Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שיאצו וירידה במשקל

שיאצו וירידה במשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם שיאצו יכול להביא לירידה במשקל או לשמר ירידה שהושגה בעזרת תזונה נכונה ופעילות גופנית? ד"ר אסנת רזיאל מציגה ממצאי מחקרים המעידים שטיפולי שיאצו מסייעים בשיפור חילוף החומרים, שיפור הרגלי התזונה, הפגת מתחים ושיפור האנרגיה החיובית

שיאצו וירידה במשקל

מקור השיטה ברפואה היפנית ופרוש המילה שיאצו הוא "לחץ-אצבע", הטכניקה כוללת השענות המפעילה לחץ טבעי ותומך ומניפולציות באמצעות האצבעות, האגודלים, כפות הידיים, הברכיים וכוללת גם מתיחות ורוטציה של מפרקים. בפשטות, ניתן לומר שהשיאצו הוא שילוב בין עיסוי ליוגה.

השיאצו מוכר בכל העולם כחלק מהרפואה המשלימה למרות שאין בספרות המדעית עדויות מחקריות על מנגנון הפעולה של השיטה. משרד הבריאות היפני מגדיר את השיאצו כהפעלת לחץ על פני העור לצורך שיפור תפקוד האיברים פנימיים ועל ידי כך איזון שתי המערכות – עצבים והורמונלית. מתוך כך יביא השיאצו בהכרח לשיפור כללי במצב הבריאותי ולשיפור באורח החיים.

בשנים האחרונות נאספו נתוני מחקר על היעילות של טיפול בשיאצו למחלות שונות. נמצאה יעילות בטיפולים שונים בכאב: כאבי מחזור, צירים, כאבי שיניים; טיפול בבחילה ובהקאות: לאחר ניתוח, אחרי טיפולי כימותרפיה, ובהריון; טיפול בבעיות כליה; טיפול בבעיות שינה אצל מבוגרים ושיפור קשב; ומחלות נוספות. להרחבת הידע ניתן לעיין במאמר של רובינסון 1.

ובנושא שיאצו וירידה במשקל, האם יש קשר בין השניים? מפליא אולי אבל הספרות המדעית מצביעה על יעילות השיאצו גם לטיפול בהשמנת יתר – בניסוי השוואתי טופלו אנשים הסובלים מהשמנת יתר במספר תכניות לירידה במשקל: קבוצה לתמיכה עצמית, קבוצת שיאצו וקבוצת ג'יג'ונג (סוג של מדיטציה משולבת בתנועה). במעקב של 24 חודשים נמצאה ירידת משקל גבוהה יותר אצל המטופלים בשיאצו לעומת השיטות האחרות. להרחבת הידע ניתן לעיין במאמר של אלדר 2.

שיפור חילוף החומרים

כאמור, לאחר טיפול השיאצו משתפרת הפעילות של האיברים הפנימיים ולו רק מפני שמגע מגביר את זרימת הדם והלימפה החשובים לפריסטלטיקה סדירה. עבור הסובלים מהשמנת יתר חשוב לעודד פעילות תקינה של מערכת העיכול שתמנע רעב ותקטין אכילה לא מסודרת. תופעות המשפיעות על עליה במשקל כמו: עצירות, רגישות מעיים, חומציות יתר, דלקות ובולמוסים של אכילה בלתי מבוקרת, נעלמות מכיוון שהשיאצו גורם להרפיה ורגיעה של המעי ולזרימה יותר יעילה של מזון.

שיפור הרגלי האכילה ואורח החיים

עיקר הבעיה של השמנת יתר נובעת מאכילה בלתי מבוקרת, שלרוב אפילו אינה מונעת מרעב אלא מצרכים נפשיים אחרים שלא באים על סיפוקם אצל האדם. לדוגמא, לאדם יש צורך בחום ואהבה ובמקום לבקש חיבוק הוא פונה אל המקרר. כמו כן במצבי לחץ מופרש בדם ההורמון קורטיזול הגורם לתחושת רעב וגם להפיכה מוגברת של האנרגיה לשומן. טיפולי שיאצו המסייעים להפחתת הלחץ מסייעים, לכן, לשליטה טובה יותר על הגוף, על זיהוי הצרכים האמתיים והיכולת לספקם.

שמירה על אנרגיה חיובית

מצבי לחץ מביאים לחוסר שקט המתבטא בכל אספקט בתפקודי היומיום – מערכת העצבים דרוכה ותזזיתית, משבשת גם את המערכת ההורמונלית ומביאה לשלל קשיים בתפקוד שמשפיעים על היכולת לאכול באופן מסודר ולשמור על אורח חיים תקין. האפקט המרגיע של טיפולי השיאצו מאזן גורמים אלו וגורם לשיפור בפעילות יומיומית נאותה.

מראי מקום:

 1. Robinson N, Lorenc A, Liao X. (2011). The evidence for Shiatsu: a systematic review of Shiatsu and acupressure. BMC Complementary and Alternative Medicine.11:88. https://doi.org/10.1186/1472-6882-11-88
 2. Elder C, Ritenbaugh C, Mist S, Aickin M, Schneider J, Zwickey H, Elmer P. (2007). Randomized trial of two mind–body interventions for weight-loss maintenance. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. February 2007, 13(1): 67-78. https://doi.org/10.1089/acm.2006.6237

רעיה ליברמן, מטפלת שיאצו

רעיה ליבמן – מטפלת בשיאצו בנשים במהלך ההיריון ולפני הלידה וכן באנשים הלוקים בהשמנה לפני ולאחר ניתוח בריאטרי. ליצירת קשר וקביעת הערכה ותוכנית טיפולים:  טל: 050-6378945 מייל: rayalibman@gmail.com

קצת עלי

שמי רעיה ליבמן, בת 30 מתל אביב מטפלת בשיאצו זו השנה השישית מתמחה בטיפול בפריון והריון. למדתי במכללת רידמן 3 שנים, והייתי חלק מצוות הוראה למשך 3 שנים נוספות. אני זוכרת את האפקט ואת חשיבות נוכחות והיעדר המגע מילדות. אני זוכרת כמה התרשמתי מכך, שאת מה שניתן לומר במילים ניתן לומר במגע. לפעמים , באופן הפשוט ביותר, בחיבוק. ביפן אומרים הלב של השיאצו הוא כמו לב של אמא.

ההכרות הראשונה עם עולם הרפואה המשלימה כנראה הייתה כשהייתי בת 10. אמא שלי לקחה אותי למטפל בדיקור לילדים, בכיכר דיזנגוף ההומה והרועשת. אני זוכרת את עצמי שוכבת עם המחטים והמחשבות רצות בראש כרגיל. עוברות כמה דקות ואני מבחינה כי אני לא שומעת יותר את האוטובוסים, האנשים ורעשי הרחוב באותה העוצמה. הווליום שלהם היה כל כך לא רלוונטי לתחושת המרכז שנוצרה אצלי, לחיבור לעצמי, לשקט, להתבוננות, שזה היה פשוט מרתק. עוד זכור לי שסבתא שלי אמרה לי "תמיד תנסי לדייק את מה שאת רוצה לומר", והסכמתי לאתגר… למדתי שיאצו כדי להרחיב את האפשרות לעזור ובחרתי לדייק באמצעות שפה שהיא מגע.

שיאצו הינה שיטת טיפול וריפוי במגע שהתפתחה במרכז סין ונדדה ליפן. היא מבוססת על עקרונות הרפואה הסינית ומקורה בטכניקות גוף עתיקות- דו אין (דומה מאד ליוגה ) ואנמה (דומה לעיסוי מערבי). אני יוצאת מתוך הבנה שמגע, התבוננות, התאמת אורח החיים ולב פתוח יאפשרו לכוח הריפוי הטבעי של הגוף לבצע את עבודתו בצורה הטובה ביותר. בימינו, ניכר כי ככל שתמשיך ותתפתח הטכנולוגיה כך יגבר הצורך במגע אנושי ואנו נבין יותר ויותר את הקשר בין הבריאות הפיזית והנפשית הטובה, לבין ההרמוניה וההקשבה לתחושות הגוף. השיאצו נותן מענה למצבים אקוטיים, כרוניים ומשמש גם ככלי לתחזוקה שוטפת.

השיאצו נותן מענה לשלושה צרכים בסיסיים של בני האדם:

מגע – באמצעות הישענות (מלאה או נקודתית ), מתיחות ועוד אלפי טכניקות מגע ניתן לעורר תחושות, לשחזר חוויות, להציף רגשות אל תוך מקום בטוח, להרגיש טוב להבין ולקבל החלטות ביתר קלות. ניתן ליצור ע"י מגע אפקט של רגיעה, שלווה, נינוחות , מוטיבציה וחידוש אנרגיה. על ידי כך ניתן להתמודד עם אפקטים אחרים שמתעוררים כמו אי שקט, חרדה, אי וודאות, כאב, חוסר ביטחון תחושת עייפות ועוד.

הקשבה – נלמד יחד להפנות את תשומת הלב אל הגוף, נחדד או נפשט את היכולת תרגום של המח, נתאים ונבחר בין כמה מנחים: שכיבה על הגב, על הצד או בישיבה, אותם ניתן לשלב או להחליף בכל רגע נתון במהלך הטיפול מתוך שאיפה תמידית לנוחות. יחד נמצא מה המגע הנכון עבורך, כרגע, בנקודה זו . ייתכן דיאלוג ותיתכן שתיקה ואפשרי השילוב. אין טיפול שדומה לקודמו.

חמלה – היכולת להסתכל על עצמנו ללא שיפוטיות ולקבל את מה שמונח לפנינו בזמן אמת. בטיפול אנחנו מתחברים למקום החומל לעצמנו ובכך מניעים קדימה את כוח הריפוי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר פיוטר לנגר

  מומחה בכירורגיה כללית, רופא הבית אסיא מדיקל… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים