Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תזונה בגיל השלישי – עצות זהב

תזונה בגיל השלישי – עצות זהב

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דווקא בגיל מבוגר קיימת חשיבות רבה לשמירה על משקל תקין והימנעות מעלייה במשקל. ד"ר אסנת רזיאל עם העצות שישאירו אתכם בריאים עוד שנים ארוכות

משקל הגוף התקין הוא משמעותי ביותר בכל גיל אולם בגיל השלישי הוא מקבל תפנית נוספת. קצב חילוף החומרים בגוף משתנה והוא יותר אטי בתקופה זו של מחזור החיים. כלומר, צריכת הקלוריות צריכה לרדת על מנת לא לצבור עודפים שיובילו למחלות הנלוות להשמנת יתר כגון סוכרת, מחלות לב או כולסטרול, שהן תובעניות במיוחד בגיל זה, וכך גם ההתמודדות עמן.

כיצד בכל זאת ניתן לשמור על משקל תקין בקרב בני 65 ומעלה? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן לספק לכם צרור עצות מועילות ובריאות.

תזונה בגיל השלישי

בחרו בדיאטה מתונה – אמרו לא לדיאטות בזק. לא רק שהן אינן יעילות תמיד, אפקט הירידה המהירה במשקל רבות מלווה אחר כך בעלייה מהירה במשקל. הגוף זקוק לאנרגיה על מנת לתחזק את עצמו ולהישאר בריא, זה לא הגיל לדיאטות המטלטלות את מערכות הגוף, ירידה במשקל בצורה של דיאטה לא מאוזנת אינה מיטבה עם בריאותכם הכללית, בכל גיל ובוודאי שלא בגיל השלישי.

חיזוק שרירים – בתקופה זו של החיים השרירים מתחילים להיחלש באופן טבעי ויש לשמור על חוסנו כדי למנוע סיבוכים כתוצאה מנפילות שיכולות להיות הרות אסון בגילאים מבוגרים. חלק מחיזוק השרירים נעשה על ידי מנות המכילות חלבונים החשובים לבניית השריר כגון בשר, דגים או עוף, כמו כן שילוב מוצרי חלב בתפריט.

חלבונים, אבל רזים – חלבונים נמצאים בבשר, עוף, דגים וקטניות. חשוב לדעת לבחור את החלבונים הרזים, שכן בגילאים אלו רבים מתמודדים עם השפעות כולסטרול גבוהות שנצברו לאורך השנים ולא טופלו, או שהם כבר מטופלים באופן תרופתי. מומלץ לשלב את החלבונים הנמצאים בבשר אדום, בבשר הודו ובדגים. גם קטניות רבות עשירות בחלבונים והן יכולות להוות נדבך חשוב ברכיב החלבונים.

פעילות גופנית –  אמנם רמת הכושר לא כמו של בני עשרים, אבל זה גם ממש לא חשוב. פעילות גופנית, גם היא מתונה, טובה לשיפור ההרגשה והבריאות הכללית והיא תמיד מסייעת לירידה במשקל. פעילות זו חייבת להיות מותאמת כמובן למצבכם הבריאותי, וחייבת באישור רופא. מחקרים מעידים על כך כי גם פעילות גופנית של 15-10 דקות פעמיים או שלוש בשבוע עדיפה על אי פעילות בכלל.

סבלנות – בגילכם כבר צריכה להיות לכם. בגיל הזה יורדים לאט יותר. הצריכה המטבולית של הגוף נמוכה יותר ולפיכך גם התחושה של הגוף והצורך שלו במזון נמוך יותר, ולפיכך עד שהוא נפטר מעודפים הוא זקוק לזמן רב יותר. קבלו זאת כעובדה והתמודדו גם עם משך התהליך ברמה הפסיכולוגית. כן, זה לא כמו שהייתם צעירים, אבל זה בסדר גמור.

ארוחות חגיגיות – נכון, זה בדיוק הזמן שלכם להתפנק, ויש גם הרבה נכדים להאכיל וחברים להיפגש איתם, אבל נסו לעשות כך שהאוכל והאכילה לא יהיו המוקד, אלא המפגשים עצמכם. גם אותם אפשר ורצוי בהחלט להתאים לתפריט הדיאטה שלכם.

מעכלים לאט – אנשים מבוגרים רבים נוטים לסבול מבעיות עיכול. הדרך הבטוחה והטובה ביותר להתמודד איתן היא לשלב צריכה רבה של ירקות ירוקים ומוצרים המכילים סיבים תזונתיים מורכבים, שהוכחו כמועילים לפעילות העיכול. בנוסף, יוגורט גם כן יכול להוות פתרון נהדר לזירוז העיכול.

ליווי דיאטנית – כל קופות החולים מעניקות את שירות של ליווי דיאטני בעלות נמוכה במיוחד ובהשתתפות הקופה. בעזרת דיאטנית מנוסה ניתן להרכיב תפריט פרטני שיתאים בדיוק לצרכים האישיים של כל אחד ואחד בהתאם לגיל, למצב הרפואי, להעדפות התזונתיות ולמגבלות. ליווי מקצועי זה יכול להוות את המפתח להצלחה.

תזונה נכונה, פעילות גופנית ומשקל תקין ישמרו על בריאותכם לאורך זמן וגורמים לתחושה ויטלית, סיפוק עצמי ואושר גדול. מדובר במעגל קסמים חיובי שאך נעים לשקול בו. בהצלחה!

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים