Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > כריתת מעי גס מלאה או חלקית

כריתת מעי גס מלאה או חלקית

בניתוח כריתת מעי גס נכרת קטע המעי הגס החולה ומבוצעת השקה (חיבור) של שני קצוות המעי שנותרו. הקטע שהוסר יישלח לבדיקה במכון לפתולוגיה.

במקרים מסוימים יש צורך ביצירת קולוסטומיה (סטומה "שקית" חיצונית של המעי הגס) או אילאוסטומיה (סטומה של המעי הדק) – יצירת נתיב חלופי לפינוי הפסולת מהגוף.

פרוצדורה זו מתבצעת ע"י יצירת פתח קטן בחלק הקדמי של דופן הבטן, פתח זה נקרא "סטומה" ואליו מחברים את המעי. תוכן המעי נאגר בשקית.

סטומה עשויה להיות מצב זמני או קבוע. לעתים נעשה שימוש בהליך זה בכדי לאפשר החלמה של מעי חולה.
בסיום התהליך, החתך הניתוחי נסגר ע"י תפרים או סיכות.

לאחר הניתוח תועבר לחדר התאוששות כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה ובהמשך תועבר למחלקה הכירורגית להמשך מעקב וטיפול.

ישנן שתי גישות לביצוע הניתוח:

הגישה הפתוחה
מבוצעת בד"כ באמצעות חתך אורכי במרכז הבטן.

הגישה הלפרוסקופית
בגישה זו הרופא יעשה חתכים קטנים בבטן, ינפח את הבטן באמצעות גז ולאחר מכן יחדיר צינורות דרך החתכים. דרך הצינורת מחדירים לחלל הבטן מצלמת וידאו זעירה המאפשרת לצפות במהלך הניתוח ע"ג מסך.

כלי הניתוח מוכנסים אף הם דרך צינורות אלה כך שהניתוח מבוצע בתוך הבטן וללא צורך בפתיחת הבטן. החלק של המעי הגס שנכרת  מוצא בד"כ באמצעות חתך בגודל 4-7 ס"מ.. במקרים מסוימים, הרופא נאלץ  לעבור לניתוח פתוח. היתרונות בניתוח בגישה לפרוסקופית הינם חתכים קטנים יותר, פחות כאב לאחר הניתוח, משך החלמה קצר יותר.

ההחלטה לגבי הגישה הניתוחית תתקבל ע"י הרופא המנתח , בהתאם לסוג המחלה שבעטיה נדרשת הפרוצדורה, ע"פ שקלול מגוון המרכיבים הרלוונטים למקרה שלך, ובהתייעצות עמך.

 הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

כמה זמן נמשך הניתוח?
משך הניתוח בד"כ כ 2-4 שעות.

עד כמה זה יכאב?
צפויים כאבים לאחר הניתוח שהולכים ופוחתים בהרדגה.
משככי כאבים יעילים יינתנו ע"פ הצורך,כך שבדרך כלל הכאבים בשליטה טובה.

זמן אשפוז
לאחר הניתוח זמן השהות הממוצע במחלקה עומד על 4-7 ימים, ובממוצע כשישה ימים.

החלמה והגבלות לאחר ניתוח

 • תינתן לך הוראות לגבי תזונה ופעילות המותאמים למצבך, דיאטנית המחלקה תלווה אותך בתקופה זו ע"פ הצורך.במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח עליך לעבור לדיאטה הדרגתית אשר בראשיתה תתחיל עם כלכלה המבוססת על נוזלים צלולים, בהמשך כלכלה רכה עד לחזרה לדיאטה "רגילה"
 • מומלץ לרדת מהמיטה בכל יום מספר פעמים, ההליכה מאיצה את תהליך ההחלמה ומפחיתה את הסיכון לסיבוכים כדוגמת דלקת ריאות.

 יש לפנות למרפאה במידה ואחד מאלה מתקיימים:

 • חום גבוה מעל 38 או צמרמורות.
 • אדמומיות , נפיחות, התגברות הכאב, דימום או כל הפרשה אחרת מאזור הניתוח
 • בחילות ו/או הקאות אשר אינן ניתנות לשליטה ע"י התרופות שתקבל טרם שחרורך או נמשכות למעלה מיומיים
 • כאב שלא ניתן לשליטה ע"י התרופות שקבלת
 • שיעול, קוצר נשימה, או כאבים בחזה
 • חולשה או סחרחורת
 • נפיחות בכפות הרגליים, שוקיים, או הרגליים
 • צואה דמית או שחורה
 • שלשול תכוף

חשוב לדעת

כל גידול ממאיר במעי הגס מתחיל בגידול זעיר לא-ממאיר (פוליפ), שאם הוא מאובחן בשלב הזה (טרום-סרטני), הוא מטופל בכריתה מקומית בקולונוסקופיה על ידי רופא גסטרואנטרולוג. לכן חשובה מאוד המודעות לשכיחות מחלה זו והצורך לבצע קולונוסקופיה עם הופעת סימפטומים של דימום בצואה או שינוי ביציאות. . אבחון מוקדם וניתוח כריתה של הגידול נותנים סיכוי טוב יותר להחלמה מלאה.

מחלות

 • מחלת קרוהן (Crohn's Disease)

  מחלת קרוהן (Crohn's disease) הינה מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול, אשר פוגעת בעיקר במעיים הדקים והגסים, אך יכולה לפגוע בכל חלק לאורך מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת…. למידע נוסף »

 • קוליטיס

  קוליטיס כיבית הקוליטיס כיבית, ulcerative colitis, הינה מחלה דלקתית כרונית שמערבת את המעי הגס והרקטום בלבד, בניגוד למחלת הקרוהן שיכולה לערב את כל מערכת העיכול. הקוליטיס מתבטאת בכאבי בטן ובשלשול דמי, ואצל החולה במחלה תיתכן גם ירידה במשקל. אך לא כמו בקרוהן, מעורבות של פי הטבעת אינה שכיחה אצל חולי קוליטיס. מחלה זו, כמו הקרוהן,… למידע נוסף »

מרכז לניתוחים זעיר פולשניים

המרכז מתמחה בניתוחים זעיר פולשניים בכל חלל הבטן. ניתוחים אילו מתבצעים דרך מספר חתכים זעירים ויתרונם הוא החלמה מהירה ושיעור סיבוכים נמוך יותר מהניתוחים המסורתיים. כיום ניתן לבצע ניתוח זעיר פולשני במקום כמעט כל ניתוח מסורתי, בתנאי שהמטופל ומצבו מתאימים לכך. החל בכריתת כיס המרה, תיקון בקעים בדופן הבטן על כל סוגיהם, המשך בניתוחי מעי כולל טיפול מתקדם לסרטן, ניתוחי קיבה למחלות שפירות וממאירות וכלה בניתוחים באברים כמו טחול, יותרת הכליה (אדרנל), לבלב ועוד. בנוסף המרכז מתמחה בניתוחים המשתמשים  בטכנולוגיה רובוטית המאפשרת ניתוחים מורכבים במיוחד. בהרבה מקרים רצוי לשקול לפני ניתוח את האפשרות לבצעו בגישה זעיר פולשנית בשל יתרונותיה המרובים.

... למידע נוסף »

מרכז לכירורגיה קולורקטלית

מרכז כירורגיה קולורקטלית מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

רופאים

 • פרופ' מיכה רבאו

  שותף ומנתח בכיר באסיא מדיקל, ניהל את היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום בבית-חולים איכילוב עד 2012. מומחה בולט בכירורגיה של מערכת העיכול, ניתוחי המעי הגס והרקטום, פוליפים וגידולים. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר יהודה קריב

  כירורג בכיר ומנתח באסיא מדיקל, מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום (כירורגיה קולו רקטלית), מנהל השירות לגידולי רקטום ופי הטבעת במרכז רפואי "איכילוב".
  למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר ליאור שגב

  מומחה בכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה של המעי הגס והרקטום, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה אונקולוגית- כירורגית ג׳ בבית החולים שיבא בתל השומר…. למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים