ניתוח אף

המונח "ניתוח אף" מתייחס לניתוחים פלסטיים ואסתטיים של האף. ניתוח זה מיועד לשנות את מבנה האף (באופן חלקי או מלא) והוא מכוון לעתים גם לתיקון בעיות נשימה אפשריות באף. ניתוח אף פלסטי יכול להתבצע לבדו או להיות מלווה, לפי הצורך, בפעולות משלימות אחרות באזור הפנים, בפרט בניתוח סנטר (שינוי של הסנטר מתבצע לפעמים באותו זמן כדי לשפר את מראה כל הפרופיל).

הניתוח נועד לעצב מחדש את האף כדי לייפות אותו. מדובר בתיקון ספציפי של אי-שלמויות נוכחיות, בין שהן מולדות, ובין שהן תוצאות של חבלה, או עקב תהליך ההזדקנות. המטרה להגיע לאף בעל מראה טבעי, תוך יצירת הרמוניה עם תווי פנים אחרים, המתאים לאישיות של המטופל, ועונה על דרישותיו.

הניתוח נועד לעצב מחדש את העצם והסחוס שיוצרים את התשתית המוצקה של האף ונותנים לו את צורתו הייחודית, דרך חתכים מוסתרים בנחיריים. בזכות גמישותו, העור המכסה את האף יעבור עיצוב מחדש ויעטוף את השלד הגרמי-סחוסי אשר עבר שינוי. לכן יש חשיבות רבה לאיכות העור בתוצאה הסופית. ניתוח אף אינו משאיר בדרך כלל צלקת גלויה על העור.

כאשר חסימת האף מפריעה לנשימה, היא תטופל בו זמנית, בין שהיא נוצרה בשל סטיה של המחיצה או התעבות של הקונכיות (תצורות עצם הנמצאות בחלל האף). הניתוח יכול להתבצע בנשים וגברים החל מסוף שנות הגדילה, כלומר מגיל 16 בערך.

 

לפני הניתוח

המניעים והבקשות של המטופל ייבדקו. תיערך בחינה מעמיקה של פירמידת האף ויחסיה עם שאר תווי הפנים, וכן בדיקה פנימית של האף. את התוצאה הצפויה ניתן לדמות על ידי עריכת תמונה או תוכנת מורפינג. הדימוי הווירטואלי המתקבל הוא רק כלי המסייע בהבנת הרצונות והציפיות של המטופלים. עם זאת, לא ניתן בשום אופן להתחייב כי התוצאה שתושג תהיה זהה לחלוטין להדמייה. לפני הניתוח מתב מערך בדיקות בהתאם לרשימת הבדיקות שנקבעה. תתקיים פגישה עם הרופא המרדים 48 שעות לכל היותר לפני הניתוח. אין לקחת תרופות המכילות אספירין במשך 10 ימים לפני הניתוח. הכרחי לצום (האכילה, השתייה והעישון אסורים) 6 שעות לפני הניתוח.

 

סוגי הרדמה ותנאי אשפוז

סוג הרדמה:

בדרך כלל הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית. לעיתים ניתן להסתפק בהרדמה מקומית בתוספת תרופות הרגעה הניתנות דרך הווריד ("טשטוש עמוק").

הבחירה בין השיטות השונות האלה תידון בין המטופל, הרופא המנתח והרופא המרדים.

תנאי אשפוז:

הניתוח יכול להתבצע באשפוז יום עם שחרור באותו יום לאחר השגחה של מספר שעות. לעיתים, לפי שיקול דעת הצוות, יהיה עדיף לאשפז

המטופל לזמן קצר. במקרה כזה המטופל יאושפז בבוקר או ביום הקודם אחר הצהריים והשחרור יאושר למחרת או אחרי יממה נוספת.

 

הניתוח

כל מנתח מאמץ את השיטות הנבחרות על ידו, ומתאימן לכל מטופל על מנת לתקן פגמים קיימים ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר. לכן קשה לתאר ניתוח סטנדרטי. ניתן בכל זאת להזכיר כמה עקרונות משותפים:

חתכים:

באופן כללי הם מוחבאים בתוך הנחיריים או לפעמים מתחת לשפה העליונה ולכן לא תישאר צלקת הנראית לעין מבחוץ. לפעמים, עם זאת, חתכים חיצוניים עשויים להידרש: הם יהיו מוסתרים בבסיס כנפי האף אם יש צורך להקטין את גודל הנחיריים; או ייעשו בקולומלה (עמוד המפריד בין שני הנחיריים) על מנת לבצע ניתוח "פתוח" (תוך חשיפה של שלד האף), דבר שימושי כאשר ישנם עיוותים מורחבים או אם מדובר בניתוח חוזר.

 

הפרדת רקמות:

דרך החתכים הנ״ל, השלד הגרמי והסחוסי יבודד על ידי ניתוק העור המכסה אותו מבחוץ והרירית המרפדת אותו מבפנים.

 

תיקונים:

השלד הגרמי-סחוסי ייחשף ויוכל לעבור עיצוב מחדש לפי התוכנית שנקבעה. שלב בסיסי זה יכול להתבצע באינספור שיטות שהבחירה בהם תהיה מבוססת על השיפורים הנדרשים ועל ההעדפות הטכניות של המנתח. באמצעות כך, אנחנו יכולים לצמצם אף רחב מדי, לבצע הוצאה של בליטה, לתקן עיקום מסוים, לחדד קצה, לקצר אף ארוך מדי, ליישר מחיצה או לצמצם קונכיות המהוות הפרעה…

לפעמים ייעשה שימוש בשתלים סחוסיים או גרמיים על מנת למלא גומה, לתמוך בחלק מסוים של אף או לשפר את הצורה של קצה.

 

תפרים:

החתכים הקטנים יעברו תפירה בעזרת חוטים קטנים, לרוב חוטים מתמוססים.

 

תחבושות וסדים:

ניתן להחדיר לתעלות האף פתילים העשויים מחומרים סופגים שונים. לעתים תכופות מבצעים חבישה מעצבת על שטח האף בעזרת סרטים דביקים יעודיים. בסוף, מעצבים ומקבעים סד על האף לשם תמיכה והגנה. סד זה עשוי מגבס או מחומר פלסטי או מתכתי והוא לפעמים מגיע עד המצח. בהתאם לרופא המנתח, להיקף השיפורים הנדרשים ובמידת הצורך לפעולות המשלימות, הניתוח יכול לארוך 45 דקות עד שעתיים.

ניתוח אף

לאחר הניתוח: התאוששות לאחר הניתוח

ההתאוששות בדרך כלל אינה כרוכה בכאבים והעדר האפשרות לנשום מהאף היא עיקר הקושי, כמו גם חוסר הנוחות בימים הראשונים. ניתן לראות נפיחות ולפעמים דמם כתמי )סימנים כחולים( בהיקף העפעפיים, ואילו נספגים לאט ובמשכי זמן משתנים לפי המטופל.

אובדן תחושה מקומי הוא עוד תופעה אפשרית. מומלץ לנוח ולא לבצע שום מאמץ בימים שלאחר הניתוח. הפתילים מוצאים במרפאה בין יומיים לחמישה ימים לאחר הניתוח. הסד מוסר במרפאה בין 5 ל8- ימים לאחר הניתוח, או שהוא יוחלף

בסד קטן יותר למספר ימים נוספים. דימומים קטנים מאד יוכלו להופיע בעת הוצאת הסדים. האף ייראה עדיין רחב בשל הנפיחות, ואי-נוחות עדיין תורגש בנשימה עקב נפיחות הרירית והיווצרות קרומים במערות האף. תופעות הלוואי של הניתוח יצטמצמו בהדרגה ותתאפשר חזרה לשגרה לאחר מספר ימים (10עד 20 ימים לפי היקף תופעות הלוואי).

מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית ועיסוק באמנויות לחימה וכדומה בשלושת החודשים הראשונים.

 

התוצאה הסופית

על מנת לקבל רושם אמין של התוצאה, נדרש פרק זמן מינימלי של חודשיים עד שלושה חודשים – בידיעה כי הנראות הסופית תתקבל לאחר שישה חודשים עד שנה של שינויים אטיים וכמעט בלתי מורגשים. תוצאה זו, בדרך כלל, תואמת את הרצונות של המטופל וקרובה מאוד למה שתוכנן לפני הניתוח. הניתוח מביא לרוב לשיפור מורפולוגי ואסתטי רצוי וניתן להערכה, כמו גם לתועלת לא זניחה במישור הנפשי. השינויים שמבוצעים בניתוח אף הם סופיים, ורק שינויים קלים ומאוחרים יתרחשו עקב תהליך הזדקנות הטבעית (כמו באף שלא עבר ניתוח).

 

חוסר שלמות בתוצאה

עשוי לנבוע מאי-הבנה בנוגע למטרות הרצויות, מתופעות איחוי לא שגרתיות או מתגובות לא צפויות של הרקמות כגון עטיפה ספונטנית לא נכונה של העור או לייפת מכווצת של העור. ניתן יהיה לתקן פגמים קטנים אלו, אם אינם מקובלים על ידי המטופל, בעזרת ליטוש כירורגי. בדרך כלל, זהו הליך הרבה יותר פשוט מהניתוח הראשון, הן מבחינה טכנית והן מבחינת ההתאוששות. עם זאת, ליטוש כזה יוכל להתבצע רק לאחר מספר חודשים על מנת לפעול על רקמות מיוצבות שעברו תהליך איחוי מספיק.

 

סיבוכים אפשריים

ניתוח אף, שנעשה כהלכה מסיבות אסתטיות, הוא התערבות כירורגית לכל דבר, ויש סיכונים הכרוכים בכל הליך רפואי, מינימלי ככל שיהיה. יש להבחין בין הסיבוכים הקשורים בהרדמה לבין אלה הקשורים בהליך הכירורגי.

לגבי ההרדמה, הרופא המרדים יודיע למטופל, במהלך ההתייעצות, על הסיכונים הכרוכים בהרדמה. יש לדעת כי הרדמה גורמת לעתים לתגובות בלתי צפויות בגוף המטופל, שמידת השליטה בהן משתנה: פנייה אל רופא מרדים בעל כישורים גבוהים, העוסק באופן תדיר בהרדמות כירורגיות מפחית כמעט עד לאפס את הסיכונים הקיימים. למעשה, כדאי לדעת ששיטות הביצוע, חומרי הרדמה ושיטות המעקב השתפרו לאין ערוך ב20- השנים האחרונות, ומעניקים היום בטיחות אופטימלית, במיוחד כאשר הפעולה אינה מתבצעת בתנאי חירום ונעשית על אדם בריא.

 

באשר לפעולה הכירורגית:

למרבה המזל, סיבוכים רציניים הם נדירים בעקבות ניתוח אף פלסטי שבוצע כהלכה. למעשה, הרוב המוחלט של הניתוחים מתבצע ללא בעיות והמטופלים מביעים שביעות רצון מלאה מהתוצאה.

בכל זאת, ולמרות נדירותם, כדאי שתכירו את הסיבוכים האפשריים:

סיכונים מידיים

נפיחות ושטפי דם בפנים הם תופעות שכיחות, בהיקף משתנה והם יימשכו כמה ימים. ייתכן דמע זמני הקשור לדלקת בדרכי הפרשת הדמעות. תיתכן הפרעה זמנית בתחושה באזור שיני הלסת העליונה. מיד לאחר הניתוח, ייתכן דימום רציני כתוצאה מהניתוח עצמו. מקרה של חום או כאב יכול להצביע על תהליך זיהומי מקומי שייבדק על ידי הרופא שלכם. בזמן הוצאת הסד או הגבס, ייתכן שפשוף בעור. שפשוף זה יתאחה מעצמו.

 

סיכונים משניים

הפרעות תחושתיות באזור האף עלולות להימשך כמה שבועות.

תיתכן תופעת לוואי של ניקוב מחיצת האף. ניקוב זה עלול לגרום לצפצופים במהלך הנשימה, יצירת קרומים, ודימומים קטנים. סתימה מתמשכת של האף עשויה להיות קיימת עקב הידבקויות, שיירי צלקות בפנים האף או בהתאם למידת הדפורמציה הראשונית של הסחוס. במקרים נדירים מאוד, ישנו חוסר תחושה בחותכות של הלסת העליונה.

הסיכון לצלקות מוגדלות שכיח יותר בקרב מטופלים כהי עור, במקרה של צלקות חיצוניות. אם סיכון זה חריג בכל הנוגע לאף, הרי שהוא שכיח יותר באוזן במקרה של לקיחת שתל והוא עשוי לדרוש טיפול רפואי וכירורגי בהמשך.

לבסוף, אם התוצאות המורפולוגיות הן לרוב משביעות רצון, במקרים מסוימים יכול להתמיד עיוות של האף או לחזור לאחר הניתוח; דבר זה נובע, לרוב , מדפורמציה ראשונית מורכבת.

 

סיבוכים חמורים ו/או יוצאי דופן

כל הליך רפואי, בדיקה, או התערבות המתבצעת במטופל, גם אם בוצעו לאחר שנבדקו ההסמכות ותנאי הבטיחות התואמים את הנתונים המדעיים והחוקיים הנוכחיים, טומן בחובו סיכון לסיבוך. במקרים נדירים מאוד, יתכן נמק של העור, המאריך את זמן הריפוי ומשאיר צלקת לא נאה, סיבוך זיהומי חמור מסוג דלקת קרום המוח או מורסה עקב דליפה חריגה מאוד של נוזל מוחי-שידרתי, וכן הפרעות בחוש הריח, וסיבוכים נדירים ביותר כגון הפרעות בראייה או זרימת דמעות לקויה.

בסך הכל, אין צורך להפריז בהערכת הסיכונים, רק להיות מודע שבכל הליך כירורגי, אפילו ניתוח פשוט לכאורה, טמונים סיכונים מסוימים.

באמצעות פניה לרופא מנתח מוסמך בניתוחי פנים, תוכלו להיות בטוחים כי יש לו את ההכשרה ואת הכישורים הנדרשים על מנת למנוע סיבוכים אלה, או לטפל בהם באופן יעיל במידת הצורך.

אנו ממליצים לך לשמור את המסמך הזה, לקרוא אותו שוב לאחר ההתייעצות ולחשוב עליו בראש שקט. מחשבה על הנושא עשויה לעורר שאלות חדשות שתרצו לקבל עליהן תשובות.

אנחנו עומדים לרשותכם כדי לתת מענה במהלך התייעצות בעתיד, טלפונית, או אפילו ביום הניתוח שבו ניפגש בכל מקרה לפני ההרדמה.

צוות רפואי