Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תוספי תזונה. האם זה באמת שווה לנו?

תוספי תזונה. האם זה באמת שווה לנו?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אנחנו שומעים רבות על תוספי תזונה חדשים, הן על ידי פרסומות אגרסיביות והן על ידי המלצות של עיתונים, מגזינים לבריאות או אפילו חברים טובים שאומרים לנו שאנחנו פשוט "חייבים" לקחת את התוסף החדש.

התחושה שכדור פלא כזה או אחר יכול לסייע לנו בשמירה על משקל תקין ובריאות היא תחושה משכרת של ממש המניעה תעשייה אדירת ממדים בהיקפה. אבל האם תוספי תזונה יכולים ל"ספק את הסחורה" ולהביא לשינוי של ממש? על כך בכתבה הבאה.

תוספי תזונה

מהו אם כן תוסף מזון?

תוסף מזון הוא חומר המוסף מסיבות שונות למזון או למשקה. תוספי תזונה מתחלקים לכמה קבוצות שונות:

צבעי מאכל אשר נועדו לתת לאוכל צבעים מושכים – לאלו לרוב אין שום ערך תזונתי. נהפוך הוא, יש השוללים אכילת מזון המכיל צבעי מאכל שכן חלק מצבעי המאכל מכילים חומרים שבמינונים גדולים אף עשויים להזיק לנו.

חומרי טעם וריח וחומרים משמרים אשר נועדו לשנות את טעמו של המזון – אלו הם תוספים שיעילותם היחידה היא בעובדה שהם נועדו לשמר את המזון המעובד זמן רב מעבר לתאריך התפוגה הרגיל שלו, לו היה משווק לנו כמזון טרי.

על חומרי הטעם והריח יש דיון ציבורי ער מאד. מומחי תזונה רבים מתנגדים להוספתם. החומרים הללו משרתים את עולם הצריכה המודרני המבקש לעבד ולשמר את המזון, לתת לו אורח מדף ארוך יותר וטעמים מפתים אשר מרביתם מלאכותיים ונועדו לגרות את תחושה הרעב שלנו ואף להגביר אותה.

מזונות מעובדים רבים מכילים כמויות גבוהות של החומרים הללו וככול שיש במזון יותר ויותר חומרים שכאלו, איכותו גרועה יותר והוספתם של תוספי תזונה נועדה לחפות על איכותו הגרועה.

ממתיקים – לקבוצה זו שייכים תוספי תזונה אשר נועדו להמתיק את המזון. הממתיקים המלאכותיים או הטבעיים, כולם מעובדים בצורה שתחדור למזון, לא תקלקל אותו ותספק ערך קלורי נדרש למוצר, בין אם מלא או מופחת.

לקבוצה האחרונה של תוספי תזונה שייכים הויטמינים והמינראלים. אלו נועדו להעניק לגופנו את מה שחסר לו לעיתים באמצעות תזונה תקינה. משרדי הבריאות בעולם מגבילים את תכולתם של החומרים הללו על פי הסוגים השונים ועל יעילותם ניטש ויכוח רפואי וציבורי גדול ביותר.

בעוד שלחלק מתוספי התזונה בצורתם של מינראלים וויטמינים יש ערך של ממש, הרי שרבים טוענים כי השימוש בהם מיותר.

נדמה כי לרוב, הופעתו של תוסף מזון חדש מלווה בקמפיין שיווקי אגרסיבי המבטיח גימיק כלשהוא הקשור בתפקוד שלנו. "עצירת הזדקנות", "עור פנים מתוח בריא ורענן", הינן חלק מן הסיסמאות בהם משתמשים לעיתים המפרסמים על מנת למשוך אותנו לרכוש עוד ויטמינים ומינראלים בשוק צפוף ממילא.

גם מומחי תזונה ימליצו לכם לשפר את תפקודי הגוף באמצעות שינוי תזונתי ולא באמצעות קפסולת המכילות ויטמינים. הסיבה? הערכים הקיימים במזון גבוהים לרוב מאשר אלו של הקפסולות ואין סיבה של ממש, למעט העדרם בתפריט שלנו לצרוך אותם באופן אחר מזה של האוכל הטבעי.

בעבר תוספים החלו כסוג של "תרופה" בעולם שהיה בו חוסר בויטמינים בשל מחסור במזון, כדוגמת שמן הקיק המיתולוגי שהיה פופולארי כל כך בארץ בשנות החמישים בשל מחסור בדגה טרייה.

עולם השפע המודרני המערבי, בו ניתן בעצם להשיג את מרבית סוגי המזונות, הפך את תעשיית תוספי התזונה והויטמינים לתעשייה שרבים חולקים על יעילותה ועל נחיצותה.  בהחלט כדאי לבדוק בציציות של כל תוסף מזון חדש שאנו מוסיפים לתפריט הקבוע שלנו. האם אנו באמת זקוקים לו? מה אנחנו יודעים עליו? ואיך נוכל לספק לגופנו את שנדרש לו באמצעים טבעיים של שינוי ושיפור תזונה? נדמה כי זוהי נקודה מעניינת למחשבה שאת התשובה עליה כדאי להתאמץ ולמצוא בעצמנו ולא להותירה בהכרח לאחרים או למודעות פרסומות גדולות ומפתות.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים