Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > טחורים – קשירה מונחת דופלר

טחורים – קשירה מונחת דופלר

פרוצדורת  – Hemorrhoidal Artery Ligation , HAL  (קשירת טחורים מונחית דופלר)

פרוצדורת HAL הינה פרוצדורה אידיאלית לאנשים אשר אינם מעוניינים בכריתה כירורגית של הטחורים. שיטה זו מתאימה לטיפול בטחורים בדרגה נמוכה עד עד בינונית (שלב 1-4). קשירת הטחורים מפחיתה את זרימת הדם לעורק אשר "מזין" את האיזור ומאפשרת התכווצות הטחור לרמה הנורמלית ובהמשך להיעלמותו. באופן זה ,שיטת  HAL אפקיטיבית מאוד בטיפול בסימפטומים של מחלת הטחורים.  למעלה מ 10,000 חולים טופלו בפרוצדורה זו, בשיטת HAL , ברחבי העולם.

התסמינים העיקרים בהם מטפלת שיטה זו הם מניעת הדימום, גירוד וכאב. בהשוואה לשיטות כירורגיות אחרות כמו למשל כריתת טחורים, שיטת HAL הינה ללא כאב, ללא כריתת האיבר ובשל כך ללא "פצע פתוח" ולכן, ההתאוששות ממנה היא מהירה מאוד כך שניתן לחזור לעבודה באופן כמעט מיידי לאחר הפרוצדורה.

מרבית החולים שעברו את הפרוצדורה מרוצים מהתוצאות והיו עוברים את הההליך שוב במידת הצורך.  בנוסף, בשיטת הHAL ישנם פחות סיבוכים ופחות כאב במהלך ולאחר הפרוצדורה בהשוואה להליך כריתת טחורים קונבנציונאלית.

תיאור הפרוצדורה:

 1. פרוב ייחודי מונחה דופלר מוכנס לפי הטבעת ועל ידי תנועה עדינה מאתר את זרימת הדם לטחור.  הטחור מאותר באמצעות צליל חזק המשודר דרך הדופלר.
 2. לאחר שאותרה זרימת הדם לטחור , העורק נקשר בתפר. פעולה זו חוזרת על עצמה מספר פעמים עד לאיתור כל העורקים המרכזיים שמספקים דם לאיזור (בממוצע 6-8 תפרים).

 פרוצדורת   Recto Anal Repair , RAR

פרוצדורת RAR הינה פעולה משלימה לפרוצדורת  HAL. היא משמשת לטיפול בצניחת טחורים (prolapse) שנוצרו עקב זרימת דם מוגברת לטחור. צניחה זו מופיעה בשלבים יותר מתקדמים של מחלת הטחורים. שיטת RAR כוללת קשירת אחת או יותר מהרקמה הרירית של הטחור שצנחה (mucopexies).

תיאור הפרוצדורה:  

 1. עם אותו המכשיר (מונחה הדופלר) של פעולת ה- HAL , בפעולת הRAR נפתחת בהדרגה חלונית ייחודית אשר מאגדת בתוכה את הרקמה. לאחר מכן, המנתח קושר את הרקמה הרירית שצנחה לאורכה באמצעות תפר (מהחלק הפנימי של הטחור כפי חוץ).
 2. תפר המשכי זה נעשה ככמה סנטימטרים מעל "קו הכאב", איזור בו אין תחושת כאב (גם לאחר הניתוח).
 3. לסיום, הטחור שצנח ונקשר מועבר פנימה ומאובטח בקשר.

 לסיכום, שתי השיטות אינן כואבות ומפחיתות את התסמינים שגורמים למחלת הטחורים. הבחירה האם לבצע את שתי הפרוצדורות או רק את הראשונית (HAL) מביניהן היא בהתאם לסוג ודרגת הטחורים של החולה. שתי השיטות נחקרו בעולם והוכחו כיעילות לטיפול במחלת הטחורים.

תהליך ההחלמה
לאחר ביצוע ההליך החולה יכול לחזור במהירות לשגרת חיים נורמלית ומשופרת.

מחלות

 • ניתוח טחורים

  טחורים הינם הסיבה השכיחה ביותר לפניה למרפאה פרוקטולוגית בשל תלונות של סבל באזור פי הטבעת. כיום קיימות שיטות טיפול שהכאב בהם מועט, ומאפשרות שיפור באיכות החיים. לפני ניתוח טחורים מומלץ להיבדק אצל כירורג מומחה לתחום זה, מאחר שתלונות דומות יכולות להיגרם גם עקב בעיות אחרות. מה היא תופעת הטחורים? טחורים הם מעין "כריות" המכילות כלי… למידע נוסף »

 • טחורים

  טחורים הינם הסיבה השכיחה ביותר לפניה למרפאה פרוקטולוגית בשל תלונות של סבל באזור פי הטבעת. כיום קיימות שיטות טיפול שהכאב בהם מועט, ומאפשרות שיפור באיכות החיים. לפני הטיפול מומלץ להיבדק אצל כירורג מומחה לתחום זה, מאחר שתלונות דומות יכולות להיגרם גם עקב בעיות אחרות…. למידע נוסף »

 • גרד אנאלי

  גרד סביב אזור פי הטבעת הוא תופעה שכיחה, שבמהלכה נוצר דחף בלתי נשלט לגרד במקום. הדחף עשוי להיות מורגש יותר בלילה או לאחר יציאה…. למידע נוסף »

רופאים

 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יהודה קריב

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל, מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו רקטלית), מנהל השירות לגידולי רקטום ופי הטבעת במרכז רפואי "איכילוב".
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ליאור שגב

  מומחה בכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה אונקולוגית- כירורגית ג׳ בבית החולים שיבא בתל השומר…. למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים