Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עליה במשקל בהריון: Baby Weight איך נפטרים מזה?

עליה במשקל בהריון: Baby Weight איך נפטרים מזה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עליה במשקל בהריון: נשים רבות לא מורידות את מלוא הקילוגרמים שהעלו במהלך ההריון הראשון ומתחילות את ההריון הבא עם משקל מיותר. לזה קוראים Baby Weight ואנחנו ננסה לעזור לך להיפטר ממנו!

עליה במשקל בהריון

נניח העלית במהלך ההריון הראשון 12 ק"ג, הורדת 9 ק"ג, מה נשאר? 3 ק"ג מיותרים.

נשים רבות חוות עליה במשקל בהריון הראשון ומגיעות בתומו לצבירת יתר של בין 10-7 ק"ג עוד לפני שהתחילו את ההריון השני והשלישי. קילוגרמים אלו, המכונים בז'רגון האימהות הטריות Baby Weight, לא נעלמים, יתרה מכך – הם מצטברים.

הבשורה הפחות טובה היא שגם אם את מאלו שהצליחו להשיל את המשקל הנוסף לאחר ההריון הראשון, וזה אפילו הלך לך די מהר, אין זה אומר שכך יקרה גם לאחר ההריונות הבאים. למה? כי כל הריון לגופו. ובכל זאת, הנה כמה טיפים שיעזרו לך במשימה להיפטר ממשקל ההריון העודף.

משקל זה לא מתנה – נשים רבות מסתפקות בירידה משמעותית כלשהיא לאחר ההריון ומרגישות שזה בסדר גמור מבחינתן. לרוב נשים אלו טוענות כי הילד הוא הפרס המרכזי והקילוגרמים העודפים שנשארו הם המתנה הנוספת שקיבלו. אבל זהירות, אותם הקילוגרמים שלא ירדו מצטברים אחר כך שוב לאותה עלייה משמעותית במשקל שממנה כבר הרבה יותר קשה להיפטר.

הגיל והמשקל – אם ההריון הראשון שלך היה בגיל 25, השני בגיל 30 והשלישי בגיל 30+, יש לכך משמעות. ככל שגיל האישה עולה כך מבחינה מטאבולית הוא זקוק לפחות צריכה אנרגטית מאשר בעבר. ולכן, יש לקחת בחשבון נתון זה כאשר נכנסים להריונות נוספים בגילאים מאוחרים, בהם תהיה יותר עליה במשקל בהריון.

מה הרופא שלך ממליץ? – המלצת הרופא המטפל ומעקב אחר עליה במשקל בהריון נועדו לשמור על התפתחות תקינה של העובר והריון תקין. הרופא חושב גם על טובתך כמובן ומשקלך הרצוי כנושאת ההריון, אך זה קורה בעדיפות משנית. לא תמצאי את הרופא שיאמר לך שלהעלות 25 ק"ג בהריון וזה בסדר. עקבי אחר המלצות הרופא המטפל, עקבי אחר העלייה במשקל ונסי לוודא שהיא בשליטה ומרוסנת וכפופה למשקל המומלץ. הדבר בהחלט יקל על הורדה עתידית של ה-Baby Weight.

זה לא הזמן לדיאטת כסאח – נשים מניקות צריכות לשים לב לתזונה שלהן וזה לא הזמן לדיאטת כסאח, צריכה של פחות מ-1,500 קלוריות ביום יגרמו לאישה להיות עייפה וייצור החלב נפגע. יש כאן אחריות רצינית לגבי היולדת שצריכה להתאושש כראוי מהלידה ולגבי התפתחות תקינה של התינוק ובמזון שהוא מקבל מהאם. ואין צורך להזכיר – מה שיורד בקלות, בקלות ייעלה ולכן מומלץ על תזונה מאוזנת וירידה הדרגתית. בהחלט מומלץ להתייעץ עם דיאטנית שתעזור לבנות הרגלים נכונים ותפריט מאוזן שיתאים לתינוק ולאם.

פעילות גופנית –  ברגע שאת מתאוששת מהלידה ומרגישה שאת מסוגלת חזרי לבצע פעילות גופנית, כמובן התייעצי עם הרופא המטפל האם את בשלה לכך. אימון גופני ישפר את מצב הרוח, יתרום לירידה במשקל ואף יסייע לך להתמודד עם דימוי הגוף שלך מחדש ויתרום לתהליך ההרזיה כולו.

אין פתרון קסמים – כשאת נכנסת להריון קחי את כל הנתונים בחשבון: גיל, משקל, משקל עודף לאחר הריון, קצב החיים שלך והמחויבויות שבהן עלייך לעמוד. התבונני בתהליך הדיאטה כפי שעשית עם תהליך ההריון –  הוא איטי, ארוך אך משתלם בסופו של דבר. צרי משוואה הפוכה, איטית וסדורה של ירידה במשקל תוך כדי חזרה לאורח החיים הבריא שלך. היפטרי מהרגלי צריכת האוכל המוגברים שלך בהריון ותני לגוף לחזור לאיזון הורמונלי תקין. אט אט, כשאת שומרת על הכללים, ממעיטה בפחמימות, מוציאה מתוקים מן התפריט ומקפידה על שתייה תכופה, צריכת פירות, ירקות ובשר דל שומן – תמצאי שזה מסייע לבנות הרגלי אכילה טובים וגם עוזר בירידה במשקל.

וכן, קיבלת מתנה נפלאה לחיים, עכשיו כל מה שנותר לך לעשות הוא לתת אחת כזו לגופך ולהבין שגם הוא מתנה בפני עצמה, ואיך שאת מרגישה עם הגוף נותן משמעות רבה לאיכות חייך.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!
הנזק האקולוגי של השמנת היתר
מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא
כמה שעות צריך כדי לרזות?
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים