Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המוח מאותת: רוצה מתוק עכשיו!

המוח מאותת: רוצה מתוק עכשיו!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מכירים את התחושה שחייבים משהו מתוק בסיום הארוחה או באחת עשרה בלילה? אם גם אתם כאלה כנראה שאתם "מכורים למתוק", כפי שמעיד מחקר חדש שבדק את הקשר בין הפעילות העצבית של המוח לאוכל עתיר סוכר ופחמימות. ויש גם חדשות טובות

המוח רגיש למתוק

ההנחה כי למזון שאנו צורכים יש תפקיד של ממש בשינוי תפקודי המוח ודרכי פעולתו מתחילה לקבל אישוש ממחקרים שונים, אשר חוקרים את הקשר בין צריכת מזון לאופן תפקוד המוח וחלקו בהנעה שלנו לצרוך אותם בצורה קבועה. למוח חשיבות קריטית בקביעת ההתנהגות שלנו והוא זה שאחראי על הרגלי הצריכה התזונתיים שלנו כמו גם על פעולות רבות אחרות.

השאלה האם המזון שאנו אוכלים מתכנת אותו לפעילות צריכה מוגדרת בדיוק כמו הניקוטין את המעשנים? ובכן, מסתבר שכן. קחו למשל את צריכת הסוכר הגבוהה שלנו, כאשר אנו צורכים אותה מתוך חשיבה רגשית, מצוקה, מתח או שעמום אנו יוצרים דפוס התנהגות וחושפים את המוח בתדירות עונתית או יומית ומסייעים ליצירת הקשר בין אזורים שונים במוח לבין צריכת מזון ספציפי אשר מייצר לו את ההקלה לה הוא זקוק. פעילות עצבית מוגברת באותם אזורים במוח, האחראים על התחושות הללו, עושים את ההקשר בין צריכת המזון לבין הנאה או מוטיבציה הנגרמת לנו, וכך מתחיל מעגל קסמים שקשה מאד להתיר אותו.

מחקר: המוח רגיש למזון עתיר קלוריות אהוב

מחקר אשר פורסם בשנת 2013 בכתב העת Diabetes Care בדק פעילות עצבית מוחית של אנשים הסובלים מהשמנת יתר, בעלי מדד מסת גוף (BMI) 32 ומעלה, לעומת אנשים שמסת הגוף שלהם הייתה תקינה. המחקר העיד בנתוניו על כך כי קבוצת הנבחנים אשר סבלה מהשמנת יתר הדגימה פעילות מוגברת באזורי המוח הקשורים ברגשות, כגון: הנאה, זיכרון, רגש ומוטיבציה כאשר הם נחשפו לאוכל עתיר קלוריות האהוב עליהם.

עוד עולה מן המחקר, כי התמכרות למזון עתיר קלוריות מייצרת תלות פיזיולוגית של ממש בקרב מי שהמנעד הרגשי שלהם תלוי במזון, שהורגלו לצרוך בעת שהם מרגישים כך, וכתוצאה מכך נולד צורך של ממש ומותנה לצריכה מוגברת של מזונות אלו.

מחקרים נוספים בתחום מהשנים האחרונות מצאו כי שומן וסוכר מובילים ליצירה מוגברת של הורמון הדופמין והסרוטונין, האחראים לתחושת העונג והסיפוק שאנו חשים. כלומר, מדובר במעגל הרסני.

החדשות הטובות

ממצאים אחרים מצביעים על כך שאת המוח ניתן גם להרגיל להתניות אחרות, כמו ספורט ותזונה בריאה. מסתבר כי התנהגויות בריאות מייצרות בדיוק את אותן הפרשות הורמונים אשר יכולות לאותת למוחנו כי אנו שבעי רצון ומרוצים. המשמעות היא שעלינו לקחת את האחריות ולהחליף התנהגות אחת באחרת, זהו תהליך של ממש, כואב ומטריד ואשר מלווה בתסמיני גמילה לעיתים, אך בסופו של עניין ודבר הוא אפשרי.

לסיכום החדשות הטובות – התובנה כי השמנת יתר נובעת משינויים מוחיים, הכרוכים בצריכת מזון, היא תחילתו של מסע הגמילה הכרוך בתובנה ובמאמץ אך הוא אפשרי והפיך.

עוד בנושא:

הקיץ בשירות הדיאטה

ספורט רטוב

הנזק האקולוגי של השמנת היתר

במיוחד בקיץ: שתו הרבה מים

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים