אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דימוי הגוף החדש: שמן וטוב לו

דימוי הגוף החדש: שמן וטוב לו

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לרופאים מעולם לא היה קל לגרום למטופלים שמנים לרדת במשקל, אבל עכשיו הם עלולים להיתקל במאבק קשה עוד יותר משחשבו: נשים וגברים רבים, הסובלים מהשמנת יתר קלינית, חושבים שמשקלם תקין ומרוצים מהדימוי העצמי שלהם. תוצאות מחקר בהכחשה

דימוי הגוף החדש

בימים בהם מעצבי העל נלחמים בהוספת מספר קילוגרמים למודל היופי בעולם האופנה, ותעשיית הג'אנק פוד עושה פרסומות להמבורגר בריא, משפט כמו 'היש שמנה ממני בכל העיר?' עלול להישמע מעט ציני. עם זאת, חוקרים ניסו להבין מדוע, למרות כל המסקנות הבריאותיות, עדיין יש אנשים בעלי משקל עודף, שלא עושים כלום כדי להוריד ממשקלם וחזרו עם ממצאים מעניינים אודות הדימוי העצמי של אותם אנשים.

מהלך המחקר

במחקר נבדקו 2,056 משתתפים בעלי משקל עודף עם ערכי BMI של 30 ומעלה בדאלאס, ארה"ב. החוקרים ביקשו מכל משתתף לבחון תשע תמונות גוף של אנשים, החל מרזים מאוד ועד לשמנים מאוד. כמו כן, הנבדקים התבקשו לבחור את מבנה הגוף האידיאלי בעיניהם, ואת זה שדומה ביותר לגוף שלהם.

הגוף האידיאלי

שמונה אחוזים מהנבדקים בחרו כמבנה הגוף האידיאלי בגוף, שהיה דומה לשלהם או גדול ממנו. כלומר, ישנה ככל הנראה אי-הבנה בנושא משקל גוף בריא.

רמת ההשכלה או ההכנסה של האנשים לא השפיעו כלל על ההערכה העצמית שלהם. עם זאת, מוצאם דווקא השפיע: ל-14 אחוז מהמשתתפים השחורים היה דימוי גוף מעוות, והם העדיפו גוף שמן בהשוואה ל-11 אחוזים מההיספנים ורק שני אחוזים מהלבנים.

אנשים, שחשבו שהם נראים טוב, אמרו גם שהם מרגישים טוב, וכי מצב בריאותם אינו מטריד אותם. אנשים עם תפיסה בעייתית זו של גודל הגוף שלהם היו מאושרים יותר לגבי בריאותם והרגישו בריאים, יותר מאלה שהכירו בכך שהם סובלים מהשמנת יתר. אנשים אלה גם סברו כי הסיכוי, שיסבלו במהלך חייהם מלחץ דם גבוה, סוכרת או התקף לב, נמוך.

למעשה, שני שלישים מהאנשים שהדגימו בעיה תפיסתית לגבי גודל הגוף שלהם חשבו, שישנו סיכון נמוך שיהפכו לשמנים.

חוסר הבנה של השמנת יתר

המחקר "מצביע על חוסר הבנה לגבי השפעותיה של השמנת יתר", אומרת ד"ר טיפאני פאוול מהמרכז הרפואי באוניברסיטת טקסס. במקביל, היא הוסיפה, "ישנו גבול דק מאוד, מאחר שאנחנו לא רוצים שיהיה לאנשים דימוי גוף לא בריא, אבל אנחנו בהחלט רוצים שהם יבינו שהם צריכים לרדת במשקל".

החוקרים מתריעים כי קבלה בריאה של הגוף היא ללא ספק גורם קריטי בדרך להערכה עצמית בריאה, ברם חוסר מודעות להשמנה עלול להוביל לבעיות רפואיות לא מאובחנות, הקשורות להשמנה, כולל דום נשימה בשינה, לחץ דם גבוה וסוכרת.

שמן מביא שמן

ממצאי המחקר הנוכחי מזכירים לנו מחקר מפורסם של ד"ר ניקולס כריסטאקיס מבית הספר לרפואה בהארוורד משנת 2007. כריסטאקיס ועמיתו ג'יימס פאוולר מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו גילו, שככל שהאדם חשוף יותר להשמנת יתר, למשל, באמצעות חברים שמנים, כן ישנה סבירות גבוהה יותר (57%) שהוא עצמו יהפוך לשמן. החוקרים קראו לתופעה "ההשפעה המידבקת", וגילו שהשמנת יתר התפשטה בצורה יעילה ביותר באמצעות רשתות של חברים ובאמצעות בני משפחה או שכנים.

השאלה הייתה, מדוע? בני זוג אמנם חולקים ארוחות ובית, אבל החוקרים גילו שהסיכון לעלייה במשקל היה נמוך בהרבה (37%), כאשר אחד מבני הזוג סבל מהשמנת יתר. אחים חולקים אמנם את אותם גנים, אבל גם ההשפעה שלהם קטנה יותר, והם מגבירים את הסיכון של אחיהם להפוך לשמנים ב-40 אחוז בלבד.

פאוולר מאמין כי השפעה זו קשורה יותר לנורמות חברתיות: את מי אנחנו בוחרים לחקות בהקשר של התנהגות חברתית הולמת. כאשר לאדם יש חברים שמנים, נוח לו יותר להיות שמן. "בן או בת הזוג הם לא בהכרח האדם, שאתה מסתכל עליו כשאתה מחליט מהו מבנה הגוף הבריא, כמה כדאי לאכול, או באיזו תדירות להתעמל", אומר פאוולר. באותה מידה, אנו לא בהכרח משווים את עצמינו לאחים שלנו. "אנחנו בוחרים את החברים הקרובים לנו", הוא אומר, "אנחנו לא בוחרים את המשפחה".

בדומה לכך, מחבר המחקר בטקסס הניח כי שיעור ההשמנה הגבוה בארה"ב, שבה שני שלישים מהמבוגרים סובלים ממשקל יתר, עזר לנרמל את ההשמנה בתפיסה הציבורית. פאוול אמרה כי "כאשר כולם סביבך נראים בצורה מסוימת, אתה תרצה להיראות כמותם או פשוט להרגיש בנוח לגבי איך שאתה נראה".

החדשות הטובות, מנקודת המבט של בריאות הציבור היא, שאם ההשפעה המידבקת נכונה לגבי השמנה, אולי היא פועלת גם בכיוון ההפוך, וכך רשתות חברים יסייעו גם בירידה במשקל ובשמירה על אורח חיים בריא יותר.

עוד בנושא:

דו"ח ההשמנה: 1.5 מיליארד אנשים בעולם סובלים ממשקל עודף

צמיחה של 2% במעגל ההשמנה בישראל

חוקרים דנים פתרו את חידת ההשמנה

אכילת יתר: התמכרות או הישרדות?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים