Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תמר עם כל דבר: הממתיק הבריא

תמר עם כל דבר: הממתיק הבריא

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תמר מוגדר כאחד הפירות הוותיקים המוכרים למדע, מזוהה אולי יותר מהכול כפרי התנ"כי המקראי הפופולארי ביותר והוא אולי היצוא "הישראלי" השורשי והיפה ביותר המגיע אל מדפי החניות באירופה מישראל

נופי הארץ מעוטרים בו לכל אורכה ואחרי או אולי לפני שיח הצבר אין ישראלי ממנו.

הוא כל כך מובן מאליו לכולנו שנדמה שאי אפשר להפתיע אותנו יותר במשהו שקשור אליו. האומנם?

תמר סגולות בריאות

מהפכת התזונה הבריאה שאינה פוסחת על מקומותינו איננה פוסקת גם היא להתפעל מאיכויותיו של התמר. ונתונים חדשים לגבי סגולותיו אינם מפסיקים לזרום.

מוצאו של הפרי תמר הוא ככל הנראה בעירק או במה שנהוג לכנות מסופוטמיה המקראית, משם הופץ לכל ארצות מזרח התיכון ומהן לעולם.

תמר מוכר על ידי כל הדתות וההיבט המיסטי שלו נמצא בכולם, ביהדות כפותיו מסמלות שפע והוא אלמנט קישוטי מוכר עוד מימי בית המקדש.

שווקי מכירת כפות תמר לסכך הם מחזה מרהיב בכל שנה מחדש.

המוסלמים היו נוהגים לכסות את מתיהם בכפות התמרים והיו מגדירים זמן לבקשת מחילה מן המתים על לריקבון שהיה פושט בכפות התמרים.

הנוצרים האמינו כי דרכו של ישו לירושלים הייתה ספונה בכפות תמרים והם משחזרים גם היום טקסים דומים על ידי שימוש בכפות תמרים.

בין הזנים הפופולאריים שלו נמנים הברהי – תמר צהוב, חיאני – תמר בצבע אדום, והמג'הול – תמר גדול ממדים. עוד זנים הקיימים בארץ: דקל נור, חלאווי, חדראווי, זהידי, דרי, אמרי ועוד.

בארץ כל הזנים כמעט פופולאריים ועדות שונות נוהגות להעדיף זן כזה או אחר. המג'הול, נחשב לזן האיכותי ביותר מבחינת ריכוזי החומרים שבו והוא גם הזן המבוקש ביותר מבחינת יצוא.

תמר קל ונוח לגידול ובחודשים ספטמבר ואוקטובר, פרי התמר נאסף ומעובד על ידי מפעלים שונים ברחבי הארץ. מרבית גידולי התמר נעשים בתנאי אקלים מדבריים ולפיכך הערבה ובקעת הירדן הם היצרים הגדולים של תמרים בארץ.

ישראל נחשבת למעצמה חדשה בתחום גידולי התמרים האורגנים אשר תופס תאוצה. צרכני המזון הבריא מעלים את הביקוש בכל שנה במאות אחוזים בעיקר למה שמוגדר גידול תמר אורגני. ארצות הברית וזהו נתון מפתיע היא היצרנית הגדולה בעולם והמתחרה המרכזית של ישראל בתחום גידול התמרים האורגנים.

תמר אינו פרי דיאטטי, הוא בעל ערך קלורי רב אבל הוא מכיל את הערכים הנכונים. סוכר הפירות של התמר או "סוכר הענבים" כהגדרתו הוא הסוכר הבריא ביותר לגוף האדם.

יתרונו המרכזי של התמר לפיכך הוא גם באחוזי שומן נמוכים במיוחד. בעוד שבשוקולד אחוזי השומן מגיעים ל 22% שומן הרי שבסוכר תמרים האחוז הוא מזערי כ 0.2% אחוז בלבד!

בשל רכיביו הטובים, תמר נחשב כמזון מעולה לספורטאים, נשים הרות, נשים אחרי לידה ואחרים הזקוקים לריכוז גבוה של סוכרים מאנרגיה טבעית ככל שניתן.

דבש התמרים הידוע בכינויי סילאן הוא לדעת חוקרים רבים הדבש המקראי המוזכר בתנ"ך ולא דבש המופק מצוף על ידי דבורים. טבעונים וחובבי המזון האורגני בלבד שאינם מתירים אכילת דבש דבורים ממליצים על אכילת סילאן.

תמר, ודבש הסילאן המופק ממנו הפכו לבני בית בכל מטבח והמתיקות המושגת ממנו משולבת והולמת מאכלי בשר ותבשילים רבים אחרים.

מהפכת הצריכה של התמרים בשנים האחרונות קשורה בעיקר לסגולות הממתיק הבריא שבו והוא מועדף על ידי כל מומחי התזונה כבריא על פני מתוקים אחרים המכילים חומרים לא טבעיים ואחוזים גבוהים של פחמימות ריקות.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים