לפרוסקופיה אבחנתית

לפרוסקופיה משמעותה הסתכלות ('סקופיה') לתוך הבטן ('לפרו'). השיטה מבוצעת באמצעות צינורות דקיקים שמכילים עדשות וסיבים אופטיים, דרכם מועבר אור לחלל הבטן, כך שניתן להקרין את שדה הניתוח על גבי צג בחדר הניתוח. בדיקה היכולת לכריתה טיפולית או מרפאת של תהליכים ממאירים של הקיבה, לבלב, כבד תוך שימוש בכירורגיה זעיר פולשנית, ודגימה של רקמות מתוך הבטן לצורך אבחנה שלא ניתן להשיג אחרת.

לפרוסקופיה אבחנתית היא המדוייקת ביותר לבדיקת ביותר לבדיקת אפשרות כריתה של גידולים ממאירים מסויימים (כבד,לבלב,דרכי המרה,קיבה), במיוחד כאשר היא משולבת בהתאם לצורך עם בדיקת אולטראסאונד לפרוסקופי. היא יעילה הן למטרות אבחנתיות והן לצרכים ניתוחיים, ויתרונותיה כוללים חתכים קטנים יותר ולכן פחות צלקות ופחות כאב לאחר הניתוח, וכן זמן אשפוז והתאוששות קצרים יותר, בהשוואה לניתוח פתיחת בטן (מכונה גם 'שיטה פתוחה'). יחד עם זאת, ביצוע לפרוסקופיה אינו אפשרי במקרים מסוימים, כגון מקרים של הדבקויות תוך בטניות או אצל מטופלים בעלי עודף משקל קיצוני. במקרים אלו, תבוצע האבחנה באמצעות השיטה הפתוחה.

דרכי טיפול
לפרוסקופיה אבחנתית מבוצעת בהרדמה כללית שמשמעותה כי המטופל ישן שינה עמוקה סמוך למועד תחילת הניתוח. בתחילת כל פרוצדורה לפרוסקופית, יבצע המנתח 2-3 חתכים קטנים בבטן . הלפרוסקופ, שבקצהו מצלמה, מוחדר לבטן ו במהלך הניתוח, ניתן לצפות באזור המנותח על גבי צג בחדר הניתוח.
בסיום הניתוח, החתכים יתפרו או יודבקו, ויחבשו..

כמה זמן נמשך הניתוח?
משך הניתוח כשעה

זמן אשפוז
לילה

החלמה והגבלות לאחר ניתוח צפויים כאבים לא קשים מספר ימים. אין מגבלות משמעותיות

יש לפנות למרפאה אם אחד מאלה מתקיימים:

  • חום גבוה
  • כאבים חזקים
  • אודם בפצעי הניתוח
  • בחילה או הקאה

 

 

לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.