800 חולות סרטן השד שנופלות בין הכסאות

התקדמות משמעותית חלה בשנים האחרונות בחקר סרטן השד, אולם סוג אחד של המחלה הוא חשוך מרפא, וכך מאות נשים נותרות ללא פתרון.
מאת אבי יופה – פורסם ב NRG

מדי שנה מצטרפות 4,000 נשים לסטטיסטיקה העגומה של חולות סרטן השד בישראל, אבל עבור 20 אחוז מתוכן, שסובלות מסוג סרטן מסוים המכונה טריפל נגטיב (TNBC), מדובר במחלה חשוכת מרפא שלה רק טיפול מונע. הרופאים והחוקרים קוראים להשקיע את המשאבים הקיימים במציאת פתרונות ביולוגיים עבור אותן הנשים, במקום בטיפולים שלא תורמים להן כלל.

מאות נשים נכנסות לסטטיסטיקה העגומה
מדובר בנשים שאין בגופן קולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון, ואין טעם שיקבלו טיפולים מבוססי הורמונים כי הם אינם יעילים עבורן ועלולים להזיק להן. נשים אלה לא מסוגלות גם לקבל טיפול בהורמון הרספטין, נוסף על הכימותרפיה, כי אין בגופן את החלבון HER2.

סוג סרטן נדיר זה אינו אחיד וגם בו קיימים סוגים שונים – מכאן הבעיה לטפל בו. "מדובר בסרטן הגרוע ביותר מבין סוגי סרטני השד השונים, והטיפול היחיד שנשאר לאותן נשים הוא כימותרפיה. אין פתרון אחר ולרובן גם הכיוון הזה לא עוזר", מסביר פרופ' משה ענבר, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב).

"לא כל מקרי הטריפל נגטיב גרועים, יש 15 אחוזים שנחשבים לטובים. אבל אנחנו לא יודעים לבודד את היותר טובים, ולכן נותנים לכולן טיפול שברוב המקרים לא מסייע", הוא מוסיף. הטריפל נגטיב הוא סרטן מאוד אגרסיבי שתוקף בדרך כלל נשים צעירות.

"זו קבוצה שבהתחלה לא ידעו איך להתמודד איתה. כיום יש הרבה מאוד מחקר לחפש להן פתרונות. כיוון אחד הוא התרופות הביולוגיות, תרופות מעכבות מסוג PARP, לדוגמה טיפול האיניפאריב", אומר פרופ' מרדכי גוטמן, מנהל מחלקת השד כירורגית ב' במרכז הרפואי שיבא תל השומר ומנתח בכיר באסיא מדיקל.

פרט לתרופות הביולוגיות המוצעות היום, ישנן גם תרופות שמאפשרות קו טיפול נוסף במסגרת הכימותרפיה דוגמת אקזמפרה ואחרות.

"אישה בת 40 שעברה ניתוח להסרת גידול בגודל שלושה ס"מ והיא מקבוצת הטריפל נגטיב תקבל טיפול כימי כמו אישה במצב רגיל", מוסיף פרופ' ענבר, "אבל התחזית שלה הרבה יותר גרועה. המחקרים דנים היום בתרופות מעכבות, אולם רק ימים יגידו באשר ליעילות שלהן".

 

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.