Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תחשבו חיובי על הלב שלכם

תחשבו חיובי על הלב שלכם

מחקר חדש מצא כי גישה חיובית מסייעת לריפוי הלב. אם אתם גברים עובדים בעלי השכלה גבוהה הסיכוי שלכם גבוה אף יותר. רוצים לדעת עוד?

מחלות הלב הן משהו שצריך לשים אליו לב, ישנן כאלה שאם מעט תשומת לב אפשר בהחלט לעכב תהליכים ואפילו לשפר את נתוני המחלה. מחקר חדש בראשותה של ד"ר סוזן פדרסן מאוניברסיטת טילבורג בהולנד, ופורסם בכתב העת Circulation Cardiovascular Quality Outcomes, בדק את מידת ההשפעה של רגשות המטופל על אי ספיקת הלב.

בריאות הלב

חולים באי ספיקת לב מציגים לרוב דיכאון, חרדה, ומצבי רגש שלילי אחרים, אשר נקשרו כולם לאירועי לב חמורים ואף למוות, וזאת על אף ההתקדמות בטיפול הרפואי באי ספיקת לב, אשר מצליח כיום לצמצם את התמותה.

רגש חיובי נקשר כבר בעבר להפחתת הסיכוי לארועי לב בתוך עשר שנים מארוע קודם, אך המנגנון העומד מאחורי קשר זה לא בוסס. המחקר בדק האם קיום רגש חיובי יכול לנבא מועד אשפוז ראשון בשל אירוע לב או מוות מסיבה כלשהי, ואם לפעילות גופנית קיים תפקיד בקשר בין רגש, אשפוז ומוות בקרב מטופלי מרפאות חוץ קרדיולוגיות.

החוקרים מצאו כי חולים באי-ספיקת לב, שגילו גישה חיובית, נמצאו כעבור חמש שנים מתחילת המחקר בעלי סבירות גבוהה יותר לבצע פעילות גופנית ובעלי סיכוי מופחת למות מסיבה כלשהי. השפעת הרגש החיובי הייתה ניכרת יותר בקרב גברים מועסקים בעלי השכלה גבוהה, והודגם קשר בינה לבין סיכוי מופחת לסוכרת ולמחלת ריאות חסימתית כרונית.

המחקר הדני: מרבית הנבדקים – גברים

במחקר השתתפו 607 חולים באי ספיקת לב מדנמרק, שמילאו שאלוני HeartQoL המשמשים כלי מחקר בינלאומי לניתוח איכות חיים הקשורה לבריאות.

המידע אודות היסטוריה רפואית במהלך עשר השנים, שקדמו לתחילת המחקר (ינואר 1996 עד נובמבר 2005), נאסף ממרשם החולים הלאומי של דנמרק. מידע זה כלל אבחנות רפואיות וסיכומי ניתוחים עבור מחלות וטיפולים שונים, לרבות אוטם שריר הלב, אנגינה, הפרעות בקצב הלב, דום לב, צנתור, ניתוח מעקפים, אי ספיקת כליות, סוכרת ומחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD).

בנוסף, אספו החוקרים נתונים אודות מקרי מוות ואשפוז, אודות פעילות גופנית, שמבצעים החולים על סמך השאלון שמילאו, וכן תוצאות של Global Mood Scale. גיל החולים הממוצע היה 65.5, 75.5% מהם גברים. כמחצית מהם (46%) לא עסקו בפעילות גופנית דרך קבע, אך רובם (54%) נהגו לבצע פעילות גופנית מתונה באורח קבוע.

הממצאים: יותר רגש חיובי – פחות תרופות

בקרב 95% מנבדקים נקשר רגש חיובי חזק להקטנת הסיכון למוות מסיבה כלשהי ו-99% לביצוע פעילות גופנית. בנוסף, חולים שביצעו פעילות גופנית היו בעלי סיכוי קטן ב-50% למות בטווח של חמש שנים. "התערבויות שכיוונו להגברת הרגש החיובי ולפעילות גופנית גם יחד, השיגו תוצאות טובות יותר באשר לפרוגנוזה של החולים ולמצבם הנפשי, מאשר התערבויות שהתמקדו באחד מן הגורמים הללו בלבד", דיווחו החוקרים.

במחקר נמצא כי רגש חיובי היה נפוץ יותר בקרב חולים גברים מועסקים בעלי השכלה גבוהה, ונקשר לסיכוי נמוך יותר לחלות בסוכרת ובמחלת ריאות חסימתית כרונית. חולים עם רגש חיובי היו גם בעלי סיכוי מופחת להזדקק לתרופה משתנת או לתרופות פסיכואקטיביות.

בנקודת הביקורת בתום חמש שנים מתחילת המחקר, נמצא כי 13.2% מן החולים מתו בתוך 4.7 שנים בממוצע מתחילתו. בקרב המתים מספרם של חולים עם רגש חיובי נמוך היה גבוה באופן מובהק מאלה עם רגש חיובי גבוה, וגם "פונקציות הסיכון המצטברות היו שונות באופן מובהק בין חולים עם רגש חיובי גבוה ואלה עם רגש חיובי נמוך".

חולים עם רגש חיובי היו גם באופן מובהק בסיכון מופחת לאשפוז. בנוסף, חולים שביצעו פעילות גופנית היו בסיכון מופחת לאשפוז בשל בעיות לב, בהשוואה לאלה שלא ביצעו פעילות גופנית דרך קבע. עם זאת, מציינים החוקרים, הקשרים בין רגש חיובי ואשפוז ובין פעילות גופנית ואשפוז נמצאו בלתי מובהקים במודל התיווך.

נקודות למחשבה ומחקר עתידי

החוקרים מדגישים כי הקשר בין רגש חיובי ופעילות גופנית דורש תשומת לב רבה יותר בשל מיעוט המחקרים שבחנו אותו. כמו כן, אחת ממגבלות המחקר הייתה כי בשל העובדה שרגש חיובי ופעילות גופנית נמדדו שניהם בנקודת ההתחלה, מערך המחקר אינו מאפשר הסקת מסקנות באשר לכיוון הסיבתיות.

בנוסף לכך, מרבית משתתפי המחקר אירופאים, לכן אין להחיל את תוצאותיו באופן מובהק לאוכלוסיות אחרות בהן יש משתנים נוספים ואחרים . לבסוף, למחברים חסרו נתונים באשר לסוג הפעילות הגופנית ועוצמתה.

מחקרים דומים