אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שיעורי אי פריון גואים במערב, כמו גם המשקל

שיעורי אי פריון גואים במערב, כמו גם המשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אחוז הזוגות הסובלים מבעיות אי פריון עולה בשנים האחרונות באוכלוסיית המערב בצורה ניכרת ביחס ישיר למימדי מגפת ההשמנה.

אי פריון והשמנה

על פי פרסומים בעיתון הרפואי Lancet, עליית אחוזי ההשמנה הקיצונית בקרב נשים במערב עלולים להביא להתפתחות בעיית פוריות בקרב נשים, כך מזהירים החוקרים.

השמנה היא מגיפה אשר תשאיר בעשור הקרוב זוגות רבים חשוכי ילדים בעוד נשים רבות הסובלות ממשקל עודף תאלצנה להתמודד עם בעיות של אי פריון וקשיים בניסיון להתעבר.

אחד המומחים אף קובע כי מספר הזוגות הפונים למרפאות פוריות הכפיל את עצמו לשיעור של אחד מכול חמישה זוגות במהלך העשור האחרון.

"אנו רק בקצה הקרחון", קובע פרופסור ביל לדג'ר מאוניברסיטת שפילד. אך הפיתרון לדעתו ודאי ומוחלט יותר מן הנראה לעין וכי ניתן להקל על הבעיה באם נשים בעלות משקל עודף תתייחסנה ברצינות יתרה לבעיה של ההשמנה ותפננה לאפיקי דיאטה ושינוי הרגלי תזונה עוד בטרם הפניה למרפאות פוריות.

המחקר מתמקד בהפרעת פוריות שכיחה בשם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, בעיה הפוגעת באחת מכל חמש עשרה נשים ברחבי העולם.

התסמונת מתרחשת כאשר נשים מפתחות עודף הורמונים גברים אשר גורמות להופעת ציסטות בשחלות.

הסימפטומים של התסמונת כוללים אי סדירות במחזור, אי פריון, שיעור יתר, אקנה והתפתחות תנגודת לאינסולין, מצב טרום סוכרת.

להשמנת יתר יש תרומה משמעותית להופעת התסמונת. משקל עודף, חילוף חומרים נמוך, ובעיות אי פריון הן תופעות שכיחות אצל נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

מחקרים חדשים מצביעים על קשר ישיר בין עודף המשקל לבין הופעת התסמונת אצל נשים הסובלות מבעיות השמנה קיצוניות.

רוברט נורמן, החוקר הראשי של אוניברסיטת אדלייד באוסטרליה, טוען כי אומנם השמנת יתר איננה גורמת לתסמונת זו אך היא מחמירה את התופעה.

להשמנת יתר יש השלכות קשות לגבי פוריות. מצד אחד מזהירים הרופאים נשים בעלות משקל עודף מפני סכנות השמנת היתר בהתעברות ובו בעת מסייעים לעבר אותן באמצעים מלאכותיים. כך יוצא שבעקיפין, הרפואה מעודדת את קיבעון המצב הקיים של השמנת יתר קיצונית ומסוכנת בקרב נשים אלו.

שיעורי השמנת יתר הולכים ותופחים במדינות המערב. באופן זה השמנת היתר תהפוך לסיבה המרכזית להכפלת כמות הזוגות אשר יזדקקו לעזרה בהתעברות על ידי מרפאות פוריות בעשור הקרוב. מרבית מבעלות התסמונות פשוט פוטרות את הבעיה על ידי מרשמים תרופתיים במקום להתמודד עם עודף המשקל.

כ 7% מהנשים כיום סובלות מתסמונת זו, השיעור עתיד לעלות ל 10% במהלך העשור הקרוב. זוהי בעיה שכיחה, אך בעיה שכיחה יותר היא השמנת היתר, בעיה שרצוי להתמודד איתה דרך שינוי הרגלים. ירידה במשקל תעזור לנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות להרות.

נשים בעלות מסת גוף גדולה מ 30 מסורבות לרוב בבקשתן לקבל טיפולי פוריות עד שיורידו ממשקלן, אולם נשים רבות פונות למרפאות פרטיות על מנת לקבל את הטיפול.

נתוני מחקרים אחרונים מצביעים שאפילו אחוזי ירידה קטנים במשקל ופעילות גופנית רציפה מעלות את אחוזי ההתעברות הטבעית בקרן נשים הסובלות ממשקל עודף.

מעל לכל כדאי אולי לזכור כי טיפולי פוריות לא נועדו רק לעבר נשים, הן נועדו גם לסייע להביא לעולם תינוקות בריאים לנשים בריאות.

טיפולי פוריות שאינם לוקחים בחשבון את הסכנות הבריאותיות לאם ולעובר עקב השמנת יתר, רק מעודדים את הנצחת המצב הקיים במקום להביא לשינוי המיוחל.

עוד בנושא:

על חשיבות משקל תקין לפני ובמהלך ההיריון

כיצד משפיעה השמנה על פוריות והריון

לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

"השמנת יתר קיצונית פוגעת בפוריות"

זהירות: השמנת יתר לפני ההריון

מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים