Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > קשר משפחתי ומשמין

קשר משפחתי ומשמין

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצא כי מבנה משפחתי קשור להשמנת יתר בילדות, במיוחד בקרב משפחות עשירות, הורים לא נשואים וגרושים. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הממצאים, התירוצים וההסברים המקצועיים

בסופו של דבר – הכל תלוי בהורים, בילדות ובחינוך. כך גם כשמדובר בהשמנת יתר, יתרה מכך, ההורים אפילו אשמים במצב בו ילדיהם מעלים במשקל. מחקר חדש בראשותן של ד"ר ג'ניפר אוגוסטין מאוניברסיטת יוסטון ורייצ'ל קימברו מאוניברסיטת רייס, ערך השוואה בין ילדים המתגוררים במשקי בית עם שני הורים לבין אלה שלא, והשווה שתי קטגוריות שונות של מעמד סוציו-אקונומי.

קשר משפחתי משמין

מתוצאות המחקר עולה כי תזונה ופעילות גופנית, בתוספת המצב הסוציו-אקונומי של ההורים, נמנים עם הגורמים החשובים ביותר בקביעת משקל ילדיהם, כמו כן המבנה המשפחתי משפיע על מצב של השמנת יתר חולנית.

הפתעה: לא רק עניים שמנים

במסגרת המחקר ההורים ענו על שאלונים בשלוש תקופות זמן במהלך הילדות: כשהילדים היו בני תשעה חודשים, שנתיים ובני ארבע. הממצאים הראו כי ילדים מבתים עשירים, שחיו בבית עם שני הורים ביולוגיים נשואים, נוטים יותר ללקות בהשמנת יתר חולנית לעומת ילדים מבתים עניים. ילדים המתגוררים עם אבות חורגים, החולקים משק בית עם אמם של הילדים בעלי נטייה להשמנת יתר לעומת אלה המתגוררים עם אבות חד הוריים.

החוקרות הופתעו במיוחד ממצאים אלו, וסבורות כי הם מעידים על כך שלמרות העובדה, שילדים מבתים עניים זקוקים לתשומת לב מיוחדת בכל הנוגע להשמנת יתר חולנית, חשוב גם לשים לב לסכנות אפשריות להשמנת יתר חולנית במשפחות עשירות יותר, בעלות מבנה משפחתי מסורתי יותר.

בנוסף, נמצא כי בקרב הילדים, שלא הגיעו מבתים עניים, וחיו במשפחות עם הורה חורג – ניכר סיכון גבוה יותר ללקות בהשמנת יתר חולנית, לעומת ילדים המתגוררים עם זוג הורים ביולוגיים נשואים.

ילדים עשירים בשומנים

בניסיון להסביר את הממצאים, החוקרות מעלות את האפשרות כי הנימוק להשמנת יתר בקרב ילדים להורים עשירים קשורה בגישה למשאבים חומריים רבים יותר, למשל גישה למחשב. כמו כן, קיימת פחות השגחה צמודה על פעילות הילדים ועל מצבים של חוסר פעילות גופנית שלהם.

עוד עולה מן המחקר כי כאשר ילדים מתגוררים עם צמד הורים ביולוגיים נשואים, הסיכון שלהם ללקות בהשמנת יתר חולנית יכול להיות גבוה יותר כאשר מדובר בבית עני, או כאשר האם היא בעלת השכלה נמוכה. "אפילו ילדים ממבנה משפחתי 'אופטימלי' (כלומר, כזה המתחבר בדרך כלל לרמות הגבוהות ביותר של רווחת הילד) עלולים להיות נתונים לסכנה של השמנת-יתר חולנית, כאשר חסרים משאבים אחרים של תמיכה סוציו-אקונומית", החוקרות מציינות.

שמנים במספרים

להלן מבחר נתונים מספריים, שהוצגו במחקר, מסודרים בסדר יורד מהגבוה לנמוך לגבי שיעור הלוקים בהשמנת יתר חולנית:
* 31% – ילדים שגדלו עם שני הורים ביולוגיים, המתגוררים יחד (לא נשואים).
* 29% – ילדים המתגוררים עם קרוב משפחה בוגר.
* 23% – ילדים המתגוררים עם משפחה בה ישנו הורה חורג אחד (לא נשואים) וילדים לאמהות חד הוריות.
* 21% – ילדים להורים גרושים.
* 17% – ילדים המתגוררים עם שני הורים ביולוגיים.
* 15% – ילדים המתגוררים במשק אב בראשות האב, או במשפחות של זוגות נשואים שבהן יש הורה חורג אחד.

למה ילדים שמנים?

המחקר מספק הסברים נוספים לממצאים לגבי השפעת המבנה המשפחתי על השמנת יתר, בין היתר החוקרות טוענות כי "לפי המדגם, אמהות הנשואות לאב הביולוגי הן בדרך כלל מבוגרות יותר, משכילות יותר ובעלות נטייה נמוכה יותר להיות עניות או חלק ממיעוט אתני/גזעי. אמהות בלתי נשואות, לרבות חד הוריות ואמהות המתגוררות עם אביו של הילד או עם בן-זוג רומנטי, הן בדרך כלל יותר צעירות, פחות משכילות, ויש סבירות גבוהה יותר שיהיו עניות, או בנות מיעוטים".

ומה לגבי מידת ההשפעה של הנקה בילדות על ההשמנה? החוקרות טוענות כי ילדים החיים במשקי בית עם אם חד הורית, במשקי בית בראשות אב או במשקי בית בראשות קרוב משפחה –  קיימת סבירות נמוכה שהם ינקו חלב אם בינקותם. לעומת זאת, כאשר אישה נשואה לאב הביולוגי של הילד, הסבירות גבוהה יותר כי האם תניק".

עניים בכיס, שמנים בגוף

המצב הכלכלי בשילוב עם מבנה משפחתי משמש תפקיד מרכזי במחקר. כך עולה כי ילדים שאינם עניים, המתגוררים עם הורים חורגים נשואים, נמצאים בסיכון גבוה יותר ב-67% ללקות בהשמנת יתר חולנית, בדומה לילדים, שאינם עניים, שגדלו עם הורים ביולוגיים נשואים. מכאן שמשפחות של זוגות נשואים, שבהן יש הורה חורג, מציבות סיכון כלשהו להשמנת יתר חולנית של הילדים, אבל זאת רק אם המשפחות אינן עניות.

בנוסף, ילדים ממשפחות עניות, שגדלו עם זוג הורים ביולוגיים נשואים, היו בסיכון מוגבר של 38% ללקות בהשמנת יתר חולנית במקרה שהוריהם עניים, בהשוואה לילדים ממבנה משפחתי דומה, שהוריהם אינם עניים.

"לגבי סוגים אחרים של משפחות, דומה שמשק בית עני אינו מגביר את שיעור הסכנה של הילדים ללקות בהשמנת יתר חולנית. למעשה, לילדים ממשפחות עניות המתגוררים עם אב, או עם הורה חורג שאינו נשוי, או עם הורה חורג נשוי, קיים סיכון נמוך יותר ללקות בהשמנת יתר חולנית, בהשוואה לילדים ממשפחות של הורים ביולוגיים נשואים שאינם עניים", החוקרות מסכמות.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

מחקר: בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים