Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ראש השנה מופחת קלוריות

ראש השנה מופחת קלוריות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם באמת חגים הם שם נרדף לשחרור הרסן ליד שולחן החג? והתשובה – ברור שלא! אנחנו פה כדי להזכיר לכם לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה גם בימי החג. תירוצים במקום אחר בבקשה

רבים מאתנו פשוט מרימים ידיים מראש, נדמה כי בלתי אפשרי לצלוח את מסלול ארוחות החג הכבדות, מסורת האירוחים אצל הדודה, הדוד וההורים מבלי להעלות במשקל. ולא, אל תבנו על זה שתורידו את הקילוגרמים המיותרים בד' בתשרי, כולנו יודעים שזה לא יקרה. המציאות היא שאנחנו מסיימים את ימי החג עם עודף משקל.

ארוחות ראש השנה וקלוריות

אז איך בכל זאת צולחים את החג הזה מבלי לעלות במשקל? ריכזנו מספר עצות שימושיות לימים החגיגיים:

תשלטו באוכל
חשוב, כמו תמיד, חג או לא חג, שאתם הם אלה שתשלטו ברכיבי התזונה שלכם. מערכת החגים הארוכה הזו אשר לפנינו מציגה אתגר של ממש למי שמבקש לשמור על משקל תקין.

נסו לאסוף כמה שיותר מידע לגבי מוצרי החג הטיפוסיים, התייחסו לכל מרכיב בתפריט בצורה מדוקדקת ונסו לדעת מה הוא מכיל. כאשר אתם מוסיפים אותם לתפריט, עשו את החשבון, או ליתר דיוק הפעילו שיקול דעת. נסו להימנע מצריכה מוגברת של מאפים חגיגיים או מאכלי חג מסורתיים עתירי קלוריות.

העדיפו מוצרים דלי קלוריות
בשנים האחרונות יצרניות המזון ערות למגמת התזונה המבוקרת ומספקים מדי חג מוצרים דלי קלוריות, או מוצרים המפותחים במיוחד עבור החגים מתוך רצון להציע אפשרות תזונתית פחות משמינה. לרוב, כמות הקלוריות בהן מופחתת לפחות בשליש והם עדיפים למי שרוצה גם לשמור על כשרות החג וגם על הגזרה.

שמרו על שגרה תזונתית
אל תתנו לחג לבלבל אתכם – שמרו על השגרה התזונתית שלכם בכל מחיר. אל תגיעו לארוחות החג רעבים בגלל ש"ממילא עוד מעט יהיה המון מה לאכול". אכלו ארוחה קטנה כשעתיים לפני ארוחת החג ואל תגיעו אליה מורעבים. כשאתם מורעבים אתם מפצים את עצמכם בארוחה גדולה יותר ממה שאתם צריכים.

בחרו מנה אחת
המגוון הגדול הקיים כמעט בכל שולחן חג בישראל מציע מבחר מכמה סוגי מנות עיקריות – בחרו רק אחת מהן, כך גם לגבי התוספות. אל תשימו את כל מגוון המנות על הצלחת והקפידו לשמור על גודל המנות שאתם אוכלים בתזונתכם הרגילה.

נסו לאכול מנה בשרית אחת ולא מבחר, קחו בחשבון כשאתם מעמיסים תוספות פחמימתיות על הצלחת, כדוגמת אורז או תפוחי אדמה, שאתם לא חייבים לאכול את כל מבחר התוספות שהונח על שולחנות החג.

אכלו קינוח אחד
למרות שזה קשה – נסו להתעלם מקינוחים ממותקים שיוגשו לשולחן, ואם בחרתם בהם, בחרו באחד בלבד ולא בכולם, בדיוק כפי שעשיתם כשהוגשו המנות העיקריות.

סרבו להזמנות
עונת החגים ארוכה, ובאמת שאתם לא חייבים ללכת לכל ארוחות החג אליהן הוזמנתם. כן, פשוט מאד, הימנעו מארוחות גדולות ותכופות אחת אחרי השנייה באופן שלא מותיר לכם סיכוי שלא לחרוג.
נשארו לכם שאריות מארוחות החג? זה בדיוק הזמן להיות נדיבים ולחלק אותם לאורחים. לא הכול חייב להישאר אצלכם במקרר.

הציבו יעדים חדשים
נצלו את ימי החג לקבל החלטות חדשות חשובות. המונח המוכר לכולנו "אחרי החגים" יכול להיות גם מונח של שינוי אמיתי של ממש. חשיבה ושינוי התנהגותי שלנו בנושא תזונה יכולים להוביל אתכם לתובנות מעניינות במיוחד. זה בדיוק הזמן לסכם את השנה שעברה, להציב לעצמכם יעדים חדשים ומטרות ברות קיימא. בסופו של עניין ודבר, השינוי יגיע מכם והוא תלוי בכם לחלוטין.

צאו לפעילות גופנית
ספורט? כן, דווקא בחג. שמרו על השגרה הספורטיבית שלכם. אנחנו יודעים שאתם בחופש – מכוני הכושר שלכם לא, וכך גם הפארקים. אין שום סיבה לבטל את הפעילות הגופנית, שאתם מבצעים בשגרה, "בגלל החג". זכרו, לכל חג יש מוצאי חג, ואין סיבה שלא תצליחו להיכנס בסיומו של חג ראש השנה למכנסיים החדשים שרכשתם לכבודו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים