברביטאל בקרב מטופלים עם אסטמה. השמועה נפוצה ע"י המטופלים בכל רחבי דנמרק ובשנת 1977 כ- 70,000 מטופלים דנים נטלו את גלולת אלסינור וחברת תרופות אחת ייצרה מיליון כדורים בשבוע. עם הזמן, דווחו מקרים רבים של פריחה בעור, וזו יוחסה דווקא למרכיב של הפנוברביטאל. איגוד הרופאים הדני הזהיר את הרופאים מלרשום תכשיר זה והרופא, ד"ר אריקסון הושמץ רבות.

ברם, מחקרים הראו שהשימוש בתכשיר, ללא פנוברביטאל, עדיין היה יעיל ובמחקר אחד אף הוביל לירידה של 8 ק"ג תוך שלושה חודשים. האפדרין והקפאין שולבו בתכשירים רבים ובשנת אלפיים היוו תכשיר נפוץ בשימוש בקרב חובבי דיאטות.

דווח שהתכשיר גורם לירידה של כ-1 ק"ג בחודש. אולם, במהרה הופיעו דיווחים של התקפי לב, הפרעות קצב, שבץ ומקרי מוות (גם באנשים ללא גורמי סיכון). אפדרה הווה 0.8% מכלל מוצרי הדיאטה שנמכרו בארה"ב בשנת 2001, אך היה האחראי ל-64% מהדיווחים על תופעות לוואי שדווחו למרכז ההרעלות האמריקאי. ב- 30 לדצמבר 2003 הוציא ה-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאית, איסור להשתמש בתכשיר המשולב.

נשאלת השאלה אבל, מה לגבי הקפאין עצמו?

קח כוס קפה ותהיה לי רזה

קפאין מצוי בקפה, תה, קקאו, משקאות קולה, משקאות אנרגיה, שוקולד ובתכשירים נגד מיגרנה. מחקרים הראו שלקפאין יש מספר השפעות פיזיולוגיות שעשויות לעזור בירידה במשקל.

קפאין הינו חומר תרמוגני, המעלה את שריפת האנרגיה בגוף. שתיית קפה קבועה של 6 כוסות ליום מגדילה את שריפת האנרגיה במאה קלוריות ליום, מה שיכול לתרום לירידה במשקל.

קפאין מעלה את פירוק השומנים בגוף ומקטין את רקמת השומן ואת מספר תאי השומן. באופן זה, העלייה בחילוף החומרים עשויה לעזור לירידה במשקל.

בנוסף, קפאין מקטין את הצריכה של מזון ע"י הורדת התיאבון.

קפאין גם משפר עירנות ומקטין תחושות של חולשה ועייפות. הוא מחיש את חילוף החומרים של האדם ומקטין תחושת העומס בעבודה.

קפאין עשוי גם לגרום לירידה במשקל באמצעות העלאת הפעילות הגופנית. הוא גם משפר את התפקוד במאמץ ויתכן ששיפור זה מביא לעליה של קצב הפעילות.

קפאין או מרכיבים נוספים בקפה עשויים להגדיל את תחושת השובע ובכך לעזור בירידה במשקל.

קפאין וירידה במשקל

רוב המחקרים, שבדקו השפעה של קפאין על המשקל, היו בתוספת תכשירים נוספים בעלי השפעה על משקל הגוף. מספר מועט של מחקרים בדקו השפעה של קפאין לבדו ותוצאותיהם סותרות.

מחקר כפול סמיות, שבדק את יעילות קפאין בהרזייה, לא מצא יעילות על פני פלצבו. מחקר כפול סמיות אחר בדק השפעה של ריטאלין וקפאין על ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. ריטאלין בלבד נמצא יעיל בשיפור הפרעת הקשב, אולם שני התכשירים גרמו לירידה משמעותית במשקל.

בעוד שמקצת המחקרים קצרי הטווח בעלי תוצאות חיוביות, אין למיטב ידיעתי מחקרים ארוכי טווח שהדגימו השפעת קפאין על המשקל. יתכן שמתפתחת סבילות לאפקט המרזה של הקפאין. יתכן גם שקפאין גורם לירידה במשקל דווקא באנשים לא שמנים, מכיוון שנמצא שקפאין מגדיל תרמוגנזה, ליפוליזה וחמצון שומן כמו גם את הפרשת האינסולין, בעיקר כשהאדם אינו שמן.

מקצת החוקרים מאמינים שההשפעות המרזות בפוטנציה של קפאין משמעותיות דווקא באנשים שאינם שמנים…

קפאין וסוכרת

מספר מחקרים העלו סברה שקפאין מקטין שכיחות סוכרת מבוגרים, מחלה שכיחה בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל. הכיצד?

חוקרים הציעו שהירידה במשקל בשל הקפאין מסבירה את הירידה בשכיחות סוכרת באנשים שמנים ששתו קפה. במחקר על הקשר בין מידת צריכת קפאין והופעת סוכרת, נמצא ששתיית קפה ושימוש בקפאין, הביאו לירידה במשקל. במחקר זה הוצע שהקפאין או מרכיבים נוספים של הקפה (כגון חומצה כלורוגנית וכינידים) גורמים לירידה במשקל.

השפעות שליליות של קפאין

בשל השפעותיו הבעייתיות של הקפה על הלב, יש לבדוק גם השפעה של קפה נטול קפאין על ירידה במשקל.

קיימים מחקרים חיוביים גם לגבי קפה נטול קפאין, אם כי לא ברור האם קפה נטול קופאין מעלה את שריפת האנרגיה. יתכן שהנטייה הנ"ל נובעת מהאפשרות, שלא הקפאין גורם לירידה במשקל, אלא המרכיבים האחרים בקפה.

הסיכון בשימוש מופרז בקפאין כולל עצבנות יתר, חרדה, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות שינה, בעיות לבביות ובמקרים נדירים תלות או הרעלה.

לסיכום:

אין כל הוכחה מדעית מהימנה שקפאין מוריד במשקל, למרות ההשפעות האפשריות של קפאין על התיאבון, המטבוליזם של הגוף ועל הפעילות. יתכן שמדובר בהשפעות קצרות טווח בלבד.

מחקר מדעי רציני צריך להוכיח גם קשר בין מינון  קפאין וירידה במשקל ולהראות שככל שגדלה החשיפה לקפאין, כן עולה הירידה במשקל.

אולם, בשל היותו מרכיב נפוץ מאוד בדיאטה של המאה העשרים ואחת, תקופה המאופינת בעלית מימדי ההשמנה, נראה שלקפאין אפקט מינורי אם בכלל על המשקל.

הכותב: ד"ר יוליאן יאנקו, פסיכיאטר מומחה, בית הרופאים רמת חן.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים