Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית

מדוע מבוצעת הפעולה?

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית (CTS – Carpal tunnel release surgery) – התעלה הקרפלית ממוקמת בצד כף היד של פרק כף היד. היא בנויה מעצמות שורש כף היד, מגידי השרירים הגורמים לכיווץ באצבעות, ומהעצב המדיאני העובר דרכה, ותחומה על ידי רצועה קשה (Transverse carpal ligament) שלא מאפשרת התרחבות של התעלה.

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית

התעלה צרה וכאשר אחד או יותר מגידי השרירים המכופפים, העוברים דרכה, מתנפח או נפגע נוצרת בצקת או דלקת בתעלה והתוצאה היא הפעלת לחץ על העצב המידיאני העובר דרכה, כך נוצר המצב הרפואי השכיח באופן יחסי, הקרוי תסמונת התעלה הקרפלית (CTS – Carpal Tunnel Syndrome).
הסיבות לתסמונת כוללות: מאמץ ממושך על פרק כף היד (אנשים העובדים עם מחשב ועכבר), טראומה לכף היד, שינויים ומחלות הורמונליות (נשים בזמן הריון ו/או אחרי לידה, בעיות בלוטת התריס, סוכרת, עודף הורמון גדילה- אקרומגלי), עודף משקל, תזונה לקויה, עישון ומתח נפשי. הסימפטומים לרוב מתחילים באופן הדרגתי, וכוללים צריבות תכופות, עיקצוץ, נימול וחוסר תחושה בכף היד ובאצבעות שלעיתים מתפשטים מהיד לאורך האמה והזרוע ועד הצוואר. התסמינים מופיעים לרוב לראשונה ביד אחת או בשתיהן בלילה כוון שרוב האנשים ישנים עם כיפוף במפרק היד.

ככל שהתסמינים מחריפים תופיע תחושת עיקצוץ גם במהלך היום, הפחתה בחוזק הלפיתה (ירידה בכוח של האצבעות וביכולת לאגרף את כף היד), קושי בסגירת האגודל פנימה לכיוון האצבע וקושי בתפיסת חפצים קטנים.

ללא טיפול המצב עלול להידרדר עד לכדי איבוד השרירים בבסיס האגודל ופגיעה סנסורית בלתי הפיכה, שבאה לידי ביטוי בחוסר היכולת להבחין בין חום לקור בנגיעה.
האבחנה של התסמונת מתבצעת לפי תלונות אופייניות ובדיקה נוירולוגית של היד. ניתן גם להיעזר בבדיקת מוליכות חשמלית של העצב המדיאני (EMG).
תחילה, הטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית יכלול: מנוחה של היד הפגועה למשך שבועיים, סדים לקיבוע, תרופות נוגדות דלקת והזרקות סטרואידים לאזור התעלה הקרפלית. הסימפטומים יכולים לחלוף לאחר זמן מסוים בחלק מהמקרים (בייחוד במקרים שהתפתחו אצל נשים בהריון ולאחר ייצוב בעיות הורמונליות). אם התסמינים פוחתים ניתן לשלב תרגילי מתיחה וחיזוק כדי לשפר את ההחלמה.
במקרים שהטיפול השמרני נכשל והסימפטומים ממשיכים למעלה מ- 6 חודשים, יש בדרך כלל צורך בניתוח לשחרור הלחץ על העצב המידיאני (פתיחת גג התעלה הקרפלית הסגורה) כדי למנוע את החמרת המחלה.

מהן התוצאות המצופות מהפעולה?

עקב שחרור הלחץ מהעצב המידיאני צפויים התסמינים לחלוף מיד לאחר הניתוח, אולם החלמה מלאה מהניתוח עשויה להמשך כמה חודשים.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

לאחר מתן הרדמה מקומית או אזורית, המנתח יבצע חתך באורך של כ 2-3 ס"מ בשורש כך היד. בהמשך, יחתוך המנתח את הרצועה הקרפלית (הרקמה הקשיחה המהווה את הגג של התעלה הקרפלית) וכך יגדל נפח התעלה והלחץ בה יקטן. בסוף הניתוח המנתח יתפור את החתך ויחבוש אותו.

באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

בניתוח לשחרור התעלה הקרפלית ניתן להשתמש בהרדמה מקומית או אזורית ויתכן גם שתחת טשטוש, בהתאם להחלטת המנתח והמטופל.
בהרדמה מקומית, המטופל נשאר בהכרה מלאה לאורך כל ההליך. חומר מאלחש, שהשפעתו קצרת-טווח מוזרק ישירות לאזור בו מבוצע הנתוח. לעיתים יינתנו גם תרופות הרגעה. החומר פועל באופן כמעט מיידי, וגורם לכך שהמטופל לא יוכל לחוש במקום כל כאב או אי נוחות. כעבור כשעתיים פגה השפעתו של החומר.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

כ-10 עד 15 דקות

מהם אחוזי ההצלחה של הפעולה, ובאילו סיכונים היא כרוכה?

ככל פעולה כירורגית פולשנית, גם ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית איננו חף מסיכונים ומסיבוכים, שחשוב מאוד להיות מודעים אליהם, טרם קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח. כדי להפחית אותם ככל הניתן, חשוב לתת לרופא המנתח ולרופא המרדים את מקסימום האינפורמציה הרפואית והאישית על המטופל – כך שהם יידעו להתאים לו את הטיפול המיטבי ולשים לב במיוחד לנקודות רגישות ובעייתיות אצלו. הסיכונים והסיבוכים  של הניתוח כוללים דימום, זיהום, פגיעה עצבית ׁ(לרוב זמנית), נוקשות בפרק כף היד, כאבים באזור הצלקת וכשלון הניתוח בפתרון הסימפטומים (ואז יתכן שהאבחנה הראשונית הייתה שגויה).

רוב המטופלים מחלימים לחלוטין בעקבות ההליך.

מרכז כירורגיה אורתופדית

המרכז לכירורגיה אורתופדית מתמחה בטיפול בכירורגיה אורתופדית כללית, וכמו כן, שם דגש על כירורגית כף יד, ומפרקי המרפק והכתף. המרכז נותן מענה לפציעות ספורט, טראומה, שחיקות סחוס ופגיעות עצביות וגידים לאורך הגפה העליונה. המרכז לכירורגיה אורתופדית משתמש בגישות שונות ומגוונות, רופאי מרכז כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים כירורגיים ארתרוסקופיים או פתוחים הכוללים: תיקון חוסר יציבות הכתף, למניעת פריקות חוזרות של הכתף, בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. תיקון קרעים מלאים או חלקיים של גידי מסובבי הכתף (Rotator Cuff Tendons), בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. מתן מענה לפציעות בעצם הבריח ובעצמות הזרוע והאמה, פגיעות ברצועות המרפק, שורש כף היד והאצבעות, בעיות עצביות כרוניות הכוללות הרדמות לאורך היד. פגיעות חריפות בעצבים או גידים לאורך היד, שחיקת סחוס בבסיס האגודל ובעיות בגידים בשורש כף היד והאצבעות כולל דלקות כרוניות ו"אצבע הדק". המרכז מעניק יעוץ עם אורתופד מומחה לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, על הטיפולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

... למידע נוסף »