Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח כריתת קיבה אונקולוגי

ניתוח כריתת קיבה אונקולוגי

כריתת קיבה אונקולוגית היא ניתוח בו מסירים חלק מהקיבה או את כולה.

מתי מבצעים את הניתוח?
כריתת קיבה אונקולוגית מבוצעת במקרים של גידולים סרטניים של הקיבה.

סוגי הניתוח
כאשר מסירים חלק מהקיבה, מדובר בכריתת קיבה אונקולוגית חלקית. כאשר מסירים את הקיבה כולה, מדובר בכריתת קיבה אונקולוגית מלאה.

כיצד מתבצע הניתוח?
הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה. במהלכו, מבצע המנתח חתך באזור הבטן ומסיר חלק מהקיבה או את כולה, בהתאם לסיבת וסוג הניתוח.

בהתאם לחלק הקיבה המוסר בניתוח, יתכן צורך בחיבור מחדש של המעיים לחלק הקיבה שלא נכרת (במקרה של כריתה חלקית) או לוושט (במקרה של כריתה מלאה).

כיום, מנתחים רבים מבצעים ניתוח זה בעזרת מצלמה. הניתוח מבוצע באמצעות מספר חתכים קטנים. יתרונותיו של סוג ניתוח זה, הקרוי לפרוסקופיה, הוא החלמה מהירה יותר, פחות כאב, ומספר מצומצם של חתכים קטנים.

סיכונים
כמו בכל ניתוח הכרוך בהרדמה מלאה, גם כאן ישנם סיכונים לבעיות נשימה ותגובות קיצוניות להרדמה. מעבר לכך, מעצם היותו הליך ניתוחי, הוא כרוך בסיכון לדימומים וזיהומים. בנוסף, ניתוח זה כרוך בסיכון לדליפה מהחיבור למעיים.

לפני הניתוח

אם אתם מעשנים, עליכם להפסיק לעשן מספר שבועות לפני הניתוח, ולהימנע מעישון גם לאחר הניתוח. הסיבה לכך היא שעישון מאט את תהליך ההחלמה ומעלה את הסיכון לבעיות במהלך הניתוח ואחריו. אם אתם זקוקים לעזרה בגמילה מעישון, שתפו זאת עם הרופא המטפל שלכם ובקשו סיוע בנושא.

בנוסף, עליכם לדווח לרופא על היריון או חשד להיריון, וכן על נטילת תרופות, ויטמינים, עשבי מרפא או תוספי מזון שאתם נוטלים, כולל תרופות או תוספים ללא מרשם.

במהלך השבוע לפני הניתוח, יתכן שתתבקשו להפסיק ליטול אספירין, איבופרופן (אדוויל ודומיו), ויטמין E, קומדין ודומיו, או תרופות אחרות אשר עלולות לגרום לבעיות קרישת דם. בנוסף, התייעצו עם הרופא שלכם לגבי התרופות שעליכם לקחת ביום הניתוח.

ביום הניתוח, אין לאכול או לשתות דבר לאחר חצות הלילה הקודם לניתוח, ויש ליטול את התרופות שהורה עליכם הרופא ליום הניתוח, עם מעט מים.

לאחר הניתוח

 • ההחלמה בעקבות הניתוח תלויה בסיבת הניתוח ובמצבכם הבריאותי.
 • לאחר הניתוח, יתכן שתהיה לכם צינורית המחוברת לאפכם-זונדה. תפקידה הוא לשמור על הקיבה שלכם ריקה. ברגע שהמעיים שלכם יחזרו לפעול, צינורית זו תוסר.
 • רוב המטופלים מרגישים אי נוחות מסוימת לאחר הניתוח. אל חשש, ניתן לצמצם או להעלים אי נוחות זו בעזרת תרופות משככות כאבים.
 • לרוב, יש להישאר בבית החולים 6-10 ימים לאחר הניתוח.
 • לאחר השחרור הביתה, יש לבצע פעילות מתונה בלבד במשך 4-6 השבועות לאחר הניתוח.
 • אם אתם נוטלים תרופות נגד כאב, יש להימנע מנהיגה.

מחלות

 • סרטן הקיבה

  הקיבה הנה איבר הממוקם בבטן העליונה בצורת האות J. דופן הקיבה מורכב מ-3 שכבות: הרירית, השרירית והמעטפת. סרטן הקיבה השכיח ביותר (אדנוקרצינומה) מתחיל במרבית המקרים משכבת הרירית ופורץ לשכבות האחרות עם גדילתו. גורמי סיכון להתפתחות סרטן קיבה: הדבקה בחיידק H.Pylory. דלקת קיבה כרונית. אנמיה מחוסר ויטמין B12. החלפה של רירית הקיבה לרירית מעי דק. מחלות… למידע נוסף »

 • סרטן המעי הגס

  סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסיה בישראל, אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים, ומופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים. בשנה האחרונה אובחנו בישראל כ- 3,000 נשים וגברים כחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת. סיכויי הריפוי עומדים ביחס ישר לשלב המחלה בעת גילויה. המחלה שכיחה במיוחד בקרב בני גיל 50 ומעלה, והסיכון… למידע נוסף »

 • סרטן המעי

  סרטן המעי הגס (באנגלית: Colorectal Cancer) הוא מחלה הכוללת גידולים סרטניים במעי הגס, בחלחולת (סרטן הרקטום) ובתוספתן. זהו סוג הסרטן השלישי בשכיחותו, והשני בגורמי המוות הסרטניים בעולם המערבי. הסברה היא כי גידולים סרטניים במעי הגס מקורם לרוב בפוליפים אדנומטיים במעי הגס. גידולים אלה שפירים בדרך כלל, אך כמה מהם עלולים להיעשות ממאירים עם הזמן. המחלה… למידע נוסף »

מרכז ע"ש צ'רניאק כבד לבלב

dr_cherniakמרכז כבד ולבלב ע"ש פרופ' אברהם (רמי) צ'רניאק ז"ל – היה ממיייסדי אסיא מדיקל, כיהן כמנהל המחלקה ההפטוביליארית בבי"ח שיבא תל-השומר עד דצמבר 2013.

פרופ' צ'רניאק היה בוגר בית-הספר לרפואה בירושלים, התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים שיבא , תל השומר. השתלם בכירורגיה של הכבד והלבלב בבית-חולים המרסמית' בלונדון, ואחר-כך בהשתלות כבד וכליה בבית-חולים ע"ש מלכה אליזבת בברמינגהם, אנגליה.
כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בבית-חולים בברן בשווייץ.
משם שב לארץ ב-93' לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית בוולפסון, אותה ניהל עד שנת 2008
משנת 2008 כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והפטוביליארית בבי"ח שיבא תל השומר עד שהלך לעולמו בשנת 2013.

 

... למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר עמיר בן יהודה

  מומחה לכירורגיה כללית ובוגר התמחות על בכירורגיה אונקולוגית של מערכת עיכול עליונה (Foregut surgery). כירורג בכיר ומנתח בחטיבה הכירורגית בבית החולים "אסף הרופא". כירורג בכיר באסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים