Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תזונה ים-תיכונית עשויה למנוע תסמונת מטבולית

תזונה ים-תיכונית עשויה למנוע תסמונת מטבולית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש: תזונה ים-תיכונית המבוססת על דגים, שמן זית, פירות, ירקות, קטניות ויין יכולה להפחית את הסיכוי לפתח תסמונת מטבולית, מחלות כלי דם, לחץ דם גבוה וסוכרת מסוג 2

במשך שבע שנים בדקה קבוצת חוקרים מבוסטון את הקשר בין דיאטה ים-תיכונית לבין התפתחות מאפיינים של תסמונת מטבולית.

תסמונת מטבולית

המחקר פורסם במגזין דצמבר 2009 של  American Journal of Clinical Nutrition, ובדק את הקשר בין תזונה ים תיכונית להתפתחות תסמונת מטבולית בקרב 2730 נבדקים של מחקר פרמיננגהם עם מעקב ממוצע של 7 שנים. הגיל הממוצע היה 54 שנים, 55 אחוז מהנחקרים היו נשים וכולם היו בתחילת המחקר ללא סימנים לסוכרת מסוג 2.

נבדקה שכיחות הופעת התסמונת המטבולית בקרב 1,918 נבדקים שלא סבלו מתסמונת זו בתחילת המחקר, ביחס לתזונה שלהם על פי מדד שקבע את מידת ההתאמה לתזונה ים-תיכונית.

תוצאות המחקר הראו בצורה מובהקת כי במשתתפים בעלי דפוס מתאים יותר לאורח חיים מבוסס דיאטה ים-תיכונית תועדו ערכים נמוכים יותר של תסמיני הסינדרום המטבולי: ערכי הסוכר בדם בצום היו נמוכים יותר, היקף מותניים עמד בערכי הנורמה וערכי הטריגליצרידים היו נמוכים. בנוסף, ערכי הכולסטרול הטוב HDL היו גבוהים יותר, ולא נרשמו שינויים בלחץ הדם.

המסקנה היא כי הקפדה על תזונה ים-תיכונית בהחלט מסייעת במניעת התפתחות תסמונת מטבולית.

עם זאת, תזונה היא לא הכול כשמדובר בבריאות, ויש לקחת בחשבון כי אנשים המקפידים על תזונה, לרוב שומרים גם על אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית, דבר המסייע ביותר למנוע תסמונת מטבולית ושאר מחלות. במחקר הנוכחי לא נבדק הקשר הזה, ואין להסיק כי תזונה בלבד היא זו שתמנע את התפרצות הסינדרום.

מהי תסמונת מטבולית?

תסמונת מטבולית הינה מצב שבו חלים לפחות שלושה מתוך התסמינים הבאים:

• השמנה של אזור הבטן – היקף מותניים גדול מ-102 ס"מ לגברים, וגדול מ-89 ס"מ לנשים

• רמות טריגליצרידים גבוהות – מעל 150 מ"ג

• רמת כולסטרול הטוב HDL נמוכה – פחות מ-40 אצל גברים, ופחות מ-50 אצל נשים

• רמות סוכר גבוהות בבדיקת דם בצום – מעל 110 מ"ג

• לחץ דם גבוה – מעל 130/85

השמנה וחוסר בפעילות גופנית הם הסיבה המרכזית ללקות בתסמונת המטבולית. אורח חיים בריא המאמץ הרגלי תזונה נכונה ופעילות גופנית – יכול למנוע או לטפל במחלה בשלבים המוקדמים. בשלב שבו התסמונת מתפרצת ופוגעת בתפקוד אברים חיוניים בגופנו, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי, כך, למשל, בסיבוכים מתקדמים כמו הופעת סוכרת, מחלות לב וכלי דם, כולל אירועי לב ומוח חריפים.

מהי תזונה ים-תיכונית?

בעוד העולם מגלה בשנים האחרונות את התזונה הים-תיכונית ומתפעל מהיכולות הבריאותיות הצפונות בה, אנו, בישראל, שחיים במציאות ים-תיכונית ומכירים את מרבית המאכלים מבית, לא תמיד מעריכים נכונה את מה שיש לנו ממש מתחת לאף. מחקרים שונים הראו כי תזונה מבוססת מאכלים מזירת הים התיכון עשירים בנוגדני חמצון, ויטמין C, אבץ ובטא-קרוטן, ויעילים במניעת מחלות רבות, בין היתר: יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, מחלות כבד, וסוגי סרטן שונים כמו סרטן השד וסרטן הערמונית. כמו כן, היא מונעת השמנה, מעכבת התפרצות אלצהיימר, משפרת את הראייה ועוד.

להלן מרכיבים עיקריים בתזונה הים-תיכונית:

• שמן זית

• קטניות

• ירקות ופירות

• אגוזים ושקדים

• דגנים מלאים

• יותר דגים, מעט עוף והודו ופחות בשר אדום

• יותר גבינות עיזים, מעט יוגורט ופחות חלב פרה

• ביצים – 5 בשבוע למבוגר

• יין – כוס ביום

עוד בנושא:

תזונה ים-תיכונית מפחיתה את הסיכון להשמנה 

המזון שיעשה טוב לדיאטה שלכם

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים