אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רק היום! אבטיח ומלון

רק היום! אבטיח ומלון

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אין ספק כי קיץ ישראלי אינו שלם ללא אבטיח ומלון. מה יש בהם שעושה לנו טוב לגוף ולנשמה? ממה כדאי לנו להיזהר כשאוכלים אותם? הכירו מקרוב את אצולת הפירות הכי ישראליים שיש

הזמנתם חברים? הלכתם לים? אין כמו אבטיח או מלון כדי לרענן את האווירה ולהוסיף לה עניין וטעם, פשוט חותכים ואוכלים. וכמו כול הפירות, גם כאן צריך לשים לב למינון הנכון וצורת ההגשה. הפירות אכן מלאים בכול טוב וערכים תזונתיים, עם זאת הם מכילים כמות גבוהה יחסית של סוכר. אם הגשתם אבטיח עם גבינה בולגרית בצד הערך הקלורית של המנה אפילו גדל.
אבטיח ומלון
מלך הפירות: האבטיח
האבטיח מכיל ויטמינים רבים, כגון: B5, B3, B6 ובטא קרוטן. בנוסף, האבטיח הוא מקור יעיל לליקופן (בדומה לעגבניות) ולאנטי אוקסידנטים אחרים, כמו ויטמין C. מנה של 250 גרם אבטיח מספקת כרבע מהמנה היומית המומלצת לאדם מבוגר של ויטמין C. 100 גרם אבטיח מכילים כ-30 קלוריות ושיעור הסוכרים שבו הוא 6.2%. האבטיח משתן ומנקה את מערכת העיכול.

המלך הבלתי מעורר של כל פירות הקיץ נהנה מעונה לא ארוכה במיוחד בניגוד למה שנהוג לחשוב. קיימות שיטות להארכת עונת האבטיחים, ועדיין מדובר בעונה של מספר חודשים בלבד בעונה החמה, כאשר השיא בחודשים יוני-אוגוסט. הערכים הקלוריים של האבטיח גבוהים יחסית לעומת פירות אחרים, כאמור כ-30 קלוריות למאה גרם. זה נשמע אולי תמים, אבל צריך לזכור שאנחנו אף פעם לא אוכלים 100 גרם אבטיח. מנה ממוצעת מגיעה בקלות לחצי קילו אבטיח ועמה ספירת הקלוריות בהתאמה (150 קלוריות במקרה זה).

רובו של הפרי המתוק הזה, שכל כך מזוהה עם ישראליות וקיץ, מבוסס נוזלים והנטייה שלנו לאכול אותו בצירוף גבינות או חטיפים מלוחים כמו פיצוחים או גרעינים פעמים רבות יכולה להוות קרקע מסוכנת של ממש לארוחה עתירת קלוריות.

נסיך הפירות: המלון
מלון נקרא גם מְלָפְפוֹן הַמֵּלוֹן, הוא צמח נושא פירות ממשפחת הדלועיים. המלון מכיל כ-90% מים, 8% סוכר וכן ויטמינים A ו-C. פרי המלון הוא פרי מאכל נפוץ האופייני לעונת הקיץ.

המלון נהנה מעונת גידול ארוכה יותר ומהצלחה בגידול חממות לאורך כל השנה. ערכו הקלורי נאמד בכ-34 קלוריות למאה גרם, הוא דומה לאבטיח וגם הוא הולך מצוין עם גבינות וחטיפים מלוחים ועם מנת הגשה שהיא לעולם גדולה הרבה יותר ממאה גרם, אז בזהירות בבקשה!

ממה צריך להיזהר?
נדמה שאין מנצח של ממש בקרב הפופולריות. ישראלים אוהבים לצרוך בכמויות גדולות את שני הפירות הנהדרים האלו בעונת הקיץ. מן הבחינה התזונתית, לשניהם יתרונות רבים ואין ספק כי הם מהווים שינוי מרענן של ממש לפירות החורף שטעמם ומרקמם עסיסי פחות.  חשוב לזכור רק כי צריכה מוגברת של אבטיחים ומלונים, כמו כל צריכה מוגברת של מזון, עלולה לעלות לנו בקלוריות ובקילוגרמים מיותרים. וגם מהם, כמו כול דבר טוב באוכל, רצוי ועדיף לצרוך במתינות במסגרת תפריט תזונתי מאוזן ושקול.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים