אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תוספי חלבון – זה טוב לכם?

תוספי חלבון – זה טוב לכם?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אם אתם פוקדים את חדרי הכושר ודאי נתקלתם בקופסאות מהודרות גדולות עם מחירים תואמים של תוספי חלבון למיניהם. ד"ר אסנת רזיאל בוחנת את התופעה מקרוב ומנסה לענות על השאלה למי זה מתאים והאם גם אתם זקוקים לתוספי חלבון?

תוספי חלבון

צריכת חלבונים היא נדבך חשוב בקרב מתאמנים העוסקים בפיתוח הגוף. נטילת חלבונים ישירות לאחר אימוני כוח נחשבת בקרבת מתאמנים כחיונית, ובצדק: חלבונים אחראים לבניית השרירים בגופנו.

ישנן מספר עדויות מחקריות, המעידות על כך שנטילת חלבון בטווח של עד כשעתיים מן האימון אכן משפרים את ספיגת החלבון בגוף ואת בניית השריר הרצויה מבחינת המתאמן לאחר תרגילי האימון והכוח שביצע. השינויים נמדדו בעזרת MRI, DEXA, ביופסיית שריר ורמת הכוח האיזוקינטי.

מהו חלבון מלאכותי?

תעשיית החלבונים המלאכותיים משגשגת בשל ההנחה כי משך הזמן הרב הנדרש לגוף על מנת לעכל את החלבונים המצויים בבשר מחמיצה את "חלון ההזדמנויות" הפיזי הדרוש לגוף, עם זאת ראוי לציין כי רבים מערערים על קביעה הזו. מולם יש לא מעט חוקרים המסיקים כי נטילת תוספת של חלבון מלאכותי מיד לאחר אימון משפיעה על  פעילות הקצב המטבולי ברקמה.

ועדיין, לדעת מתאמנים כבדים יעילותם של תוספי החלבון היא נגזרת של מהירות הספיגה שלו והרכבו. אלו נקבעים על ידי אחוזי השומן והלקטוז המעכבים או מאיצים את קליטתו בגוף. לרוב יש להם יתרונות, בעיקר מכיוון שהם מזוככים, מכווני מטרה ורבים מהם הם בעלי רכיבים תזונתיים טובים

אם אתם שייכים לאסכולה המאמינה ב"חלון ההזדמנויות", כדי שתחפשו אחר חלבונים אשר עברו שני תהליכי מיצוי עיקריים: סינון דק וחילופי יונים (Ultra Filtration & Ion Exchange) להפרדת השומן והלקטוז. טווחי המחירים ופערי המחירים הגדולים בין התוספים נקבעים לרוב לפי המותג ואיכות חומרי הגלם של תוספי החלבון. יש לקחת בחשבון, צריכה של תוסף חלבון באופן קבוע יכולה להגיע למאות שקלים בכל חודש.

תוספי חלבון

הצד הקלורי של תוספי החלבון

ההחלטה על נטילת חלבון היא גם החלטה קלורית, למרבית החלבונים ערכים תזונתיים גבוהים וגם ערכים קלוריים לא מבוטלים. כלומר, כללו את תוסף החלבון כחלק מתפריט התזונה שלכם ובחישוב הקלוריות.

כמובן, קיימת אפשרות להעשיר את התזונה בחלבונים מן הטבע, כמו בשר בקר, בשר הודו ואף סויה כתחליף טבעי יותר.

צריכת חלבונים היא חיונית לכל האנשים, גם אם הם לא מתעמלים – השריר זקוק לחלבונים. אין ספק כי צריכת תוספי חלבון היא עניין השמור בעיקר ל"מקצועני" ספורט, ובעיקר לעוסקים בפיתוח הגוף.

אם בכל זאת החלטתם להיכנס אל עולם תוספי החלבון המלאכותיים ונשארה השאלה האם הם באמת תורמים לכם? תוכלו לענות רק לאחר שתתנסו בהם לתקופה ממושכת בתהליך פיתוח גוף, תוך כדי השוואה אל תפריט עשיר בחלבונים מן הטבע. את התשובה הנכונה לכם בהקשר זה, תוכלו לדעת בתוך זמן קצר במיוחד.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים