Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שלא ייחסר לך: ויטמין D

שלא ייחסר לך: ויטמין D

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר רחב הקף מפרסם נתונים מדאיגים אודות הקשר בין השמנת יתר קיצונית ומחסור בוויטמין D. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע מדובר במצב מסוכן לבריאות וכיצד ניתן לפתור זאת בקלות יחסית (הליכה של עשר דקות בשמש)

רבות דובר על הקשר שבין מחסור בוויטמין D והשמנת יתר, ועדיין מחקר חדש ורחב הקף במיוחד חושף נתונים, שיעשו גם לכם חשק לבדוק מה מצבכם והאם אתם נמצאים בקבוצת סיכון.

ויטמין D

צוות חוקרים מהמכון להתפתחות הילד באוניברסיטת לונדון ערך בחן נתונים גנטיים של כ- 42 אלף איש ויצא עם המסקנה המאיימת כי קיים קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D  לבין השמנת יתר קיצונית. נתוני המחקר פורסמו בירחון המדעי journal PLOS Medicine.

מתוך הנתונים שנאספו, עולה חשיבות רבה לניטור רמות ויטמין D  בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית: המחקר מצא כי עלייה של 10% במדד מסת הגוף (BMI) של הנבדקים, גורמת בממוצע לירידה נוספת של 4% ברמות ויטמין D  בגוף.

עובדות חשובות על ויטמין D

ויטמיןD  בדרך הטבעית – הדרך המקובלת ביותר לקבל את ויטמין D היא על ידי חשיפה לשמש. אולם, המחקר מצא כי אצל אנשים, הסובלים ממשקל עודף, הוויטמין נאגר ברקמות השומן, ולא מופץ באופן תקין לשאר חלקי הגוף כפי שמתרחש אצל אנשים בעלי משקל תקין.

מהי רמת ויטמין תקינה? רמת ויטמין D  הנחשבת לתקינה עומדת על 50 יחב"ל לליטר. באנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית היא מגיעה פעמים רבות לרמה של 30 יחב"ל לליטר בלבד, הנחשבת לרמת חסר לקויה.

בונה עצמות – חסר בוויטמין D  יכול להיות בעל השלכות הרסניות על גופנו בהיותו משפיע באופן ישיר על חוזק העצמות. העדרו עלול להוביל לרככת העצמות אצל ילדים ולהיחלשות העצמות אצל מבוגרים באופן שמזכיר העדר סידן בגוף.

חסר באנשים שמנים: הגנטיקה אשמה!

70 אחוז מהאוכלוסייה נמצאים מתחת לרמה המומלצת של ויטמין D, נתון בעייתי זה מחריף ומחזק עוד יותר את בעיית חוסר הספיגה של הוויטמין אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית. ולמה זה כך? בעיקר בשל בעיות גנטיות ותזונה.

נתוני המחקר האנגלי מדאיגים, שכן הם מזכירים לנו את הצורך בספיגה תקינה של הוויטמין אשר מתרחשת על ידי פעילות גופנית פשוטה לעיתים, אפילו ללכת לטיול קצר בשמש עם חיית המחמד או הליכה קצרה, שיכולה בקלות לסייע לצמצם את החסר. הבעיה המרכזית של חלק גדול מן האנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית היא שהם נמנעים מפעילויות יומיות אלו.

הימנעות זו, בצירוף ספיגה כושלת ופיזור לא תקין של הוויטמין בגוף חושפים אנשים בעלי נטייה להשמנת יתר קיצונית לסיכונים שהועלו כאן. היום כבר ידוע בוודאות כי השמנת יתר קיצונית מובילה לסיבוכים רפואיים מורכבים דוגמת סוכרת, מחלות לבביות, סרטן ושבץ. שמירה על רמת ויטמין D תקינה יכולה לצמצם את הסיכון.

עשו לכם כלל אצבע: יום שמש יפה בחוץ? צאו לטיול רגלי קצר, זה יכול לעשות לכם רק טוב!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים