Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח גידים מכופפים – ניתוח גידים חתוכים

ניתוח גידים מכופפים – ניתוח גידים חתוכים

מהו ניתוח גידים מכופפים ?

גידים מכופפים או חתוכים אינם יכולים להחלים מעצמם, המתח בגיד גורם לשני קצוות הגיד להפרד – לעיתים עם פער של מספר סנטימטרים בינהם. ללא טיפול ניתוחי אין כל סיכוי לחזרה של תפקוד האצבע. הניתוח לרוב מבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית, החתך המקורי מורחב על מנת למצוא ולזהות את קצוות הגיד הפגוע, והגיד נתפר. בגמר הניתוח היד מושמת בסד גבס כאשר שורש היד והאצבעות כפופות מעט – על מנת להגן על התיקון.

הניתוח היד מושמת בסד גבס כאשר שורש היד והאצבעות במנח המוריד מתח מהתיקון.

לפני ניתוח גידים מכופפים תתבקש לבצע את הפעולות הבאות:

  • להוריד  ביגוד (למעט חלוק של בית חולים), עדשות מגע, איפור, לק ואודם.
  • להוריד פירסינג מכל אזור בגוף. במידה ופירסינג לא יורד לפני הניתוח הוא יוסר מכל אזור בגוף  בחדר ניתוח.
  • להוריד מכשיר שמיעה / משקפיים ולהוציא שיניים תותבות. השמירה על השיניים התותבות ומכשיר השמיעה הינה באחריות המטופל ו/או משפחתו. ניתן לשמור את השיניים בקופסא ייעודית שניתנת במחלקה. בשום אופן, אין לשמור על השיניים ומכשיר השמיעה מתחת לכרית, בכיס החולצה או במקומות אחרים זאת כדי למנוע את אובדנם.
  • יש להסיר את כל התכשיטים ולמסור לבני המשפחה, לא להשאיר חבצי ערך ללא השגחה

 ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה

לאחר הניתוח, בכפוף למידת הפגיעה בגיד וחוזק התיקון האפשרי, תופנה/י למרפאת ריפוי בעיסוק, שם ניתן יהיה להמיר את סד הגבס לסד פלסטי. תוכנית הטיפול תוכתב על ידי המנתח על סמך ממצאי הניתוח. מטרת ההפעלה הינה לייצר תנועה עדינה של הגיד על מנת למנוע הדבקות של הגיד לרקמות סביב, ומנגד למנוע קרע של התיקון. על פי רוב יש צורך בשימוש בסד למשך 6 שבועות, לאחריו חזרה הדרגתית לפעילות. עם זאת, הגיד לא חוזר לכח מלא אלא כעבור 3 חודשים מהתיקון, והתנועה יכולה להשתפר בהדרגה על פני חצי שנה מהניתוח.

מה הן התוצאות הצפויות לאחר ניתוח גידים מכופפים?

תיקון של גיד הנפגע בחתך "נקי" מסכין על פי רוב יניב אצבע מתפקדת, למרות שלא בהכרח יושג טווח מלא כפי שהיה טרם הפגיעה. התוצאות לרוב פחות טובות במקרים בהם הפגיעה הראשונית היתה פגיעה מעיכה, במקרים בהם היה אובדן עור, או נזקים נוספים לעצמות ועצבים.

סיבוכים

כשל של התיקון. כשל של התיקון לרוב מתרחש בשלב המוקדם (כאשר הגיד הינו הכי חלש). המטופל/ת ירגיש/ה תחושה של קפיצה, לאחריה תנועת האצבע תחמיר בהשוואה לתנועה שכבר הושגה. במידה וקיימת תחושה שכזו יש לפנות בהקדם לביקורת, כיוון שהאפשרות לתיקון חוזר אובדת כעבור מספר ימים.

הדבקות של הגיד למעטפת. כאשר הגיד נדבק למעטפת הוא אינו יכול להעביר את כוחות השריר לאצבע. ניתן יהיה להניע את האצבע עם הפעלת כח מבחוץ (תנועה פסיבית), אולם לא ניתן יהיה לניע את האצבע על סמך הגידים שלה (תנועה אקטיבית). על פי רוב עבודה נוספת במסגרת ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה עשויה לשפר את המצב. לעיתים יש צורך בניתוח נוסף לשחרור הדבקויות (טנוליזיס), אולם לרוב במצב שכזה לא תהיה חזרה לטווח מלא של האצבע.

מחלות

  • גידים מכופפים בכף היד

    מהם גידים מכופפים בכף היד ? הגידים המכופפים הם כבלים חלקים המחברים את שרירי האמה עם עצמות כף היד ובעיקר לאצבעות והאגודל. ישנם שני גידים מכופפים לכל אצבע, וגיד אחד עבור האגודל. הגידים עוברים בתעלות בשורש היד, והם מכופפים את האצבעות באותו האופן שחוט הבלם באופניים עובד. הגידים יכולים להפגע בכל חתך העובר בחלק הכפי של שורש היד וכף היד, בעיקר בכפלי אצבעות בהם הגידים צמודים לעור. לעיתים הגידים יכולים להתלש מהעצם כתוצאה ממשיכה חזקה של האצבע…. למידע נוסף »

מרכז כירורגיה אורתופדית

המרכז לכירורגיה אורתופדית מתמחה בטיפול בכירורגיה אורתופדית כללית, וכמו כן, שם דגש על כירורגית כף יד, ומפרקי המרפק והכתף. המרכז נותן מענה לפציעות ספורט, טראומה, שחיקות סחוס ופגיעות עצביות וגידים לאורך הגפה העליונה. המרכז לכירורגיה אורתופדית משתמש בגישות שונות ומגוונות, רופאי מרכז כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים כירורגיים ארתרוסקופיים או פתוחים הכוללים: תיקון חוסר יציבות הכתף, למניעת פריקות חוזרות של הכתף, בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. תיקון קרעים מלאים או חלקיים של גידי מסובבי הכתף (Rotator Cuff Tendons), בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. מתן מענה לפציעות בעצם הבריח ובעצמות הזרוע והאמה, פגיעות ברצועות המרפק, שורש כף היד והאצבעות, בעיות עצביות כרוניות הכוללות הרדמות לאורך היד. פגיעות חריפות בעצבים או גידים לאורך היד, שחיקת סחוס בבסיס האגודל ובעיות בגידים בשורש כף היד והאצבעות כולל דלקות כרוניות ו"אצבע הדק". המרכז מעניק יעוץ עם אורתופד מומחה לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, על הטיפולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

... למידע נוסף »