Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תאנה: תרופת הטבע המבורכת

תאנה: תרופת הטבע המבורכת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תאנה מייצגת את אחד הדימויים המפורסמים ביותר של ישראל התנ"כית. פרי התאווה הבשל והעסיסי, בעל עונת ההבשלה הקצרה מאד, הוא אחד הדימויים הארץ ישראלים החזקים ביותר הנקשרים עם פירות הארץ

סגולותיו של הפרי החושני הזה רבות ולצורתו וסגנונו יוצאי הדופן נקשרים גם יתרונות רפואיים רבים.

תאנה ובריאות

לפרי התאנה מעלות רבות, על חלקן כבר הצביע הרמב"ם, שידע גם להצביע על השונות בין תאנה טרייה לייבשה.

אולי הסגולה הפופולרית ביותר הנסתרת מעיני רבים היא: התאנה בשלה טובה להאצת מערכת העיכול ומסייעת לזירוז יציאות לאלו מאיתנו הסובלים מעצירות.

מוצרי זירוז עיכול רבים מכילים רכיבי תאנים וחלק מן המוצרים הטבעיים לטיפול בעצירות מבוססים על ריכוז גבוה של תכולת החומרים הפעילים בתאנים. הפופולארי שבהם ביותר המצוי בשוק הוא כמוסות אורטילס אותן ניתן להשיג בחנויות הטבע, אך קיימים גם מוצרים נוספים בשוק.

לחלב תאנה טרייה שזה אך נקטפה מיחסיים את סגולת ריכוך היבלות וסיוע בהגלדה מהירה של פצעים. הרמב"ם היה הראשון שהצביע גם על הקשר בין הגברת כוח הגברא והתעוררות מינית הנובעת כתוצאה מאכילת תאנים טריות.

תאנה נפוצה מאד בכל ארצות המזרח התיכון ולמרות עונתה הקצרה הרי שהיא מצויה בכל ימות השנה כפרי יבש  קל להשגה, זול באופן יחסי ונוח לאיכסון ארוך טווח.

תאנה נחשבת לפרי העתיק ביותר והראשון אשר בויית על ידי האדם, ניתן למצוא אזכורים לה ברישומים ובכתבים המתארים את התקופה העתיקה ונדמה שנוכחותה, כמו נופי המזרח התיכון שייכת לעידן קדום ועתיק והיא חלק בלתי נפרד ממנו.

התאנים עשירות בסוכרים פשוטים – חולי סכרת היזהרו, וצירכו את התאנים בצורה מבוקרת. הן גם מכילות סיבים תזונתיים רבים. תאנה מתעכלת בגופנו במהירות ומאיצה את פעולת הקיבה בשל היחס המאוזן שלה בין סיבים מתעכלים לבין סיבים שאינם מתעכלים ובשילוב עם שיעור הפחמימות הגבוה שבה.

תאנה מכילה גם סידן, אשלגן וברזל ואין בה שומנים, אך יש לקחת בחשבון את הריכוזים הגבוהים יותר של פחמימות בתאנים יבשות מאשר באלו הטריות.

תאנה נמצאה יעילה בהקלה של בעיית טחורים ואילו תה תאנים נמצא יעיל כפיתרון לסילוק פצעים מן הפנים.

מסעדות יוקרה רבות גילו את פרי התאווה הזה בשנים האחרונות וסלטים וקינוחים מבוססי תאנים טריות או יבשות הפכו למנות פופולאריות הזוכות להצלחה רבה.

לאור היתרונות התזונתיים הרבים של התאנים נדמה גם כי כדאי לשקול להמיר את קינוח הטירמיסו או פונדו השוקולד האהוב עליכם בקינוח טרי מן הטבע שמתיקותו הטבעית תספק לכם את הצורך בהמתקה מפנקת לאחר ארוחה דשנה וכמו כן יסייע לכם בפעולת העיכול של אותה ארוחה באופן שיטיב עם גופכם.

תאנה היא פרי פשוט לכאורה שהדימוי המיני שדבק באכילתו ובצריכתו נדמה כאחת מן ההפתעות היפות הזמינות והבריאות שהטבע מספק לנו על מנת לשפר את איכות חיי היום יום שלנו במחיר סביר ובזמינות גבוהה.

כדאי לכם לאמץ אותו בחום ולהוסיפו לרשימת המזונות היום יומיים שלכם. מוצר טבעי ובריא.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים