Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גבינות רזות: שבועות מופחת שומן

גבינות רזות: שבועות מופחת שומן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

יש גבינות המכילות 40% אחוזי שומן, ויש גם אחרות. הבחירה שלכם במרכיבים של מאכלי חג שבועות היא זו שתקבע כמה קלוריות אתם תאכלו, וכמה במשקל תעלו. קבלו את המניפסט שלנו על גבינות רזות

הצרכן הישראלי אוהב לאכול גבינות, הן טעימות, מגוונות ובעלות ערכים תזונתיים. במהלך כל השנה השוק הישראלי עשיר במוצרי גבינה, יש אפילו כמה גבינות עם טעם ייחודי שקשה למצוא בשאר העולם. לקראת חג השבועות הוא חג הגבינות, השוק מוצף עוד יותר ושפע הפרסומות לקראתו מייצרות חשקים לצריכה מוגברת של חלב ומוצריו ומהווה סכנה ממשית ומידית לעלייה במשקל.

גבינות: היתרונות

הגבינות בעלות ערכים תזונתיים נהדרים, הן מכילות חלבונים וסידן, החיוניים להתפתחות תינוקות וילדים בגיל הרך ולחיזוק העצמות והשרירים בגילאים מבוגרים יותר. צריכה מבוקרת של גבינות, כמעט בכל גיל מומלצת פעמים רבות על ידי תזונאים כחלק ממשטר תזונתי מבוקר ונכון. אנשים, שאינם אוכלים בשר ומשלימים את תזונת החלבונים ממקורות אחרים, מעדיפים רבות לאכול גבינות שכן ריכוז החלבון בהם גבוה במיוחד.

גבינות רזות

מוצרי גבינה בישראל

אם בישראל הקטנה של שנות השבעים במאה שעברה ניתן היה לספור על יד אחד את סוגי הגבינות במרכולים, הרי שכיום עם עליית המודעות הצרכנית והתפתחות הטעם הישראלי ישנם עשרות רבות של סוגי גבינות ומחלבות קטנות המייצרות כמעט כל גבינה אפשרית העולה על הדעת.

השפע ומגוון זה הוביל לפיתוח של שני כיוונים מרכזיים בתעשיית הגבינות, הגבינות הרזות הנעות בטווחים של עד 5% שומן, והגבינות השמנות המכילות בתוכן בין 30-20% שומן. מצב הגבינות הישראליות השמנות שפיר לעומת עמיתותיהן האירופאיות, שרבות מהן מכילות גם אחוזים גבוהים הרבה יותר של 70% אחוזי שומן, בארץ הן נפוצות הרבה פחות.

זהירות! גבינה שמנה לפניך

אל מול הערכים התזונתיים הטובים של הגבינות קיים גם הערך הקלורי שלהן, וזהו מרכיב חשוב במיוחד בבחירת הגבינה המתאימה לתפריט שלכם. בעוד שגבינות המבוססות על רכיב של 5% שומן יכילו לרוב כמאה קלורית פלוס לכל מאה גרם, הרי שהגבינות השמנות יותר יכולות בקלות להכיל פי שלושה ויותר ערכים קלוריים, ורבות מהן מטפסות אל טווח 400-300 הקלוריות למאה גרם.

הגבינות השמנות אולי מכילות יותר אחוזי חלבון, אולם העלות הקלוריות הגבוהה שלהן לא מצדיקה תמיד את הבחירה בהן בשל רצון להגביר את רכיב החלבונים שאנו צורכים. קחו בחשבון כי הנטייה היא לאכול גבינות בצירוף עם לחמים או מאפים, והתוצאה היא פצצת קלוריות אמתית, במיוחד כשמדובר בגבינות שמנות.

גבינות רזות: 5% שומן, וטעים

הצרכן הישראלי בבסיסו אוהב את הגבינות שלו רזות. ובישראל קיים מבחר גדול של גבינות 5% כמעט מכל סוג. גם גבינות "קשות" שהיו באופן מסורתי גבינות עתירות שומן נמצאות היום בכל מקום בוורסיות רזות. גבינה צהובה, צפתית ובולגרית באחוזי שומן של 5% הפכו לפופולריות מאוד בארץ, והצריכה שלהן באופן מדוד מבטיחה מדד קלורי נמוך יותר, ובו בעת הנאה גם מרכיב החלבון שלהם מבלי לאכול קלוריות רבות מדי.

מתכוני מאכלי חג שבועות יכולים להכיל גבינות רזות, והם עדיין יצאו טעימים במיוחד. פשטידות דלות קלוריות, הגשת גבינות רזות בארוחת החג, ויתור על לחמים מפתים מדי ושימוש בלחמים קלים יכולים לחסוך מכם הרבה מאוד קלוריות ועדיין לייצר תחושת חג חגיגי ומסורתי במיוחד.

אז אם אתם נמצאים בתקופת דיאטה או שומרים על משטר תזונתי בריא, נצלו את השפע הקיים היום על המדפים, אין סיבה של ממש שלא לעשות את הבחירה הבריאה ודלת הקלוריות –  גבינות רזות. חג שמח!

עוד בנושא גבינות:

מדריך תזונתי: גבינות מחלב עזים

מתכון לעוגת גבינה דלת קלוריות

מדריך תזונה: יוגורט פרוביוטי

מדריך תזונה: אי סבילות ללקטוז

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים