אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי: תצליחי או לא תצליחי?

ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי: תצליחי או לא תצליחי?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כיצד משפיעה צריכת אלכוהול וירידה במשקל לפני ניתוח בריאטרי על הצלחת הניתוח. מחקר חדש בדק מהם הגורמים לניבוי הצלחה או כישלון של ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי

עודף משקל קיצוני מקיף כ-32 אחוז מהמבוגרים בארצות-הברית. ניתוח בריאטרי מהווה גורם חשוב בעזרה בירידה במשקל אצל הלוקים בהשמנת יתר חולנית, עם זאת 20-30 אחוז מהמנותחים אינם משיגים את הירידה הנחשקת במשקלם.

מחקר חדש, המתפרסם בעיתון  המדעי Obesity Surgery, בדק את מאגרי הספרות המדעית  בנושא בשנים  1998 – 2010 ומסכם את מסקנותיו.

ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי

הגורם החיובי העיקרי להצלחתה של ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי היא היכולת לרדת במשקל בצורה משמעותית לפני הניתוח (בסמיכות לזמן הניתוח, לא ירידה במשקל שחוו המטופלים במשך השנים ה"שמנות" שלהם).

הגורמים השליליים העיקריים, שמנבאים חוסר הצלחה להגיע למשקל הרצוי גם לאחר ניתוח בריאטרי, הם משקל גבוה במיוחד,BMI  גבוה במיוחד והפרעות אכילה. למרות ההיקף הגדול של החומר המדעי שנסרק, דרושים עדיין מחקרים נוספים, שיבהירו את הגורמים המדויקים יותר, לניבוי הצלחה או כישלון של ניתוח בריאטרי.

המחקר כלל סקירה של למעלה מאלף מאמרים מדעיים. הגורמים העיקריים שנסקרו כללו 24,326 נבדקים (מהם 80 אחוז נשים), מהם 3,403 מקרים של ירידה במשקל טרום הניתוח, 5,012 בעלי הפרעות אכילה ו-10,572 עם הפרעות נפשיות או שימוש באלכוהול.

הפרעת אישיות מנבאת כישלון

תקופת המעקב הממוצעת אחר הירידה במשקל נפרשה על פני 24 חודשים. החוקרים נתנו משקל זהה לכל המחקרים שנבדקו, למרות שחלק מהם כללו מספר גבוה יחסית של נבדקים והציגו תוצאות מובהקות יותר בחלק מהפרמטרים שנבדקו.

הגורם המובהק היחיד לניבוי הצלחה הוא עמידה בירידה הכרחית במשקל לפני הניתוח. הגורמים שניבאו כישלון הם בעלי מדד מסת גוף (BMI) גבוה, אנשים בעלי השמנת יתר קיצונית ובעלי הפרעות אישיות.

גורמים שאינם מובהקים כמדד להצלחה או כישלון הם: ניסיונות קודמים לירידה במשקל, בולמוסי אכילה, אכילת ממתקים, רעב, הרגלי אכילה רעים, אכילה רגשית, דיכאון, חרדה, התעללות מינית, תדמית עצמית, התמכרות לאלכוהול והפרעות נפשיות אחרות.

משקל יתר טרום ניתוחי הוא גורם משמעותי לניבוי כישלון ביעדים לשמירת המשקל לאחר ניתוח בריאטרי. ככל שעודף המשקל גבוה יותר – כך הסיכוי לירידה נמוך יותר. למרות זאת, המטופלים הסופר-שמנים הצליחו להוריד קילוגרמים רבים ממשקלם לאחר הניתוח. הבעיה היא שבניתוח האוביקטיבי של אחוזי משקל היתר, שהמטופלים הפסידו (EWL), האחוזים שלהם עדיין נמוכים, זאת בגלל עודף המשקל הגבוה.

ירידה של 10 אחוז מהמשקל מנבאת הצלחה

מטופלים שהצליחו לרדת במשקל לפני הניתוח בסדר גודל של 10 אחוז ממשקלם, הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר לשמור על ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי לאורך זמן. לא נמצאה שיטה ספציפית לירידה במשקל שטובה יותר מאחרות בנושא זה. מחקרים נוספים שיבררו מהי השיטה המועדפת לירידה זו במשקל, יוכלו לשפוך יותר אור על נושא מורכב זה.

נמצאו עדויות לכך שקיים קשר בין הרגלי אכילה מסוימים (רעב ואכילה רגשית) ובין שימוש יתר באלכוהול. ההשערה היא כי הלחץ הרגשי והפיזי של הניתוח יכולים לגרום להתעוררות של התנהגות בלתי רצויה של הפרעות האכילה או שימוש יתר באלכוהול. גם צריכה מדודה של אלכוהול תשפיע על תהליך הירידה במשקל שכן אלכוהול מעודד יצירת אינסולין והאחרון מקטין את הנטייה לרדת במשקל. מאידך, דווקא המטופלים שלפני הניתוח צרכו אלכוהול בכמויות גבוהות יכולים להצליח בירידה במשקל, שכן רובם טיפלו בעבר בגורמים הנפשיים לצריכת יתר ויכולים ליישם אותם גם לצורך ירידה במשקל.

למרות המגבלות של נתוני המחקר והצורך לבדיקה מדוקדקת יותר של גורמים ספציפיים, ניתן לומר בהכללה כי היכולת לרדת במשקל לפני ניתוח בריאטרי מנבאת הצלחה בירידה ובשמירה על המשקל. בנוסף, אנשים עם משקל עודף גבוה במיוחד או הפרעות אכילה, מנבאים אמנם ירידה במשקל, אך לא במדדים הרצויים.

עוד בנושא:

מודל חמשת השלבים למשקל יציב

ניתוח מעקף קיבה: כך תרזו עוד יותר

מורכבות האכילה בעידן השפע

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים