אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תזונה יהודית (והמחיר הקלורי שלה)

תזונה יהודית (והמחיר הקלורי שלה)

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אצלנו היהודים, איך אפשר לדבר על תקופת חגים מבלי לדבר על אוכל. אך סיימנו עם המצות, ורגע לפני שאנו מסתערים על שולחן הגבינות בשבועות – ד"ר אסנת רזיאל רוצה להזכיר לכם שיש קשר בין תזונה מסורתית לבין מאכלים עתירי קלוריות, ואתם לא רוצים באמת לעלות במשקל בגלל המסורת

תזונה יהודית

רבים מאתנו בילו את יום העצמאות במנגל משפחתי או עם חברים, וכבר שקועים בתכנון ארוחת חג השבועות הישראלית המסורתית בצירוף גבינות עתירות שומן. וזה עוד לפני שהזכרנו את פסח, על כל המשמעויות הקלוריות שלו, ואירועי המדורות עתירות הפחמימות.

זהירות! ארוחה חגיגית לפניך

אנחנו בעיצומה של תקופת חגים, שכל אחד מהם צופן בחובו שלל הרגלים ומאכלים מסורתיים, אבל האם אי פעם נעצרתם לחשוב כמה קלוריות עודפות אתם  מוסיפים למשקלכם בסיום אותם אירועים חגיגיים?

האם אנחנו יוצאי דופן בעניין החגים עמוסי השולחנות והמאכלים? לא ממש בטוח, במרבית הדתות נוהגים לסמן ולחגוג כמה פעמים חגים דתיים באותו שילוב "מקודש" של אזכור פולחן דתי או תאריך חשוב לדת או למדינה ספציפית באמצעות שולחן עמוס בכל טוב. אנחנו לא יוצאי דופן, מחג הפסחא ועד חג הקורבן, כולם, בני כל העמים וכל הדתות אוהבים לאכול סביב שולחנות החג. אבל נדמה שבאופן מסוים, הישראלים, מביאים את הנושא לכדי מומחיות שאין שנייה לה.

המסורת היהודית מלאה בציווים הקשורים לאוכל במובן עשה ואל תעשה, כשרות, הפרדה בין בשר לחלב, וכמובן פסח – חג הפחמימות הריקות הייחודי רק לנו. חגים מטבעם מאפשרים התכנסות סביב ימי חופש משותפים, לאחד משפחות, חברים ולחזק את הקשר החברתי ולהפוך את כולנו למאושרים בדרך פשוטה: לסעוד ולשתות. הישראלים אינם שונים באופן הזה מעמים רבים אחרים, אבל נדמה שההיסטוריה היהודית העתיקה מייחדת ומקדשת את נהלי האכילה, הסעודה והנתינה לזולת באופן שמחבר אותם ביחד.

הצד החיובי של תזונה יהודית

הסוכנות היהודית הייתה מחלקת מצרכי בשר במדינות בהן שרר עוני כמחווה של מדינת ישראל הצעירה לקראת "החג". המסורת היהודית, ורוח החמלה הישראלית פעלו בצוותא והזינו רבבות במדינות ובמציאות צנע בה היו זקוקים לתזונה ייחודית ועודפת בשל מחסור. ההלכה מדברת על מתן מעשר לעני, גמילות חסדים והמדינה מתקצבת בתי תמחוי.

עד כאן טוב ויפה, הבעיה מתחילה בעידן השפע הנוכחי בו אנו חיים. בעבר ימי החג היוו התכנסות סביב שולחן החג בימים בהם הקיום היה פשוט וצנוע יותר מן הבחינה הכלכלית, ולפיכך בהכרח גם מן הבחינה התזונתית. חגיגת חגים סביב שולחנות עמוסי אוכל הייתה הפוגה משגרת היום-יום של מזון דל וצר, אשר בדרך זו אפשרה לכולם לצבור קלוריות עודפות שבמהלך השגרה לא הייתה להם נגישות אליהם.

עידן המזון המודרני שינה לחלוטין את התמונה. ארוחת חג עתירת קלוריות היא כבר נחלת הכלל, גם לא בימי חג. המזון הזמין ושפע הפחמימות, השומנים והסוכרים נמצאים זמינים בכל עת ובכל מקום, ובעיקר לכל אורך השנה בכל מקום. כבר לא צריך ארוחת חג כדי להשיג את המצרכים המיוחדים, הם זמינים לאורך כל השנה.

החגים, אשר באופן היסטורי היו אמורים להזין אותנו בעודפי מזון, ולסייע לנו לאזור כוחות לפני החזרה לשגרת היום יום הפכו בעידן השפע המערבי לחלק לא מאוזן, בעידן לא מאוזן, ובכך טמונה הבעייתיות שלהם. צבירה של עודף קלוריות על מנת לשרוד תקופות קשות איננה הכרחית יותר לאדם המודרני, ולפיכך, מסורת של מאות ואף אלפי שנים, שהיה בה הגיון תזונתי, הפכה מיותרת ואף מסוכנת לבריאותנו.

לשבור את מסורת ההשמנה בחגים

אז כן, רגע לפני שאתם מתדלקים את המנגל המשפחתי או חושבים את מי להזמין לארוחת חג השבועות, כדאי רגע לעצור ולחשוב: האם החגיגה התזונתית הזו נחוצה לכם? ואם כן, נסו למתן אותה ולהתאים אותה לעידן השפע בו אנו חיים, העידן שבו מרבית חומרי התזונה הדרושים לגופנו זמינים במחירים סבירים לאורך כל השנה, ובהינף יד.

הגיע הזמן, לחגוג את החגים ברוח הזמנים: אכלו מה שאתם צריכים, שכחו מתפקידם ההיסטורי של חגים ומועדים להזין אותנו בעודפים, ופשוט התמקדו במסרים שלהם ובמה שהם מציינים עבורכם באופן אישי.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים