Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שתיית מים, והרבה

שתיית מים, והרבה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

על השפעתם הטובה של המים נדמה שלא צריך להכביר במילים. אבל מה אנחנו יודעים על שתיית מים בעצם וכמה הם חשובים לנו לשמירה על משקל תקין ועל תזונה נכונה. על כך בכתבה הבאה

שתיית מים

מי מאיתנו לא מבטיח לעצמו בכל פעם מחדש להפסיק לשתות משקאות מוגזים ממותקים אבל לא מצליח ממש לעמוד בכך. בכל פעם שאנו מביטים בערכים הקלוריים של המשקאות הממותקים אנחנו לא מפסיקים להשתאות ממצבור הקלוריות שאנו מכניסים מבלי לחשוב על כך פעמיים. אנחנו מבטיחים לעצמנו לעבור למשקאות דיאט בעלי ערכים קלוריות נמוכים, אבל מה עם העניין עצמו? פשוט הקפידו על שתיית מים!

על המים

המים הם חומר חיוני לקיומן של כל צורות החיים הידועות. בעלי החיים והצמחים זקוקים למים לצורך קיום מחזור החיים שלהם.

המים מהווים את רוב המסה של מרבית היצורים החיים, וממלאים תפקידים רבים בגופם. התפקידים העיקריים הם שימוש כנוזל תוך תאי (ציטופלזמה) וכמרכיבו העיקרי של הדם, אך המים נחוצים גם לתפקידים משניים רבים אחרים, כגון ניקוי הגוף, הזעה והלחה.

מלבד השימושים הפנים גופניים עושים יצורים שונים שימוש במים למטרות חוץ גופניות שונות. הדוגמה העיקרית לשימוש זה היא משמעות המים כסביבת חיים עבור החיים הימיים.

את המים משיגים היצורים החיים באופנים שונים. בעלי החיים סופגים מים בגופם בעיקר באמצעות שתייה, בעוד הצמחים יונקים את רוב מימיהם בעזרת שורשים.

על חשיבותה של שתיית מים לבני האדם

שתייה היא פעולה בה אנחנו מכניסים לגופנו דרך הפה נוזלים. הנוזלים מהווים כ 70% ממשקל גופם של יונקים רבים. פעולת שתיית מים היא הכרחית לקיומם של בני האדם. מניעת שתיית מים יכולה לגרום להתייבשות שעלולה אף בתוך זמן קצר לדרדר אותנו למוות. לשם תפקוד תקין עלינו לצרוך לפחות כליטר וחצי מים ביום וכמות גדולה יותר בתנאי אקלים קיצוניים.

על תרבות השפע והמים

תרבות הצריכה המערבית עודדה מאז ראשיתה משקאות ממותקים. בעוד שהמים הם נוזל חסר טעם וריח הרי שתוספות משפיעות על טעמם ולפיכך משקאות ממותקים הופכים אטרקטיבים יותר, הצרה היא שערכם הקלורי גבוה ואין לנו בכך כל צורך.

החברה המערבית היא צרכנית אדירה של מים בצורות שונות. בעוד שבמשך כמה עשרות שנים תופעת היבוא של בקבוקי מים מינראלים ממעיינות הייתה אופנתית, הרי שבשנים האחרונות בעקבות מודעות לצריכה ירוקה וידידותית לסביבה השימוש במטהרי מים ביתיים גדל מאד. הם "עושים" את העבודה ומספקים מים באיכות מצוינת מבלי לייצר פסולת בקבוקי פלסטיק שאינה מתכלה.

ועלינו?

חינוך לשתיית מים הוא אולי אחת מן האמיתות החשובות ביותר בנושא חינוך לתזונה מגיל צעיר. ילדים קטנים אשר מתרגלים לשתות משקאות ממותקים מתקשים שלא להתלהב מן הנוזלים בטעמים המלהיבים. חינוך לשתיית מים טריים ונקיים המסייעים לגוף בתהליכי ניקוי ושמירה על בריאות חשוב מגיל הינקות.

ובדיאטה?

כמובן! הגם ששתיית מים איננה מטעה את הגוף, למרות שיש כאלו שחושבים כך, הגוף עדיין צריך מזון, אך חשיבותם של המים בדיאטה תקינה היא אדירה. איבוד נוזלים והתיבשות אינם תורמים לירידה אמיתית במשקל, ומשקאות ממותקים עלולים לסכל כל תהליך של הרזייה.

וכן, הקיץ בפתח. שתו מים והרבה, זה פשוט ובריא יותר ממה שאתם משערים….

עוד בנושא:

האמת המרה על המשקאות המתוקים

צריכת משקאות ממותקים בילדות גורמת לסיבוכי השמנה

כמה קלוריות יש בפחית קולה?

האם משקאות הדיאט מרזים?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים