Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > זקנה והשמנה: שיהיו לך חיים ארוכים

זקנה והשמנה: שיהיו לך חיים ארוכים

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מה הייתם מוכנים לעשות כדי להאט את קצב ההזדקנות? מסתבר, שאם אתם בתת קבוצה של אנשים הסובלים מהשמנת יתר תוכלו לעבור ניתוח בריאטרי ולגרום לטלומרים להתארך. ד"ר דין קרן עם כל הפרטים החדשים מעולם המחקר על הירידה במשקל ועלייה בתוחלת החיים

הסיפורים על בילבי ופיטר פן כנראה בעלי דימיון פורה במיוחד, כנראה שלא תוכלו להישאר ילדים לנצח, אבל בהחלט הרפואה של היום יכולה לעזור לכם גם לרדת במשקל וגם לעכב את ההזדקנות. מחקר חדש מציג מידע מעודכן על סמך תצפיות שנערכו על הטלמור בתת-קבוצה של אנשים עם השמנת יתר.

זקנה והשמנה

השפעת אורך הטלומרים על זקנה

הטלומר הוא אזור הקצה של הכרומוזומים המכילים את החומר התורשתי בגרעין התא. תופעות רבות של זקנה קשורות בהתקצרות הטלומרים. האיברים מתפוררים ורבים מתאיהם מתים או נכנסים לעצירה בגידול התא. כלומר, ככל שהטלומר יותר קצר כך מתגברת השפעת הזקנה.

יתכן והירידה במשקל לאחר ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר (ניתוחים בריאטריים) יכולים להשפיע על האטת זקנה, כך עולה בעקבות תצפית ממחקר שגילה הארכה של הטלומר בתת-קבוצה של אנשים הסובלים מהשמנת יתר.

תצפיות מחקריות על נתונים של אנשים עם ערכים טרום ניתוחיים מוגברים של "הכולסטרול הרע" LDL הראו תוצאות מעניינות. LDL מעיד על עודף של כולסטרול בגוף ועלול לגרום ליצירת משקעים של כולסטרול על דפנות כלי הדם, מצב זה מוביל להתפתחות הדרגתית של טרשת עורקים, ומחלות לב נילוות. במחקר החדש נצפתה בקרב קבוצת מטופלים זו הארכה משמעותית של הטלומרים שנה לאחר הניתוח, זאת בהשוואה למטופלים עם ערכי LDL נמוכים בזמן הניתוח.

בנוסף, מנותחים שהיו עם ערכים גבוהים של מדדי הדלקת CRP בזמן הניתוח, גם כן הראו הארכה של הטלומר שנה לאחר הניתוח, זאת בהשוואה למנותחים עם ערכי CRP נמוכים.

מה הקשר בין זקנה והשמנה?

זקנה מוצלחת, למעשה, היא מצב שבו הרפואה מנסה למנוע מחלות, מוגבלויות, לשמור על תפקוד מרבי ולהישאר בקשר עם החיים. החוקרים ציינו, כי "כולנו יודעים שאנחנו נעשים כבדים יותר, ואם אנו ממשיכים באותו הכיוון ככל שאנו מזדקנים, יהיו תופעות פיזיולוגיות שונות, הכוללות ירידה בעמידות לגלוקוז (סוכרת), עלייה במדדי הדלקת CRP, יתר לחץ דם, עלייה בכולסטרול ועלייה בפעילות דלקתית בגוף".

אחד הסיבוכים הפוטנציאליים הוא עלייה בשכיחות של דמנציה, הכוונה לשיטיון שהוא ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי של האדם, המאפיינת קבוצת מחלות המתרחשות לרוב במהלך תקופת הזקנה.

זקנה בעכברים נחקרה ברמה הגנטית, וכבר הוכח בעבר כי השמנת יתר מעלה את ייצור הרדיקלים החופשיים, המקצרים את הטלומרים, ובסופו של דבר מובילה למחלות ממאירויות ובעיות אחרות. ברם, טרם ברורה ההשפעה על בני האדם, מחקר שפורסם לאחרונה מצא קשר בין דיאטה לאורך הטלומר.

מחקר הטלומרים

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעה של ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי על אורך הטלומר. במחקר השתתפו 51 מנותחים שעברו מעקף קיבה לפרוסקופי. הגיל הממוצע היה 49, 75% מהם נשים. אינדקס מסת הגוף הממוצע (BMI) היה 44, המשקל הממוצע היה 126 ק"ג והיקף המותניים הממוצע 132 ס"מ.

התוצאות לאחר הניתוח היו כצפוי והמנותחים השילו 70% מעודף המשקל, ולכל הקבוצה לא היה שינוי משמעותי באורך הטלומר. עם זאת, לאחר בחינה של תת קבוצות עם ערכי LDL כולסטרול מוגברים מעל 140, ו-CRP  מעל 7 – נראו שינויים משמעותיים סטטיסטית באורך הטלומר.

נמצא קשר ישיר בין אורך הטלומר והירידה במשקל בקרב מטופלים עם ערכיCRP  מוגברים לפני הניתוח. עוד באותה הקבוצה נצפתה עלייה בכולסטרול HDL ("הכולסטרול הטוב") לאחר הניתוח. אף אחד מקשרים סטטיסטיים אלו לא נראה בקבוצת המנותחים עם ערכי CRP בסיסיים נמוכים, כך שלא סביר שכל המטופלים השמנים יראו שיפור באורך הטלומר.

החוקרים סיכמו, כי "ישנה מעין בחירה שבאופן תאורטי ניתן ליישם בכדי לזהות את המטופלים שהכי יהנו מהרידה במשקל לאחר הניתוח. זה הגיוני, שהקבוצה החולה ביותר (בעלי ערכי CRP ו-LDL מוגברים טרום ניתוחית) יפיקו את המירב מהירידה במשקל".

אין ספק כי מדובר בעוד מחקר חשוב המדבר על התועלת מהירידה במשקל לאחר ניתוחים בריאטריים  לטיפול בהשמנת יתר, ובמיוחד בקבוצה של אנשים הסובלים ממחלות נלוות. בהחלט יתכן שהניתוחים, הירידה המשמעותית במשקל וההבראה מהמחלות הנלוות – מאטים את תהליכי ההזדקנות. או במילים אחרות, אנשים בריאים יותר לרוב חיים יותר זמן, והרי זאת המטרה של הרפואה.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים