Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תחרות?- זה מרזה!

תחרות?- זה מרזה!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של מלב"י – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

על מנת לנהל תחרות אמיתית יש לנהל תיעוד, לראות מי מנצח ומי מובס. ד"ר אסנת רזיאל חושבת שמדובר ברעיון לא רע בכלל כאשר מדובר בתהליך ירידה במשקל. וכן, אם אתם תחרותיים זה בהחלט יכול לסייע לכם. הדשא של השכן, באמת ירוק יותר

תחרותיות היא גורם אנושי עם מסורת ארוכת שנים והיא קטליזטור נהדר להישגים. ענפי ספורט רבים מבוססים על עקרון התחרותיות שהוא בעצם תכונה הטבועה ברבים מאתנו. כאשר אנחנו מגדירים את עצמנו כאנשים תחרותיים, זו התחלה נהדרת לצבירת הישגים משמעותיים. מדוע לא לנצל את אלמנט התחרותיות גם לצורך ירידה במשקל?

תחרות ירידה במשקל

בקבוצה, לא לבד

על מנת "להתחרות" אנחנו זקוקים למסגרת קבוצתית כלשהיא אשר במסגרתה אנחנו יכולים להשוות את עצמנו לאחרים ולבדוק את רמת ההישגים שלנו אל מול אלו של הקבוצה בה בחרנו להגדיר את עצמנו ולקחת בה חלק. תחרותיות ברוח טובה משפרת הישגים. השוואה של האני אל מול האחר, כל עוד היא מידתית ונעשית מתוך ראיה אובייקטיבית של המציאות בהחלט יכולה לתרום לעליה במאמץ ובדחיפה לעבר יעד.

כאשר אתם מצטרפים לקבוצת תמיכה במשקל הנמדדת בכל שבוע ומסמנים לעצמכם כיעד להיות האדם שירד במשקל יותר משאר חברי הקבוצה, הצבת היעד לכשעצמה היא חיובית. באפשרותכם להיות המצטיינים של הקבוצה, או לפחות לקבל את אות ההצטיינות מעצמכם על מאמץ. כאשר אתם גם מגיעים ליעד שקבעתם, ו"מנצחים" בקרב, תחושת הסיפוק יכולה להוביל ולדחוף אתכם להישגים נוספים.

תחרות ומשמעת

אווירה תחרותית מייצרת משמעת, בספורט, בכלכלה, ומדוע שלא גם בתהליך ירידה במשקל? המשמעת מייצרת רצינות בתהליך, כאשר יש לכם יעד ואתם מודעים לכך כי הוא מדיד, וכי אחרים מתחרים בכם בהשגת אותו היעד, הרי שאתם מעודדים את עצמכם לעשות את מה שנדרש מכם להשגת היעד.

משמעת עצמית גבוהה הכרחית בכל תהליך שסופו כולל יעד הישגי שיש לו נראות של הצלחה, תהליך של ירידה במשקל מתאים מאד להגדרה התחרותית. הוא דורש משמעת רבה, הוא מדיד ויש לו נראות פיזית מדידה.

נכון, חשוב לזכור, אנשים שונים יורדים במשקלם באופן שונה. לא כולנו מגיבים באותן העוצמות לאותו תפריט, והירידה במשקל היא בסופו של דבר עניין אישי מאד, אבל חברות בקבוצה שמתקיים בה אלמנט תחרותי, יכולה בהחלט לסייע לרצינות שלנו בתהליך ההרזיה. העובדה כי יש לנו נקודת השוואה וכי אנו הופכים לחלק מקבוצה מגבירים את אלמנט התחרותיות ובמקרים רבים יכולים לסייע למי שמרגישים כי התמודדות אישית, לבד, שאינה מדידה ואינה ברת השוואה אינה מתגמלת אותם דיה.

במי תתחרו?

ראשית, אתם מתחרים בעצמכם. במי שאתם, היעד הראשון שלכם הוא שינוי אורח החיים התזונתי שלכם, אבל יש ערך גדול במיוחד לעובדה שאתם בוחרים לעשות את הדיאטה או עם חברה טובה או כחלק מקבוצת הרזיה. נקודות ההתייחסות שלכם, בין אם תרצו להכיר בהן או לא, מקבלות אלמנט תחרותי.

זוהי תכונה אנושית טובה להיות מסופק מניצחון. ניצחון בנקודות, בזמן, או בכל הישג מדיד אחרי. וכן, קילוגרמים הם דבר מדיד ביותר.

אם מטרתכם לשפר את הכושר הגופני שלכם ואתם חוברים לחברים על מנת לעשות זאת, אך טבעי הוא שכבר בשלבים הראשונים של התהליך תצוץ תחרות, וכך גם בירידה במשקל. תחרות, מעל לכל היא אלמנט המדרבן להישגים. וככזו, ההשפעות שלה על ירידה במשקל יכולים בהחלט להיות חיובים, וכן, אפילו מעט מפתיעים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר מרכז מלב"י הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח במלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים