שחזור שד

שאלה:
אני בת 37, אם לשלושה ילדים. לאחרונה עברתי בדיקה גנטית והתגלה שהינני נשאית של גן BRCA. אני מעוניינת לעבור כריתה מניעתית של השדיים. ברצוני לדעת האם השחזור של השד מבחינה אסתטית נעשה מיד בניתוח הכריתה או בניתוח נוסף? אילו שיטות קיימות לשחזור ומה עדיף?

תשובה:
כיום יותר נשים שעוברות כריתת שד עקב סרטן בוחרות לעבור שחזור שד במועד מוקדם, לעתים אפילו שחזור שד מיידי, בגלל שיפור הטכניקות הכירורגיות, שיפור האפשרויות הניתוחיות בשחזור שד, המהירות בה ניתן לבצע את השחזור והתוצאות האסתטיות הטובות. בנוסף, לשחזור מיידי יש כמה יתרונות, בהם ניצול מעטפת עור השד, תוצאה אסתטית משופרת, "חיסכון" בניתוח נוסף ויתרון פסיכוסוציאלי – להתעורר לאחר כריתת השד עם שד משוחזר. כמובן ששחזור מיידי נמצא בטוח אונקולוגית, ולא מעכב טיפולים משלימים.

כיום, אישה אשר לוקה בסרטן השד חייבת להתמודד לא רק עם המחלה המאיימת על חייה, אלא גם עם פגיעה בשלמות גופה ובנשיותה. לפיכך, שחזור שד אינו רק ניתוח קוסמטי, אלא ניתוח שנועד לשקם גופנית ונפשית את השד ומאפשר שימור ושיפור משמעותי באיכות החיים. כיום, כל אישה שמיועדת לעבור ניתוח לכריתת שד מקבלת הסבר ושוקלת יחד עם צוות רב-תחומי מיוחד, הכולל אונקולוגים, כירורגים ופלסטיקאים, את אפשרויות כריתת השד השונות, אפשרויות הטיפולים המשלימים השונים, ואפשרויות שחזור השד המתאימות.

רק כ-30% מהנשים שעוברות כריתת שד בישראל, בוחרות לעבור שחזור שד. בחלקן מבוצע ניתוח השחזור בו זמנית, יחד עם ניתוח הכריתה, ובחלקן במועד מאוחר יותר.

כעת כבר ניתן לומר מעבר לכל צל של ספק ששחזור שד אינו מקשה על גילוי של סרטן במקרה של הישנות מקומית. שחזור שד אינו מפחית מיעילות הטיפול, ואינו מקטין את אופציות הטיפול במחלה.

שחזור השד ניתן לבצע לאחר כריתה מלאה (Mastectomy) או לאחר כריתה חלקית (Lumpectomy). מטרת שחזור השד היא כמובן ליצור שד דומה ככל שניתן לשד הביולוגי, ולגרום לאישה להרגיש נינוחה ומרוצה עם תדמיתה המחודשת.

את צורת השד המשוחזר ניתן ליצור על ידי שימוש בשתל מלאכותי או על ידי שימוש ברקמה מהגוף, בדרך כלל מהבטן או מהגב. רקמה זו כוללת עור, שומן ולעתים שריר. כ-65% מהמנותחות עוברות ניתוח עם שתל, והשאר עוברות ניתוח שבו משתילים רקמת גוף.

אין ניתוח שחזור שד עדיף – התשובה אינדיווידואלית וכל אישה העומדת לפני כריתת שד תשקול זאת עם הצוות המטפל. מה שבטוח הוא שכיום, הטכניקות הכירורגיות משתפרות פלאים, האפשרויות גדלות והתוצאות האסתטיות מעולות.

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.