Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > 7 דרכים לשמירה על משקל תקין לאחר ניתוח הרזיה

7 דרכים לשמירה על משקל תקין לאחר ניתוח הרזיה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ניתוח הרזיה הוא הצעד הראשון בכיוון הנכון עבור אנשים רבים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, אך הוא לא הצעד היחידי. נדמה כי עבור מטופלים רבים אשר בחרו באופציה זו על אף שזוהי החלטה משמעותית, היא מלווה בשינוי חיים כולל. כיצד בעצם משמרים את ההישגים לאחר ניתוח הרזיה. על כך בכתבה הבאה.

לאחר ניתוח הרזיה, נדמה לעיתים כי הירידה הדרמטית במשקל היא ללא מאמץ כלל. ישנה תחושה חדשה של שובע ומצד שני ישנה הגבלה משמעותית בכמות המזון ולפיכך הגוף מאבד אחוזים רבים מן המשקל בתוך זמן קצר.

אחרי ניתוח הרזיה

אבל כמו בחיים האמיתיים, ירח הדבש הוא קצר…. ועל המנותח להתחיל בעבודה של ממש, קרי שינוי התניות התנהגות שליליות אשר הובילו מלכתחילה למצבו.

ניתוח הרזיה הוא קפיצת המדרגה הראשונה והמשמעותית בתהליך ארוך טווח. על מנת לשמר את ההישגים הללו, חיוני כי המטופלים יבצעו שינוי של ממש בסגנון החיים שלהם.

ד"ר רזיאל ממליצה על שבעה תהליכים חשובים אשר יובילו את המנותחים לשינוי ארוך טווח ולשמירה על המשקל החדש שלהם.

פעילות גופנית

אין דרך לעקוף את הצורך החיוני של המנותח בפעילות גופנית סדירה המסייעת לשמירה על המשקל התקין והיא חלק חשוב משינוי אורח החיים הקודם.

על המנותחים לחזור, ולעיתים קרובות להתחיל מהתחלה פעילות אירובית מתונה אשר תעלה עם הזמן בהדרגה.

ניתן להתחיל בהליכות קצרות ולא ארוכות, לתת לגוף את הזמן להתרגל ואט אט להעלות את המאמץ לכיוון יעד של ארבע פעמים בשבוע במשך 30 דקות.

גם אם למנותח טרי היעד הזה נראה מופרך, הוא אפשרי! התייעצו עם מומחי ספורט ובנו את התוכנית הזו בהדרגה ובקצב שיתאים לכם.

הפכו את עצמכם לצרכנים זהירים

התחילו לקרוא את תוויות המזון, את תכולת הקלוריות והערכים התזונתיים של כל מזון אשר אתם מכניסים לגופכם. נהלו יומן אכילה מסודר, רשמו את הפרטים, למדו את מרכיבי התזונה והשתדלו לנהל רישום מדויק וחכם של מזונכם. היעזרו לשם כך במידע שתמצאו באינטרנט, על אריזות המזון ובמגזינים העוסקים בתזונה. העריכו את כמות הקלוריות, אחוזי השומן וככלל הפכו את עצמכם לצרכני מזון מושכלים יותר. החינוך לתזונה ולצרכנות נבונה הינם בעלי השפעה מכרעת על איכות חייכם בעתיד החדש שאתם מנסים לברוא לעצמכם.

שקלו את עצמכם מידי שבוע

לחולים רבים יש נטייה שלא להישקל כלל. התירוץ הרשמי הוא כי הם סומכים על "הרגשתם" בעת לבישת הבגדים בכדי ש"תתריע" בפניהם על עליית משקלם. הם כבר "ירגישו" כאשר ימדדו את הבגדים האם עלו במשקל או לא.

ובכן, למי שבוחר בדרך הזו, חשוב שידע, לבדים יש יכולות אלסטיות גבוהות להימתח! בגדים אינם מצביעים על משקל, בעוד שלבגד יש נטייה להתאים את עצמו למבנה הגוף החדש שלנו בהדרגה, הרי שהמשקל אינו משקר. עליה שבועית על המשקל היא הדרך הטובה ביותר לייצר לעצמנו מנגנון בקרה עצמי יעיל ואובייקטיבי. זוהי גם הדרך הטובה ביותר להימנע מגורם ההכחשה בתהליך ההשמנה.

מצאו את הסיבה האמיתית לעלייה במשקל

חולים רבים טוענים פעמים רבות כי "אינם מבינים" מדוע הם משמינים. אחרי כל העבודה הקשה בה הורדתם ממשקלכם, יש פעמים רבות נטייה לאנשים להשלים עם ההתנהגות המובילה להשמנת יתר בחזרה ולהתכחש לגורמים האמיתיים. אכילה רגשית היא פעמים רבות הסיבה לכך, אתרו את הסיבה למצוקה הרגשית המובילה לאכילה והתעמתו איתה באופן ישיר על מנת לבטל את השפעתה. זכרו, ירידה במשקל כרוכה בשינוי אורח החיים, היו כנים עם עצמכם ואתרו את הסיבות להופעת הבעיה מחדש.

אל תמנעו מעצמכם להתפנק

אל תהפכו את עצמכם ואת אורחות התזונה שלכם לחיים סגפניים. אם אתם כמהים לסוג מסוים של מזון, רצוי שתאכלו ממנו. השתדלו לפנק את עצמכם פעם אחת בכל שבוע ואיכלו כמות קטנה ותקינה מן המזון שאתם משתוקקים לו. הימנעות מוחלטת ממאכלים שאתם אוהבים תגרום לכם בסופו של דבר לתחושת רעב ותשוקה בלתי נשלטת למאכלים האהובים, והתחושה הזו תוביל לאכילה מוגזמת ומיותרת.

עקבו אחר הנחיות הרופא המטפל לאחר הניתוח

לאחר ניתוח הרזיה תקבלו תדרוך מפורט מן הרופא המטפל הכולל הנחיות רבות הקשורות להתאוששות מן הניתוח. סביר להניח שהתדרוך יכלול הנחיות מן הסוג הבא: איכלו לאט, לעסו היטב, אל תאכלו חטיפים שומניים, איכלו לפחות שלוש פעמים ביום, אל תשתו נוזלים עתירי קלוריות ואל תאכלו מזון מהיר. אלו לא רק הנחיות לחולים לאחר ניתוח, אלו בסופו של דבר טיפים נכונים לאימוץ לשם השגת שינוי מהותי בתזונה ובאורח החיים שאתם מבצעים.

בקרו אצל הרופא שלכם לפחות פעם בשנה

חשוב שתמשיכו להיות במעקב אצל הרופא שלכם לפחות פעם בשנה. לרופא יש יכולת להעריך את מצבכם בכלים מקצועיים יותר מאלו שלכם. הרופא יכול להתריע על חסרים תזונתיים ולהמליץ ולהציע לכם שינוי תזונתי אשר יועיל לכם בשמירה על המשקל ובאיזון רמת הויטמינים והחלבונים בגופכם. המעקב הצמוד אצל הרופא הוא גם סוג של השגחה, ובמקרה שתחרגו מכלליי סגנון החיים החדש, התערבות זריזה שלו תסייע לכם לחזור למסלול.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים