Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רשמית: השמנת יתר מגפה

רשמית: השמנת יתר מגפה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מדוע חשוב שהעולם יכיר בתופעה של השמנת יתר קיצונית כמגפה באופן רשמי? הקצאת משאבי מחקר, הגדלת תקציבים לטיפול בבעיה, מלחמה משותפת בתאגידי המזון והכרה חברתית בבעיה הם רק חלק מהשלכות החיוביות של הכרה זו

ארגונים רבים, העוסקים במחקר ובטיפול בתופעה של השמנת יתר קיצונית בארצות הברית, הגיעו לאחרונה למסקנה חד משמעית לגבי עוצמת בעיית השמנת היתר הקיצונית ומעתה אמרו רשמית, לא מחלה, אלא מגפה של ממש.

53955295_s

האגודה הרפואית אמריקאית היוקרתית (American Medical Association) AMA קוראת מעתה לאמץ מדיניות המכירה בהשמנת היתר כמגפה בעלת תסמינים פתולוגיים הדורשים ספקטרום רחב של כלים להתערבות בטיפול בה.

"זהו ללא ספק ציון דרך של ממש עבור מיליוני אמריקאים אשר מושפעים מהשמנת יתר קיצונית", אומר ד"ר ג'פרי משניק נשיא האגודה האנדוקרינית AACE   (American Association of Clinical  Endocrinologists) אשר מימנה מחקר בנושא.

המשמעות של הכרת השמנת יתר כמגפה

הגדרה חדשה זו של השמנת יתר כמגפה פועלת לטובת החברה בכמה מישורים:

לימודי רפואה – חשיפת סטודנטים חדשים לרפואה ללימוד הנושא באמצעות משאבים, אשר יופנו לצורך כך מתוקף הקריטיות של המצב. לקהילה הרפואית יהיו מעתה תמריצים כלכליים של ממש לחקור עוד את השלכות המגפה.

טיפול רב תחומי – בדומה למצבים רפואיים רבים אחרים, מתחילה לחלחל לתודעה הציבורית העובדה כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה מורכבת בעלת השפעות כרוניות רבות הדורשות טיפול רב תחומי, בשילוב שיטות שונות וגישות טיפוליות מגוונות במטרה לנצח את המגפה.

הגדלת תקציבים ציבוריים – טיפולים רפואיים מורכבים דורשים מתקנים רפואיים באיכות גבוהה ותקציבים נוספים אלו יהיו נגישים כעת יותר. כשמתייחסים אל השמנת יתר כאל מגפה של ממש יותר תקציבים ממשלתיים יתחילו לזרום לכיוון חוקרים ומכוני טיפול.

מסר חברתי – הגדרה חדשה זו מעבירה מסר של ממש גם ליחיד הלוקה בהשמנת יתר קיצונית כי הבעיה שלו אינה אישית בלבד, אלא היא חלק ממחלה כרונית בה לוקים רבים אחרים. אנשים הלוקים בהשמנת יתר קיצונית צריכים להתמודד לא רק עם מחלות נלוות אלא גם עם סטיגמה חברתית קשה. זו עתידה לקבל מעתה הסברים חדשים לגבי יכולתו של הפרט להתמודד עמה.

אחריות חברתית – הגדרה זו מעבירה חלק גדול מן האחריות לבעיה מן הפרט עצמו, כפי שהיה נהוג עד כה, אל הגופים המטפלים. יש להבין כי נסיבות רבות של מחלה זו, אינם בשליטת הפרט בלבד אלא דורשים התערבות ממשלתית, משום שהפרט, מעל ומעבר לכוחותיו לפתור את בעית ההשמנה.

צרכנות נבונה של מוצרי מזון – צרכנות לקויה, תאגידי מזון עתירי כוחות שיווק, שבריאות לקוחותיהם אינן בראש מעייניהן, יצטרכו לתת מעתה את הדין יותר ויותר.

מחקרים מקצועיים – הפרט יקבל עוד תמיכה במלחמתו בהשמנת היתר בצורה של תקציבי מחקר ופיתוח רבים יותר.

כל אלו יסייעו בוודאי לקרב הגדול ביותר של המאה העשרים ואחת, קרב על איכות חיים ובריאות של כל אחד ואחד מאתנו.

ועדיין, אין בדברים אלו להסיר מן האחריות האישית של כל אחד ואחד מאיתנו לגבי משקלו, אך יש בתובנה הזו תשומת לב להיקף התופעה, ולכוחות הגדולים המניעים אותה, יחד עם הבנה חדשה לגבי ההתמודדות של היחיד בתוכה.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים