Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ביופסיה

ביופסיה

מהי בדיקת ביופסיה?
ביופסיה היא פעולה שבה לוקחים דגימת רקמה מאיבר בגוף כדי לבדוק אותה. הבדיקה מסייעת לאבחן מחלות שונות.
שמנצא גוש חשוד באיבר כלשהו בגוף ורוצים לדעת אם מדובר בגידול שפיר או ממאיר – התשובה מתקבלת על סמך ביופסיה מהגוש.
מבצעים ביופסיה כדי לאבחון גם מחלות שאינן קשורות לגידולים, למשל לאבחון תהליכים דלקתיים שונים בגוף (כמו דלקת של מערכת העיכול) ולאבחון מחלות עור שונות.

תפקיד חשוב נוסף של בדיקות הביופסיה הוא לאבחן מחלות תורשתיות ומטבוליות נדירות.

משהתגלה ממצא חשוד בבדיקה ידנית (עצמית או בבדיקה שגרתית של רופא) או בבדיקת הדמייה (ממוגרפיה / אולטרסאונד או בבדיקת תהודה מגנטית) יש צורך בדגימת תאים או רקמה. הדגימה מבוצעת בדרך כלל באופן מילעורי (דרך העור) באמצעות מחטים מיוחדות. כיום לא שכיח שהצעד הראשון הוא דגימת רקמה באופן ניתוחי.

אתם לא לבד
כשהממצא החשוד הוא גוש נמוש בבדיקה ידנית, ניתן לבצע את הדגימה תוך מישוש במרפאה. כאשר הממצא החשוד אינו נמוש ידנית, ניתן לבצע את הדגימה תחת הדמייה. במצב זה, במידה וניתן לזהות את הממצא באולטרסאונד, הדגימה תתבצע בהכוונת אולטרסאונד, מאחר והדבר פשוט מדגימה בהכוונת צילום.

אם הממצא החשוד התגלה בצילום ממוגרפיה, ואולטרסאונד אינו מדגים את הממצא, תילקח הדגימה בהכוונת ממוגרפיה, בתהליך הנקרא ביופסיה סטראוטקטית. ההכוונה מבוצעת על ידי בניית מערכת קואורדינטות בעזרת שני צילומי ממוגרפיה בזוית מסוימת ביניהם. מחט הדגימה מכוונת אל הממצא באופן ממוחשב.

כשמודגם ממצא חשוד בבדיקת תהודה מגנטית (MRI) שאינו מודגם באופן אחר ניתן לבצע דגימה בהכוונת תהודה מגנטית. לעתים במצב זה כשחוזרים על בדיקת אולטרסאונד תוך ידיעה על הממצא בתהודה מגנטית ניתן לזהות ולדגום אותו גם אם לא זוהה על ידי אולטרסאונד מלכתחילה.

אמצעי דגימה
דגימת מחט עדינה (FNA): דגימה זו מבוצעת בעזרת מחט דקה מאד המוחדרת לממצא תחת מישוש או הכוונת אולטרסאונד. החומר המתקבל מכיל תאים העשויים להיות סרטניים. הבדיקה תחת מיקרוסקופ יכולה לקבוע נוכחות גידול – אך בדרך כלל לא את סוגו המדוייק, מאחר ולצורך כך יש צורך ברקמה בה המבנה שמור, וכאן מדובר בתאים בודדים.

אינפורמציה נוספת שאינה זמינה בדרך כלל מבדיקת מחט עדינה היא מצב רצפטורים לאסטרוגן ופרוגסטרון ובדיקת Her-2/neu. במידה וקיים גידול סרטני, הסבירות לאבחנו בעזרת דגימת מחט עדינה עומדת על 95% במערכת מיומנת.

בניגוד לבדיקות רקמה אחרות, לבדיקת מחט עדינה אפשרות של כ-0.5% לאבחנה שגויה של סרטן השד (כלומר, תשובה הקובעת כי הממצא החשוד סרטני – בעוד שלמעשה הוא איננו כזה). לפיכך חשוב להיזהר מניתוח של כריתת שד על סמך תשובה זו בלבד. הבדיקה יכולה לשמש גם לדגימת בלוטות לימפה חשודות במישוש או באולטרסאונד.

דגימת מחט (Core Needle Biopsy)
מדובר במחט עבה יותר הדוגמת גליל של רקמה, כך שניתן לקבל אינפורמציה על סוג הגידול ומאפייניו (כמו רצפטורים לאסטרוגן ופרוגסטרון). הבדיקה מבוצעת בהרדמה מקומית. תשובה חיובית היא חד משמעית – אם כי מאפייני הגידול לא בהכרח תואמים את האינפורמציה המלאה (שתתקבל לאחר ניתוח), מאחר ונדגם חלק קטן של הגידול בלבד, והגידול עצמו עשוי להיות מורכב ממרכיבים שונים באיזורים שונים.
דיוק הבדיקה נע בטווח של 90-98%, לפי אופן הנחיית הדגימה, מספר הדגימות שנלקחו ומיומנות המכון המבצע את הבדיקה. הבדיקה יכולה להתבצע בהכוונה ידנית, בהכוונת אולטרסאונד או באופן סטראוטקטי (הכוונת ממוגרפיה). גם בדיקה זו יכולה לשמש לדגימת בלוטות לימפה חשודות במישוש או באולטרסאונד.

ביופסית ואקום-ממוטום
בשיטה זו משתמשים במחט המוחדרת סמוך לגידול. מגרעת בדופן המחט נפתחת, וואקום שואב חלק מהרקמה החשודה לחלל המחט. להב פנימי חלול מאפשר דגימת גליל רקמה. ניתן לקבל מספר רב של דגימות ללא הוצאה והחדרה חוזרת של המחט. המכשיר יכול לשמש בהכוונה ידנית והכוונת אולטרסאונד, אך שימושו העיקרי הוא באופן סטראוטקטי (תחת ממוגרפיה) ובעיקר לדגימת הסתיידויות. יש לציין כי בממצאים קטנים מאוד קיימת אפשרות להסרה מלאה שלהם על ידי ביופסית ואקום. הסרה כזו אינה מספקת מבחינה טיפולית.
בכדי למנוע קושי בזיהוי מיקום הגידול, משאיר הרנטגנולוג תופסן רקמה מתכתי זעיר, אליו ניתן להתיחס לצורך הניתוח. בספרות המקצועית מתואר שימוש בביופסית ואקום לכריתה מלאה של גושים שפירים אך לא ממאירים.

ביופסיה ניתוחית
ייתכן מצב בו דרגת החשד לגידול משמעותית והביופסיות (דגימות הרקמה) המלעוריות אינן מאבחנות גידול. אם הביופסיה המלעורית מראה ממצא ספציפי היכול להסביר את הממצאים הקליניים (בדיקה ידנית, צילומים), ניתן לעתים לעקוב בלבד. במידה והתשובה היא "רקמת שד תקינה" בלבד, יש להניח שהדגימות המלעוריות שגויות ואז ניתן לחזור עליהן או לבצע ביופסיה ניתוחית, שהיא כריתת הממצא ובדיקתו באופן מלא במיקרוסקופ. גם ממצאים שאינם נימושים ידנית ניתנים לדגימה ניתוחית בהכוונת אולטרסאונד או ממוגרפיה. במצב זה הממצא מסומן במחט עדינה טרם הניתוח תחת הדמיה, בדומה לדגימת רקמה מלעורית. הרקמה בה ממוקמת המחט מוסרת באופן ניתוחי ונשלחת בדרך כלל לצילום ואחר כך לבדיקת הרקמה במעבדה.

אם דרגת החשד נמוכה ודגימת הרקמה המלעורית תקינה, ולעתים ברמת חשד מספיק נמוכה – אף ללא דגימת רקמה מלעורית, ניתן להסתפק במעקב בלבד (כמו צילום אחרי 4-6 חודשים). גישה זו בטוחה, בעיקר בהתחשב באופי הלא תוקפני בדרך כלל של גידולי שד סרטניים.

מחלות

 • סרטן השד

  בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. מטרת הבדיקות לאתר במידה ויש גושים סרטניים בטרם הם מתקדמים לבלוטות הלימפה, שלב בו טיפול אונקולוגי… למידע נוסף »

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.

פתרון כולל תחת גג אחד
בליידי אסיא תוכלי ליהנות משירותיהם של מיטב הרופאים בארץ הפועלים בתחום, ומהמכשור הרפואי (ממוגרפיה, אולטרסאונד) המתקדם והטוב ביותר ברפואת השד. המרכז מאגד תחת גג אחד מחקר וגישות טיפול המתקדמים ביותר בתחום רפואת השד ובריאות השד, זאת יחד עם מערך תמיכה משולב בשיתוף כל הגורמים המקצועיים הנוגעים לטיפול הרפואי. לצד כל אלה, מערך אדמיניסטרטיבי יעניק לך ולמשפחתך ליווי אישי ופרטני בכל שלבי הטיפול הרפואי. אנו מבטיחים מקסימום דיסקרטיות ומינימום זמן טיפול.

 • אבחון מיידי של ממצא חשוד בשד
  בדיקת כירורג מומחה, הדמיה לפי המלצתו (ממוגרפיה, אולטרסאונד או שניהם) וביצועה בזמן קצר. פענוח מהיר של ההדמיה, ואם יש צורך, ביצוע ביופסיה של הממצא תחת הדמיה. על מנת לסייע בהפחתת המתח והחרדה המלווים את התהליך, קיצרנו למינימום את זמן ההמתנה לקבלת תשובות הבדיקה. תשובה פתולוגית סופית מתקבלת תוך זמן קצר מרגע הבדיקה.
 • מעקב שד שגרתי
  מעקב שגרתי, בדיקות תקופתיות כולל בדיקה גופנית על ידי כירורג מומחה, והדמיה לפי הצורך. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע. הבדיקה מתבצעת על ידי כירורג מומחה ברפואת שד בלבד, בזמינות גבוהה ביותר, ובאווירה נינוחה ודיסקרטית. במידה וישנו ממצא חשוד הדורש המשך מעקב, ניתנת לך האפשרות להדמיה במקום על ידי רופא רדיולוג מומחה. תוצאות ההדמיה יוחזרו לכירורג המטפל בך בו ביום, לקבלת החלטה משותפת לגבי המשך הטיפול. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע.
 • ייעוץ משלים לאחר אבחנה
  ייעוץ עם כירורג שד ותכנון ניתוח במידת הצורך, ייעוץ עם פלסטיקאי לבחינת אפשרות לניתוח אונקופלסטי או שחזור מיידי.  אונקולוגית המרכז, אשר עיקר התמחותה היא בתחום השד, תבנה בשיתוף עם הרופא המטפל שלך את תוכנית הטיפולים האופטימאלית, המותאמת אישית עבורך. הייעוץ והמעקב האונקולוגי ניתנים בשיתוף מלא עם הייעוץ והמעקב הכירורגי, וכך נבנית סביבך המעטפת הטיפולית המקצועית, שעיקר מטרתה היא להביאך להחלמה מלאה ולרפואה שלמה.
 • ייעוץ גנטי
  לנשים היודעות על מקרים של מחלה במשפחתן או נשים בעלות נטייה גנטית ידועה או חדשה יתבצע יעוץ גנטי ע"י גנטיקאי רפואי מומחה.
 • חוות דעת שנייה
  בדיקות הדמיה נוספות וביופסיות במקום, חוות דעת כירורג מומחה, פלסטיקאי או אונקולוג.

ליווי צמוד לאורך כל הדרך
כל מטופלת אשר מאובחנת עם ממצא חשוד, זוכה לליווי של כל צוות המרכז. אנו משלבים במרכז את כל הגורמים הרפואיים הדרושים לצורך מתן אבחנה (דיאגנוזה) מדויקת ככל הניתן, ולבניית תוכנית טיפול במידת הצורך (ו/או לשלילת מחלה באחוזי הסבירות הגבוהים ביותר שבנמצא). הליווי של צוות המרכז את המטופלת מתחיל כבר עם שלב האבחון, ממשיך דרך בניית תוכנית טיפול, בשיתוף כל הגורמים, ולאורך כל תקופת הטיפול ו/או הניתוח, עד להחלמה.

בליידי אסיא – המטופלת היא המרכז
אשה שחוששת מממצא בשד היא אישה שחווה חרדה רבה. החשש העצום ממחלת הסרטן, ההיכרות עם חולות בסביבה הקרובה, והפן הרגשי המיוחד הקשור לשד כמייצג את הנשיות ותפיסת הגוף, מעצימים את החרדה, לעתים מעבר לבעיה האבחנתית לכשעצמה.

אנו בליידי אסיא מבינים זאת. שנים רבות של התמחות בתחום השד סייעו לנו לבנות את התפיסה המיוחדת שלנו, שגורסת כי המענה הטוב ביותר שניתן לקבל אינו תלוי ברופא מומחה אחד, אלא בצוות שהוא זמין ומקצועי. צוות שיש בידיו את כל הכלים שמאפשרים לו לתת לך מענה מהיר, איכותי וגם מחבק.

המרכז מתמחה במחלות של השד כולל גידולים שפירים וסרטן השד. המרכז מציע אבחון כוללני ומהיר מאד של גושים בשד, טיפולים הכוללים ניתוחים להרחקת גידולים, ניתוחי שחזור מיידי או מאוחר, וכן מעקב פרטני במטופלות לכל סוגיהן. במרכז מנתחי שד ופלסטיקאים הפועלים בשיתוף פעולה כדי להתאים את הטיפול או הניתוח המיטבי למצבה של המטופלת. מול הנתונים המדאיגים של העלייה באחוז החולות בסרטן השד – המחלה הממארת השכיחה בעולם המערבי, יש גם נתונים מרגיעים. האגודה למלחמה בסרטן מדווחת כי מספר הנשים המחלימות מסרטן השד, עולה בהתמדה (!) בזכות שלושה גורמים מרכזיים:

 1. הגילוי המוקדם
 2. שיפור דרכי הטיפול
 3. הגברת המודעות.

אלמנט הזמן, מסכימים המומחים, הינו קריטי ויכול להיות מציל חיים. ככל שהמחלה מאובחנת בשבלים מוקדמים יותר, כך עולים סיכויי הריפויי לעד 90%. המסקנה מנתונים אלה אחת: בריאות השד שלך בידייך.

מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית
כדי להקל עלייך ככל האפשר את ההתמודדות עם האתגרים הנובעים מהמחלה, ליידי אסיא מעמיד לרשותך מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית, על פי רצונך, שתהיה שם עבורך לתמיכה רגשית ולסיוע בכל שלבי הטיפול.

הטיפולים הפסיכולוגיים של ליידי אסיא יאפשרו לך להניח לזמן מה את ההיבטים הרפואיים של המחלה, ולהתמקד בשקט בגופך, ברגשותייך ובהתמודדות האישית שלך. בטיפולים נלמדות טכניקות של הרפיה, דמיון מודרך, מודעות ותנועה, והם מעניקים בסיס להתמודדות בריאה ומציאותית עם מתח, חרדה ואי-ודאות. התמודדות זו עשויה להביא גם לחיזוק המערכת החיסונית ולגישה מקדמת יותר כלפי הטיפול כולו. את הטיפולים האישיים והקבוצתיים מנחות נשות מקצוע בעלות ידע וניסיון רב בתחום, המאמינות כי הריפוי קשור בכל המישורים המרכיבים אותנו: נפשי, גופני, רגשי ורוחני.

 • אריאלה בר דוד – פסיכותרפיסטית כ-35 שנה, מתמקדת בפסיכותרפיה גופנית, טיפול בתנועה ודמיון מודרך, מומחית בהנחיית טכניקות רגיעה ושיטת פלדנקרייז.

קבוצות הטיפול:

 • קבוצת טיפול לנשים שהחלימו מסרטן השד
 • קבוצת טיפול לנשים המתמודדות עם טיפולים
 • קבוצות טיפול לזוגות: לנשים המחלימות מסרטן השד, המתמודדות עם תהליך ההחלמה בתוך המשפחה, ובני זוגן.

יצוין כי הטיפול ניתן כחלק ממעטפת השירות לכל מטופלת בליידי אסיא, ויכולות להיעזר בו גם נשים שאינן מטופלות על ידי הצוות הרפואי של המרכז. הטיפולים והקבוצות מתקיימים במרכז הרפואי אסותא, רמת החייל, תל אביב, בסביבה חמה ומטופחת.

למחלקת ייעוץ ביטוחי וטרום ניתוח
לקבלת יעוץ אודות זכויות המימון וכיסוי כספי לבדיקות ולטיפולים 

 

... למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר יורי מנוסקין

  מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת בבית החולים אסותא אשדוד. מומחה במגוון רב של ניתוחים בתחומי הכירורגיה הכללית, מומחה בניתוחים בשיטה לפרוסקופית
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר עמיר בן יהודה

  מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה אונקולוגית של מערכת עיכול עליונה (Foregut surgery). כירורג בכיר ומנתח בחטיבה הכירורגית בבית החולים "אסף הרופא". כירורג בכיר באסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שלח שאלה