Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח בריאטרי: 4 שנים לאחר הניתוח- מה שלומך?

ניתוח בריאטרי: 4 שנים לאחר הניתוח- מה שלומך?

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש בדק את ההשפעות הנפשיות של מנותחים במשך ארבע שנים לאחר ניתוח בריאטרי. ד"ר דין קרן עם ממצאי המחקר אודות מדדי הדכאון והדימוי העצמי של המטופלים ביחס לירידה במשקל, ועצת זהב בידו

אחרי ניתוח בריאטרי

השמנת יתר חולנית קשורה עם מצבים פסיכיאטריים וסומטייםוכן במגבלה בתפקוד הפסיכו-סוציאלי. ניתוח בריאטרי הינו הטיפול היעיל ביותר, לא רק בהתחשב בירידה במשקל, אלא גם בכל מה שקשור למחלות הנלוות להשמנת יתר.

במשך השנים הרופאים הסתכלו על הירידה במשקל והשיפור במחלות הנלוות כמדדים להצלחת הניתוח. אולם בשנים האחרונות יותר ויותר מסתכלים על ההשפעות הפסיכולוגיות ופסיכו-סוציאליות כמדדים חשובים בהערכת ההשפעה של ניתוחים אלו. מחקרים רבים פורסמו על איכות חיים, דכאון וחרדה לאחר ניתוח בריאטרי, אך ההשפעה ארוכת הטווח עדיין איננה ברורה.

מחקר חדש ניסה להעריך את הקשר בין מהלך השינויים במשקל ומדדים פסיכולוגיים הכוללים דכאון, חרדה, מדדי איכות חיים ודימוי עצמי ארבע שנים לאחר ניתוח הרזיה. שיטת המחקר הייתה על ידי מילוי שאלונים שחולקו מדי שנה לנבדקים במשך ארבע שנים. תקופת המחקר החל משנת 2000 באוסטריה ובגרמניה.

מה רמת הדכאון?

במחקר השתתפו 148 אנשים, מהם 47 גברים (31.8%) ו-101 נשים (68.2%), הגיל הממוצע של 38.8 . המשקל הממוצע היה 146.9 ק"ג לאחר שנה,  110.1ק"ג לאחר שנתיים, 108 ק"ג לאחר שלוש שנים ו-113.1 ק"ג בתום השנה הרביעית. במילים אחרות: בממוצע, המשתתפים ירדו 24.6% מהמשקל הראשוני שלהם לאחר השנה הראשונה, 25.1% לאחר השנה השנייה, ו-22.3% לאחר השנה הרביעית. מדד מסת הגוף (BMI) ירד בצורה משמעותית בהשוואה לנתונים הבסיסיים, עם עלייה משמעותית בין השנה השלישית לרביעית.

עיבוד סטטיסטי הראה שיפור משמעותי בסימפטומים של דכאון, דימוי עצמי ואיכות חיים, כאשר השיפור המשמעותי ביותר נרשם לאחר השנה הראשונה מהניתוח, ובהמשך נרשמה שמירה יחסית של נתון זה. ברם, במקביל לעלייה החוזרת במשקל במעקב לאחר ארבע שנים, אותם נתונים החלו להראות נסיגה אטית עם הזמן.

נתון מעניין הראה כי בעוד של-44.7% מהמשתתפים, שהראו ירידה של לפחות 25% מעודף המשקל הראשוני, עברו הסימפטומים של דכאון, ו-18.5% עם ירידה במשקל של פחות מ-25% פיתחו סימפטומים חדשים של דכאון לאחר ארבע שנים.

נתונים אלו נראים גם במחקרים אחרים שנעשו בתחום, ואולי יש להסתכל על דכאון כמחלה נוספת הנלוות להשמנת יתר עם תבנית של שיפור עם הירידה במשקל והישנות עם העלייה החוזרת. מבחינה פסיכולוגית, עלייה במשקל מביאה איתה ירידה בדימוי העצמי כגורם סיכון לדכאון. המצב של אי ירידה מספקת במשקל או עלייה במשקל עם הזמן, יביא לתחושת כשלון, חוסר אונים ומגדילה את הסיכוי לדכאון.

מדדי הדימוי עצמי והחרדה

באשר לדימוי העצמי והחרדה, המדד הראשון הראה את השיפור הניכר ביותר לאחר השנה הראשונה, עם נסיגה אטית במדדים, וחזרה כמעט מלאה לנתוני הבסיס כעבור ארבע שנים. תוצאות אלו נמצאו בהתאמה למחקרים אחרים שנעשו. המדד השני נרשם ללא שינוי משמעותי בהשוואה בין ארבע השנים ונתוני הבסיס.

הנתונים מראים ירידה במשקל מרשימה ושיפור בחלק מהמדדים הפסיכולגיים לאחר שנה מהניתוח הבריאטרי. אך חלק ניכר מהמדדים לא הראו שיפור לאחר השנה הראשונה מהניתוח. תצפית זו יכולה לשקף את הסתגלות המנותחים לחיי היומיום, כאשר ההתלהבות מהירידה המהירה והמשמעותית במשקל זמן קצר לאחר הניתוח מתפוגגת ובעיות שלא קשורות להשמנת יתר מקבלים יותר במה. למרות הכל, נתוני BMI, דכאון ואיכות חיים משתפרים בצורה משמעותית לאחר ארבע שנים בהתייחס לנתוני הבסיס.

על הצוות המטפל ליידע את המטופלים, שישנה הפסקה של ירידה לאחר השנים הראשונות, ואף תיתכן בסבירות גבוהה עלייה במשקל הקשורים לשינויים באיכות החיים. על המטופלים לקבל תמיכה מתמשכת בכדי לבסס ציפיות ריאליסטיות על מנת למנוע את האכזבה, הדכאון ותחושת הכשלון העצמי.
כדי לבסס את הצלחת הניתוח יש לפתח, להעריך ולבסס מערך של תמיכה רב-תחומי בכל שלבים הניתוח, החל מתקופת ההערכה הטרום ניתוחית ועד לשנים שלאחר מכן, וזאת בכדי לבסס את ההצלחה ארוכת הטווח במדדים של ירידה במשקל, מחלות נלוות והן סימפטומים נפשיים.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים