Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שרוול קיבה או מעקף קיבה?

שרוול קיבה או מעקף קיבה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ניסוי קליני משווה תוצאות שרוול קיבה לעומת מעקף קיבה במטופלים עם BMI נמוך מ-50, שנבחרו באקראי לאחד משני הניתוחים. ד"ר אסנת רזיאל וד"ר דלית ויסמן עם הממצאים ומסקנת החוקרים

שרוול קיבה או מעקף קיבה

האם יש הבדל בין התוצאות של ניתוח שרוול קיבה לבין מעקף קיבה לפרוסקופי? מחקר חדש, שהתפרסם בכתב העת הרפואי Obesity Surgery בנובמבר האחרון, השווה את התוצאות בטווח הביניים בקרב מטופלים עם השמנת יתר חולנית וערכי BMI מתחת ל-50, אשר נבחרו באקראי לעבור שרוול קיבה או מעקף קיבה.

התוספת שתופסת: מה קיבלו המטופלים לאחר הניתוח?

כל הניתוחים היו לפרוסקופיים ובוצעו על-ידי אותו צוות. לאחר הניתוח קיבלו כל המטופלים כדור אחד ליום של מולטיוויטמין ותוסף מינרלי. כל הנשים בגיל המעבר שעברו מעקף קיבה, קיבלו תוסף ברזל במינון של 80 מ"ג ליום.

החל משישה חודשים לאחר הניתוח קיבלו כל המטופלים, שרמות ה-B12 שלהם היו פחות מ-200 PG/ML, תוספת של B12 בזריקה לתוך השריר, במינון של 1,000-3,000 מ"ג.

לאחר הניתוח, כל מנותחי מעקף הקיבה קיבלו תוספת מולטיוויטמין ומינרלים (800 מ"ג ויטמין A, 10 מ"ג ויטמין E, 1.5 מ"ג ויטמין B1, 15 מ"ג B2, 10 מ"ג B6, 1 מ"ג B12, 5 מ"ג ויטמין D, 30 מ"ג ויטמין K, 50 מ"ג ניקוטינאמיד, 6 מ"ג חומצה פנטוטנית, 0.15 מ"ג ביוטין, 60 מ"ג חומצה אסקורבית, 200 מ"ג חומצה פולית, 160 מ"ג סידן, 100 מ"ג מגנזיום, ו-10 מ"ג אבץ) ו-1,000 מ"ג סידן מדי יום.

מנותחי השרוול קיבלו את אותם התוספים במשך חצי השנה הראשונה, ולאחר מכן על בסיס אישי לפי הצריכה התזונתית ובדיקות המעבדה שלהם. בשתי הקבוצות היו חסרים תזונתיים באותה המידה, למעט מחסור בוויטמין B12, שהיה שכיח יותר לאחר מעקף קיבה (P=0.05).

המסקנה היא כי שני סוגי הניתוחים בטוחים באותה מידה ואפקטיביים בנושא שיפור בתחלואה הנלווית, ואילו לאחר שרוול ישנם פחות חסרים מטבוליים, כך שיש פחות צורך בתוספי מזון.

ממצאי המחקר

לאחר חלוקה אקראית, נשלחו 30 מטופלים לשרוול קיבה ו-30 למעקף קיבה. כל הניתוחים בוצעו בהצלחה בצורה לפרוסקופית ללא מעבר לניתוח פתוח.

לא נצפתה תמותה ולא נצפו הבדלים משמעותיים לאחר הניתוח בין שתי הקבוצות בשיעור הסיבוכים המוקדמים (10% אחרי מעקף ו- 13% אחרי שרוול P<0.05 ) והמאוחרים (10% בשתי הקבוצות).

הירידה במשקל הייתה ניכרת אחרי שני סוגי הניתוחים. הירידה במשקל בשנים הראשונות, שלאחר הניתוח, הייתה טובה יותר לאחר שרוול קיבה וכעבור שלוש שנים נצפתה ירידה של 62% מעודף המשקל לאחר מעקף קיבה, וירידה של 68% מעודף המשקל לאחר שרוול קיבה (P=0.13).

אחרי שלוש שנים, רמת ה-BMI  ירדה ל-31.3±3.9 אחרי מעקף קיבה, ול – 29.6±4.1  אחרי שרוול קיבה (P=0.11).

נצפה שיפור ניכר וריפוי של המחלות הנלוות להשמנה ללא הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות.

בשתי הקבוצות נצפו חסרים תזונתיים באותה המידה, למעט מחסור בוויטמין B12 שהיה שכיח יותר לאחר מעקף קיבה (P=0.05).

בקבוצת השרוול, נמצא כי 20% מהמטופלים סבלו מרפלוקס, צרבת או הקאות בששת החודשים שלאחר הניתוח, וברוב המקרים התסמינים לא היו קשים. אצל כל המטופלים, התסמינים עברו בשנה הראשונה שלאחר הניתוח.

מטופל אחד גילה אי-סבילות לתזונה נוזלית. אחרי הערכה רדיולוגית, התגלה אצלו פונדוס קיבתי גדול, שפעל כשסתום שחסם את הכניסה לקיבה, כריתה של עודף הפונדוס טיפלה במצב.

בשבחיו של שרוול קיבה לפרוסקופי

כיום, מעקף קיבה לפרוסקופי הוא הסטנדרט המקובל לטיפול בהשמנת יתר חולנית, עם תוצאות מוצלחות בירידה במשקל בטווח הארוך, גם לאחר 20 שנה. עם זאת, נמצא במאמר זה כי הירידה בעודף המשקל באחוזים לאחר שרוול קיבה דומה או אפילו גבוהה יותר מזו שלאחר מעקף קיבה בשלוש השנים הראשונות של המעקב.

על אף שרמת ה-BMI  ירדה משמעותית ובצורה שווה בקרב שתי הקבוצות, הירידה במשקל העודף באחוזים הייתה גבוהה מהותית אחרי שרוול קיבה בשנתיים הראשונות וגבוהה יותר ללא הבדל סטטיסטי מובהק עד סיום המחקר.

באשר לגודל הבוג'י, מחקרים רבים מדווחים על שימוש בבוג'י צר על מנת להבטיח הסרה מלאה של הפונדוס. בדרך כלל יש צורך בחיתוך של הפונדוס, זאת משום שחיתוך לא מספיק עלול להוביל להגדלה והיווצרות של נאו-פונדוס, שיסכל את הירידה במשקל בטווח הארוך. בנוסף לכך, רבים מקשרים את הצורך בהסרה מלאה של הפונדוס להסרה של האתר הראשי של יצירת הורמון הגרלין מעורר התיאבון.

הנתונים לגבי יעילות שרוול קיבה בהפחתת המחלות הנלוות מוגבלים מאוד. למרות זאת, דיווחים שהתפרסמו לאחרונה הראו כי שרוול קיבה יעיל בטיפול במחלות הנלוות. במחקר הנוכחי, שרוול קיבה הוכח כבעל תוצאות משמעותיות ודומות למעקף קיבה בשיפור המחלות הנלוות להשמנה.

השיפור או הריפוי של מחלת הסוכרת היה דומה אחרי שני סוגי הניתוחים. עודף שומנים בדם השתפר משמעותית אחרי שני סוגי הניתוחים עד לשנה השלישית לאחר הניתוח.

לא ידוע הרבה לגבי מצב המיקרו-נוטריאנטים לאחר שרוול קיבה, שבו המזון עובר מהר יותר דרך מערכת העיכול, אולם בכל זאת ישנו מגע עם התריסריון והמעי הדק.

ישנה טענה כי שרוול קיבה מוביל לפחות חוסרים תזונתיים יחסית למעקף קיבה, אולם במחקר הנוכחי, עד שלוש שנים לאחר הניתוח, לא ראינו הבדלים מהותיים מבחינת הוויטמינים או יסודות הקורט בקרב שתי הקבוצות, למעט המחסור ב-B12 שהיה ברור יותר בקרב מנותחי מעקף קיבה. הדבר משוייך להוספה שגרתית של ויטמינים ומינרלים ולמתן B12 לפי הצורך לאחר מעקף קיבה, בניגוד למנותחי שרוול קיבה שלא קיבלו את כל התוספים. אפשר להתייחס לכך כאל יתרון של השרוול.

ישנם מנתחים שאינם ששים לבצע שרוול קיבה לאור העובדה שאין יציבות מוכחת. עם זאת, נתונים משלב הביניים שקיימים כיום, מראים תוצאות משביעות רצון הן לגבי הירידה במשקל והן לגבי התחלואה הנלווית – תוצאות דומות לניתוחים בריאטריים אחרים.

למי יש תאבון?

סביר להניח כי הגבלת צריכת המזון ושינויים בתיאבון ובשובע לאור השינויים בהורמוני המעיים הם המנגונים החשובים המשפיעים על הירידה במשקל בשני סוגי הניתוחים. העברה של מזון לא מעוכל בעל חומציות גבוהה יותר למעי הדק עלולה להגביר את תגובת ה-PYY וה-GLP-1 לארוחה, ולהעלות את מידת השובע. הירידה בתיאבון ממלאת תפקיד חשוב לאחר שרוול קיבה, כאשר רמות הורמון הרעב גרלין נמוכות עוד יותר לאור ההסרה המוחלטת של הפונדוס. אחרי שרוול קיבה עלולה להתרחש גם התרוקנות מואצת של הקיבה, שמוסיפה למנגנוני הירידה במשקל.

לסיכום, לפי הניסוי הקליני הנוכחי, שבוצע בקרב אוכלוסייה יוונית, שני הניתוחים בטוחים ויעילים בהפחתת מחלות נלוות, ואילו לאחר שרוול קיבה יש גם פחות חוסרים תזונתיים ואין צורך בהוספת תוספי מזון. שרוול קיבה לפרוסקופי הוא ניתוח בריאטרי מבטיח, אפקטיבי לא פחות מממעקף קיבה לאחר שלוש שנים.

עוד בנושא:

השרוול צר מדי? נפחו בלון!

בדרך לניתוח בריאטרי? בדוק מה חסר לך

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים