Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רובוט דה-וינצ'י והניתוח הבריאטרי

רובוט דה-וינצ'י והניתוח הבריאטרי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נשמע כמו התחלה של ספר מדע בדיוני חדש, אבל לא, מדובר בטכנולוגיה חדשנית לביצוע ניתוח מעקף קיבה המבוצע על-ידי רובוט. כן, כן, בדיוק מה ששמעתם – מכונה מנתחת אדם, ואפילו עם פחות סיבוכים

רובוט בריאטרי

שימוש ברובוט לניתוחי מעקף קיבה מקטין את מספר הסיבוכים המידיים (תוך חודש מיום הניתוח) לעומת ניתוח רגיל. באמצעות רובוט הופך ניתוח מעקף קיבה, שהוא ניתוח בטוח יחסית, לניתוח בעל בטיחות גבוהה מאד. "הקטנת כמות הסיבוכים מכסה מבחינת העלות את הניתוח היקר", כך קובע ד"ר וילסון מהמרכז לניתוחים מטבוליים ובריאטריים ביוסטון, טקסס. המחקר הוצג בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לכירורגיה מטבולית ובריאטרית.

ד"ר וילסון ושותפיו למחקר בדקו את התוצאות של 1,695 מטופלים, שעברו ניתוח מעקף קיבה לפרוסקופי באמצעות רובוט דה-וינצ'י, בין השנים 2003-2011 במספר מרכזים בארה"ב: יוסטון, טקסס, בנגור, מיין, אורלנדו ופלורידה.

רק 1.5 אחוזי סיבוכים מידיים

כל החולים לקו בהשמנת יתר חולנית לפני הניתוח עםBMI  ממוצע של 48. המנתח במיין ביצע את הניתוח באמצעות רובוט אך נעזר ברופא מומחה נוסף. בשני המרכזים האחרים ביצעו הרופאים את הניתוח על-ידי הפעלה עצמית של הרובוט. מכיוון שהרובוט אינו מסוגל להשתמש במהדק סיכות לצורך חיבור הרקמות, נעשה חלק זה של הניתוח בצורה ידנית, בכל המרכזים, דרך פתח הכניסה של הלפרוסקופ.

לא היו מקרי מוות כתוצאה מהניתוח בחודש הראשון לאחר הניתוח, והמספר הכללי של מקרי המוות נמוך מ-0.2 אחוזים, שהוא האחוז המקובל בניתוחי מעקף קיבה לפרסקופיים.

סיבוכים מוקדמים דווחו ב-1.5 אחוזים מהמנותחים וכללו שלושה מקרי דלף (0.12%), שלושה מקרי אבסס (0.12%), ו-14 דימומים שהצריכו עירוי דם. בארבעה מנותחים (0.2%) נצפו היצרויות. בדיווח משנת 2009 על ניתוחי מעקף קיבה לפרוסקופיים ללא רובוט ב- 14,451 מטופלים בכל רחבי ארה"ב, היה אחוז הסיבוכים מעט מעל חמישה 5 אחוזים.

לגבי סיבוכים מאוחרים, דווח על 81 מנותחים, שאושפזו מחדש (4.8%) ו-46 שנדרשו לניתוח חוזר (4.6%). הסיבות העיקריות לניתוח חוזר היו חסימות מעיים (17), זיהומים (5), דימומים (18) וששה ניתוחים חוזרים לבירור סימפטומים בלתי ברורים שלא מצאו בעיות מיוחדות.

מגבלות הניתוח הרובוטי

ההשוואה בין שתי הקבוצות איננה מדויקת מפני שמספר המנותחים שונה ואין התאמה מלאה בין הנתונים הדמוגרפיים (משקל, גיל מין) של המנותחים בכל קבוצה. יתר על כן, ניסיונם של המנתחים בקבוצה הרובוטית קרוב לוודאי גבוה יותר בהשוואה לקבוצה של כל הניתוחים בארה"ב.מה שניתן להסיק בוודאות מהמחקר החדש על השימוש ברובוט, הוא העובדה שמנתח מומחה המסתייע ברובוט יכול להגיע לתוצאות אופטימליות של הניתוח.

בנושא זה יש לקחת בחשבון את המגבלות של הניתוחים הרובוטיים: הפרוצדורות נמשכות יותר זמן, ודורשות עקומת למידה שהיא בדרך כלל ארוכה יותר מעקומת הלמידה של ניתוח לפרוסקופי רגיל. עלות הניתוח גבוהה בהרבה, שכן מחירו של רובוט הוא  מעל מיליון דולר, והמכשור (החד פעמי ברובו) לניתוח יחיד עולה בין 1,000-1,500 דולר.

זמן הניתוח היה בין 104-156 דקות, כשזמן הניתוח הקצר היה במרכז הרפואי הפרטי בו יש הקפדה גבוהה על לוחות הזמנים, והזמן הארוך ביותר במרכז בטקסס בו כל הניתוחים היו גם למטרת הדרכה, ולכן התארכו. ד"ר וילסון מציין שזמני הניתוח התקצרו בהרבה עם הזמן ונעים כעת בין 60-90 דקות, בכל המרכזים.

מקרים השוואתיים נוספים בנושא מציגים אוסף של נתונים שפורסמו לגבי מספרים קטנים של מנותחים במרכזים שונים בארה"ב. המחקר המקיף ביותר פורסם בסתיו האחרון וקבע כי למנותחים בריאטריים, שנותחו באמצעות רובוט, היה מספר קטן יותר של היצרויות באזור ההשקה, אך לא נמצאו הבדלים בכמות הדלפים שלאחר הניתוח, בתופעות הלוואי, בזמן הניתוח, או בזמן האשפוז. התוצאות התבססו על סדרת ניתוחי מעקף מסוג LRYGB ב-1,686 מנותחים.

הדרך הנכונה, על-פי דעת החוקרים לבצע השוואה אמינה בין סוגי הניתוחים היא לחלק את אוכלוסיית המנותחים בצורה אקראית לשתי קבוצות: רובוטית ולפרוסקופית. מכיוון שההבדלים בין שני סוגי הניתוחים אינם גדולים, קרוב לוודאי שיידרש איסוף של כמות גדולה מאד של נתונים כדי לבסס את ההבדלים מבחינה סטטיסטית.

עוד בנושא:

ניתוח מעקף קיבה: כך תרזו עוד יותר

המדריך המלא לבלון קיבה

עמית גרוס הוריד 26 קילו

מודל חמשת השלבים למשקל יציב

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים