8 עובדות על השמנת יתר

יותר סרטן, יותר בעיות פוריות, יותר בעיות בלידה, יותר מיגרנות, יותר פערים כלכליים, יותר בעיות חברתיות ויותר בעיות בשינה. המחיר הכבד באמת של השמנת יתר ועודף משקל

8 עובדות על השמנת יתר

36% מהאמריקאים סובלים כיום מהשמנת יתר ועוד 34% סובלים מעודף משקל. בתת ההכרה שלנו, אנחנו יודעים ש"לא טוב להיות שמן" וכי יכולים להיות לכך סיכונים בריאותיים של ממש, אבל ממעטים להתמודד עם הידיעה הזו ומעדיפים שהיא תישאר כללית ומעורפלת.

הדרך בה אנו חיים ,ובעיקר כמה אנו שוקלים והאם אנו סובלים מהשמנת יתר קיצונית, היא למעשה איכות החיים שאנו נהנים ממנה. כדאי לזכור שאם אנחנו סובלים מהשמנת יתר, אנחנו עלולים בהחלט חשופים גם לסיכונים הבאים:

יותר סרטן
אמנם הקשר בין השמנת יתר לסרטן עדיין מוגדר כנסיבתי בלבד, אבל יותר ויותר מומחים מתחילים לפתח תיאוריות המקשרות בין השמנת יתר קיצונית לבין שיעור גבוה יותר של הופעת מחלת הסרטן. אנשים שמנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן מאשר אנשים רזים והם גם נוטים לשיעורי תמותה גבוהים יותר ממחלה זו.

"יתכן כי תאי שומן עודפים מגדילים את הפעילות ההורמונלית או גורמי צמיחה אחרים המובילים  לצמיחת גידולים", אמר ד"ר ראול סבלוס , סגן יו"ר מחלקת רפואה מונעת במרפאת קליבלנד.

יותר מיגרנות
מחקר חדש, שפורסם בכתב העת Neurology, חושף את הקשר בין כאבי ראש לנשיאת משקל עודף. חוקרי ג'ונס הופקינס סקרו קרוב ל -4,000 אנשים והצליחו להצביע על הקשר בין אנשים בעלי מסת גוף גבוהה לאלו הסובלים ממיגרנות. אנשים אשר סבלו מהשמנת יתר היו בעלי סיכוי גבוה ב-81% יותר לסבול ממיגרנות, לעומת אנשים בעלי משקל תקין.

יותר בעיות  פוריות
נשים הסובלות מעודף משקל ממתינות זמן רב יותר לפני שהן מצליחות להיכנס להריון. מחקר הודי מצביע על כך כי מעל ל-90% מהנשים בעלות משקל עודף מפתחות מחלת שחלות פוליציסטיות, מצב הקשור לבעיות פוריות.

כמו בסרטן, הקשר בין השמנת יתר ובעיות פוריות הוא לא לגמרי ברור, אך "השמנת יתר הוא מצב דלקתי וזה לבדו עשוי להקטין פוריות", ציין ד"ר מארק בסלר, מנהל המרכז להרזיה וניתוחים מטבוליים בניו יורק Presbyterian במרכז רפואי של אוניברסיטת קולומביה, "זה יכול להיות גם התוצאה של שינויי הורמון המיוצר על ידי רקמות שומן".

בסלר מוסיף, כי רבות מהחולות הסובלות מהשמנת יתר קיצונית חוות קושי להיכנס להריון. מרפאות פוריות רבות לא מקבלות כיום מטופלות עם מדדי מסת גוף גבוהים, אשר סיכוייהן להיכנס להריון פחותים ושולחות אותן להפחית מהמשקל טרם כניסתן לתהליך טיפולי הפוריות.

יותר בעיות וסיכונים בלידה
מחקר חדש, שפורסם בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקאי, מצא כי השמנת יתר מגדילה את הסיכוי של אישה ללידה לא תקינה, במיוחד כאשר מדד מסת הגוף שלה הוא 35 ומעלה, ועלולה להוביל ללידות עם סיבוכים. עורכי המחקר משערים כי יותר מדי שומן עלול להלהיט ולהחליש את קרומי הרחם וצוואר רחם.

יותר שינה טרופה
שינה ומשקל עודף הם זיווג בעייתי במיוחד. כמעט 80 אחוזים מהאמריקאים המבוגרים סובלים מהשמנת יתר ברמה כזו או אחרת והם גם מדווחים על בעיות בשינה, סקר קרן שינה אמריקאי שנערך לאחרונה מצא כי שינה ירודה תורמת לשורה של מחלות, ביניהן: סוכרת, מחלות לב ואף השמנה עצמה. מחקרים רבים מקשרים שינה קצרה להשמנת יתר.

ד"ר דונלד הנסראד, תזונאי ומומחה לרפואה מונעת במחלקה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת, חילוף חומרים ותזונה במרפאת מאיו, טוען כי אחת הסכנות הבריאותיות המידיות ביותר עבור אנשים רבים סובלים מהשמנת יתר הוא דום נשימה בשינה, מצב שבו התנשפויות האדם או הפסקת נשימה שכיחים במיוחד: "דום נשימה בשינה יכולה להיגרם על ידי שומן יתר באזור הצוואר, הלוחץ כלפי מטה וסוגר את הרקמות הרכות של דרכי הנשימה".

יותר פער רפואי
מטופלים שמנים חווים לא פעם קשיים בתקשורת עם רופאיהם ולהפך. 67% מבעלי משקל עודף דיווח כי סבלו מהטרדה כלשהי מהרופא המטפל, בעוד ש-50% מהרופאים ציינו תקשורת לקויה שהייתה להם עם חולים בעלי משקל עודף. רופאים בעלי משקל עודף בעצמם, נתפסים כסמכותיים הרבה פחות בקרב מטופליהם, וככלל נדמה כי השמנת יתר, בניגוד למה שמצופה לחשוב אולי, מהווה מכשול של ממש ביחסי רופא חולה.

יותר הטרדות חברתיות
למרות שאנשים שמנים נחשבים למצחיקים, לרוב הם משמשים מושא הצחוק על ידי אנשים אחרים. מחקר, שנערך בייל, מצא כי משקל הוא הסיבה הגבוהה ביותר בין הסיבות שאנשים עלולים להציק לך בגללה כמעט בכל גיל. וחמור מכך, מי שהציקו לו מפתח הערכה עצמית נמוכה יותר, ולכך עלולות להיות השפעות הרסניות בהקשר של רמות גבוהות יותר של דיכאון ואיכות החיים.

יותר פער כלכלי
מחקר בריאות שנערך בבית הספר באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון מצא קשר חזק בין השמנת יתר קיצונית לבין התכווצות המשכורות. החוקרים גילו כי השכר הממוצע השנתי בקרב מי שסובל מהשמנת יתר היה 8,666 דולר פחות עבור נשים ו-4,772 דולר פחות עבור גברים, זאת בהשוואה לעמיתיהם הרזים יותר.

לא מדובר בכישורים נמוכים או נחותים יותר משל עמיתיהם הרזים, אלא בעיקר בבעיה של דימוי עצמי ושל תפיסת שווי וערך חברתי של אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית ושל אלו המעסיקים אותם.

מה עושים? מרזים!
אלו שמונה עובדות לא פשוטות, אך הפתרון לכולן נמצא בטווח ההשגה של כולם. ניהול אורח חיים בריא ושמירה על משקל תקין יכולה להוציא אנשים שמנים מהטווח הסטטיסטי הגורם לתופעות אלה ולהשלכות החמורות של המשקל העודף.

עוד בנושא:

דו"ח: ילדי ישראל לא אוכלים מספיק
חוק חינוך תזונה חינם
בשבחי הארוחה המשפחתית
מניעת השמנה בילדים: 8 טיפים להורים
הרצאות החודש במלב"י

צוות רפואי

No data was found