אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שמנים? זה רק כי המוח שלכם בנוי אחרת

שמנים? זה רק כי המוח שלכם בנוי אחרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מבנה המוח והשמנה: מחקר גילה כי תמונות של מזון מעורר תיאבון גורם לחלק מאיתנו לצורך עז לבלוס אותו

מחקר בריטי חדש קובע כי אנשים בעלי צורך עז לגמול משתוקקים יותר מאחרים למזון, ולכן גם נוטים לסבול מעודף משקל.

המחקר, שנערך על ידי ד"ר ג'ון ביוור, ופורסם בכתב העת Journal of Neuroscience, העלה כי בני אדם שהם בריאים באופן בסיסי, משמינים לא בגלל היעדר משמעת וכוח רצון – אלא בגלל מבנה מיוחד של המוח שלהם.

מבנה המוח והשמנה

המחקר נערך באמצעות ניתוח הפעילות המוחית בסורק תהודה מגנטית fMRI. 12 מתנדבים (6 גברים ו-6 נשים) הוכנסו אל המגנט הגדול (שנראה כמו מכשיר CT, אבל עובד בשיטות אחרות) והוצגו להם תמונות של מאכלים מפתים.

תוך כדי הצגת התמונות בדקו החוקרים את עוצמת הפעילות המוחית, באיזורים שונים של המוח שלהם. שימוש ב-fMRI (ראשי התיבות של Functional MRI, כלומר MRI תפקודי) מאפשר לראות בזמן אמת אילו איזורי מוח פעילים יותר במצבים שונים.

לאחר מכן נדרשו הנחקרים לענות על שאלון, שבחן את מידת המוטיבציה שלהם להשיג מטרות שונות. בדרך זו למדו החוקרים על מידת הצורך שלהם להשיג גמול.

ממצאי המחקר העלו כי אצל אנשים שיש להם צורך עז בגמול – מתרחשת פעילות מוגברת בחמישה אזורים מוחיים שידוע כי הם קשורים למוטיבציה, וכי די בהצגתן של תמונות של מזון מפתה, כדי לעורר את הפעילות באותם אזורים.

"מסתבר", סיכם החוקר, "שיש אנשים שפשוט אינם יכולים לעמוד בפני הפרסומות למזון שבהן אנו מופצצים ללא הרף".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים