אורוגינקולוגיה

מקצוע האורוגינקולוגיה התפתח מתוך הצורך לטפל באברי האגן של האישה על ידי מומחה אחד שיכול לתת פתרון כולל לבעיות המתעוררות במיגוון המערכות באגן. בעיות במערכת השתן מערכת הרביה ומערכת העיכול מחייבות חשיבה כוללת באגן האישה ולכן דורשות איבחון מקצועי הכולל הבנה בכל המערכות והיחסים בינהם.

נשים רבות סובלות בעיות של דליפת שתן, צניחת רחם, צניחת נרתיק, הפרעות בתפקוד הנרתיק, תחושת דחיפות ותכיפות במתן שתן, אצירת שתן, הפרעה ביציאות ודליפת צואה. בעיות אלה יחודיות לנשים מבחינת ההאבחנה וצורות הטיפול.

בשנים האחרונות התפתחו טכניקות טיפוליות רבות המיועדות להתאים לנשים בגילאים שונים המעונינות להמשיך להנות מאיכות חיים טובה ומעצמאות חברתית מלאה.  הטיפולים כוללים שיטות שמרניות שאינן כוללות ניתוחים וכן ניתוחים מתקדמים זעיר פולשניים ואמבולטוריים. הטכניקות נועדו לטפל בצניחת הרחם והנרתיק עם או ללא שימוש ברשתות, תיקון דליפת שתן במאמץ וכן שלפוחית רגיזה, ניתוחים של הפות והנרתיק לשיפור התפקוד, השתלת קוצב להפרעות בתפקוד הסוגרים, הזרקת חמרים לשלפוחית השתן ולצינורית השתן ותיקון של סוגר פי-הטבעת. זאת בנוסף על טיפולים תרופתיים , פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן והזרקות מקומיות לטיפול בכאבי אגן.

חשוב שהניתוחים והטיפולים ייעשו על ידי רופאים שהוסמכו רשמית בתחום האורוגינקולוגיה והכירורגיה האגנית המשקמת. זכותך וחובתך לברר אם הרופא המטפל בך עבר הכשרה והוסמך לטפל בך.

רפואת ריצפת האגן הנשי (אורוגינקולוגיה)
רצפת האגן הנשי מכילה מספר רב של אברים הממוקמים במערכת מורכבת מאד. מערכות המין העיכול והשתן מרוכזות בנקודה אנטומית המחייבת יחסי גומלין מורכבים. תיפקוד לקוי בתיפקוד של מערכת אחת עלול להשפיע על המערכות האחרות. תיפקוד לקוי גורם להפרעה קשה באיכות החיים של האישה בכל הגילאיים. גם תהליכים פיזיולוגיים נורמליים כגון הריון ולידה גורמים לשינויים משמעותיים ברצפת האגן שעלולים לגרום לשינוי באיכות החיים בגיל מאוחר יותר.

תחום האורוגניקולוגיה הינו תחום התמחות ייחודי ברפואה המתמחה ומטפל בשיפור התפקוד של נשים הסובלות מבעיות הקשורות ברצפת האגן והתפקודים הקשורים אליה.

כיצד צמח תחום ריצפת האגן וממה נובעת חשיבותו?
תחום ההתמחות הייחודי של רפואת ריצפת האגן נוצר  בעיקר מתוך התקדמות המדע הרפואי וההבנה כי רצפת האגן הינה איזור ייחודי שיש לתפוס אותו ולטפל בו מתוך הבנה שלמה ומחברת.

אם בעבר בבעיות נשים הקשורות ברצפת האגן טיפל הפרוקטולוג, הגניקולוג או האורולוג, כל אחד עם ההתבוננות שלו על איבר אחד מתוך המערך השלם המרכיב את רצפת האגן, כיום עם התקדמות המדע הרפואי תחום רפואת ריצפת האגן נוצר מתוך הבנה כי רק חיבור נכון תפיסה טיפולית מחברת ולא מפרידה של האיזור על כל איבריו מביאה לשיפור משמעותי בתפקוד.

ולכן רפואת ריצפת האגן הינה תפיסה שרואה לנגד עיניה לא רק את האנטומיה= איבר, אלא שמה לה את התפקוד השלם והחזרה לאיכות חיים מיטבית . האבחון, הטיפול, והפתרונות בתחום הינם מערכתיים, שלמים, ומתקדמים ביותר.

באורוגניקולוגיה פעמים רבות הכירורגיה לא רק מתקנת או משחזרת היא עשויה לשנות לגמריי את התפקוד ולכן דורשת מומחיות גבוה והתמקצעות בתחום.

מהי רצפת האגן ומה כולל התחום?
המושג רצפת אגן מתייחס לאיברים החיוניים הנמצאים באגן – רחם שלפוחית ,איברי המין , והסוגרים. בתחתית האגן מצויים אברים המאפשרים מעבר תקין של הפרשות שתן וצואה, לידת עובר ומגע מיני. תפקוד תקין של רצפת האגן מאפשר פעילות תקינה של כל התפקודים הללו.

פגיעה או ליקוי ברצפת האגן או באיברים המצויים בה כאמור הינה תופעה שכיחה מאוד.

הסיבות לפגיעה בתפקוד רצפת האגן:

גורם משפחתי או סביבתי
לידה טבעית שגורמת למתיחה וקרעים ברקמות החיבור הפנימיות התומכות באברי רצפת האגן. . חלק מהרקמת החיבור מתרפא, אך חלקים אחרים יוצרים תפקוד לקוי בא לידי ביטוי בשנים מאוחרות יותר.
מחלות .
ניתוחים
עיסוק הגורם ללחצים גבוהים בחלל הבטן
עצירות
תזונה לא מאוזנת
השמנת יתר

במה מטפלת רפואת רצפת האגן?
רפואת ריצפת האגן מטפלת ומציעה פתרונות למגוון תחומים הקשור באיזורי רצפת האגן הבולטים בהם:

דליפות שתן (במאמץ או שלפוחית רגיזה) או צואה
צניחת אברי האגן
כאבים כרוניים באגן.
תיפקוד לקוי של שרירי ריצפת האגן

מהי הכשרתו של האורוגניקולוג ומי מוסמך לכך בישראל
אם בעבר קשת שלמה של בעיות הקשורות לרצפת האגן נשארו ללא מענה, המחקר הרפואי והקדמה הרפואית בתחום הביאו לפתרונות רחבים המסוגלים כיום לתקן ולשחזר חלק גדול מהבעיות והתופעות הקשורות ברצפת האגן ולהשיב לנשים את איכות החיים והתפקוד התקין.

כמו כל תחם רפואי- האורוגניקולוג הינו גניקולוג שמעבר להבנתו בקשת הרחבה יותר ברפואה גניקולוגית מומחה ספציפית לתפקודי רצפת אגן על כל המשתמע.

גישות הטיפול השונות הרווחות כיום לטיפול ברצפת אגן מחייבות הבנת עומק ומומחיות שתאבחן נכון את מקור הבעיה, את מהלכה, ואת הפתרון המתאים ביותר מתוך קשת הפתרונות הקיימים כיום לטיפול בבעיות של רצפת אגן .

חלק בלתי נפרד מגישת הטיפול מתחיל באבחון נכון ומקיף של כל אישה והבעיה ממנה היא סובלת והתאמת שיטת הטיפול הנכונה והספציפית אליה. מומחיות ניתוחית בגישות הטיפול הקיימות הינה כמובן חלק בלתי נפרד מההתמחות הספציפית

צוות רפואי

לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.