שתו הרבה מים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

משקאות ממותקים כבר מזמן הפכו למילים נרדפות לקלוריות רבות ומיותרות. הכי טוב – לשתות הרבה מים, זה הכי בריא לגוף שלכם. קבלו את כללי האצבע שלנו לשתיית מים ותזונה נכונה. כל השנה!

אתם בוודאי חשופים לנדנודים בלתי פוסקים של חברים שמתאמנים באופן קבוע או שומרים על משטר תזונתי מעורר קנאה כשהם שואלים אתכם: "ומים אתם שותים? זה נורא חשוב".

בריאות ושתיית מים

נוזלים, ויש כאלו שיופתעו אולי, מהווים כ-70% ממשקל גופנו. נתון זה משמש את הנחת העבודה הראשונה במה שנהוג לכנות משטר מים נכון, ערני ותקין. האחוזים הגבוהים ביותר של משקל גופנו הם בעצם נוזלים, הנמצאים בתהליך התאדות בלתי פוסק, ומופרשים מן הגוף על ידי זיעה ומתן שתן. לפיכך, אנחנו נמצאים בעצם במציאת נקודת האיזון של הכמות הנדרשת לגופנו לצורך הישרדות, ומעבר לכך לפעולה תקינה של כל מערכות הגוף.

תינוק צמא יעשה ככל יכולתו להעיר את תשומת לב הסובבים אותו לעובדה זו. אינסטינקט ההישרדות הטבוע בו גורם לכך שהוא מנסה להשלים כל הזמן את הנוזלים בכל רגע נתון בו גופו מאותת לו שהוא חסר אותם. כמבוגרים, אנחנו נוטים לזלזל במשטר מים נכון ובחשיבותו לתפקוד היומיומי שלנו.

להוציא מהתפריט ומיד: משקאות ממותקים

משקאות ממותקים הם הכול למעט מים. אם תשאלו תזונאים ורופאים – הם פסולים לחלוטין.

משקאות ממתוקים הם חלק מתרבות הצריכה המערבית שלנו המתפתה לצרוך מותגים. כולם מלאים בסוכרים ובחומרים ממכרים אחרים, וצריכתם רק מצמיאה את הגוף עוד יותר. בשנים האחרונות הם נמצאו כגורמים ישירים לעלייה במשקל. בארצות הברית נאסרה בשנים האחרונות הצבה של מכשירי ממכר לפחיות משקאות מוגזים, כחלק מפיתוח של תודעת בריאות ותזונה נכונה בקרב ילדים ובני נוער.

גם משקאות הדיאט אינם מומלצים יתר על המידה, תחליפי הסוכר כגון אספרטיים ואחרים אינם בעלי השפעה חיובית על גופנו בצריכה לאורך זמן.
קפה מייבש את הגוף ומאיץ את הנטייה למתן שתן, ההמלצה לשתות כוס סודה או מים עם כל כוס קפה שמכניסים לגוף.

צמאים? שתו מים.

מים הם הנוזל היחיד שהגוף זקוק לצורך הקיום.

אפשרות לגיוון, במיוחד לימים קרים, היא לשתות תה ירוק. תה ירוק הוכח כבריא ועוזר למערכת העיכול ואף מסייע בהורדת המשקל.

הסימנים שיזכירו לכם לשתות מים:

 • עייפות קיצונית – אם אתם עייפים ומתקשים להתרכז, יתכן שאתם מיובשים. אם יש לכם שעות קבועות שבהן אתם חשים עייפות, לרוב הדבר יעיד על מחסור במים וזו דרכו של הגוף לאותת לכם על כך.
 • צמא – כאשר אנחנו מרגישים צמא, סימן שאיבדנו כבר חלק ניכר מהנוזלים בגופנו. לכן, יש לשתות בטרם מרגישים צמא, אל תחכו להרגשה הזו, הקדימו אותה ושתו מים.
 • יובש בפה – אם אתם מרגישים יובש בפה, זה סימן שאתם כבר מיובשים. שתיית מים קבועה תמנע את התחושה.
 • יובש בעור – נסו לצבוט את עור כף היד, אם הוא אינו גמיש ואינו מתמתח מיד, אתם כנראה מיובשים. אצל תינוקות הבדיקה הזו יעילה במיוחד בגלל צבע עורם הבהיר.
 • כאב ראש – לפני שתיקחו כדור נגד כאב ראש נסו לשתות מים. כאב הראש הוא עוד דרך של הגוף לאותת לנו על מחסור בנוזלים.
 • עצירוּת – מחסור בנוזלים, ולאו דווקא סוג המזון, הם הסיבה הנפוצה ביותר לעצירות. מחסור במים מאט את מעבר המזון במעי והוא גורם ראשון במעלה לעצירות.
 • עצבנות – תחושת עצבנות ושינויים תכופים במצב הרוח מעידים על מחסור בנוזלים. לפעמים כל מה שאתם זקוקים לו על מנת להיפטר ממצב הרוח הרע הוא פשוט כוס מים.
 • שתן כהה ומרוכז – אם אתם מרגישים כי השתן שלכם מרוכז וצבעו אינו בהיר יתכן כי חסרים לכם מים. צבעו של השתן שלכם צריך להיות שקוף ובהיר.

ההמלצה שלנו: קחו איתכם לכל מקום בקבוק מים.

זה כבר יזכיר לכם לשתות לעיתים תכופות יותר.

כן, המים, הנוזל הזה שנדמה שהוא כל כך מובן מאליו, הוא הדבר הראשוני שאתם צריכים לזכור לצרוך בכל יום, לאורך כל היום. מחסור בנוזלים משבש את תקינות הגוף והפעילות שלו. אז שתו מים, רק מים, והרבה מים, גם עכשיו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים