Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה

בניתוח מיני מעקף קיבה יוצרים מהקיבה כיס בצורת צינור דק ומחברים אותו בצדו בהשקה אחת אל לולאת מעי בצורת אומגה באורך של כ-150 ס"מ. לולאת המעי ארוכה יחסית למעקף הקיבה הרגיל. כיוון שההליך הכירורגי פשוט יותר, ניתן להשיג את היתרונות ארוכי הטווח של ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. צורה זו של השקה מאפשרת גם היפוך של הניתוח ביתר קלות, אם נדרשת פעולה כזאת.

שיטה זו של מיני מעקף קיבה תוארה לראשונה על ידי ד"ר רוטלדג' ונמצאת בשימוש קליני מעל 15 שנה. בעבודתו מוצגים 1,274 מקרים שבהם הושגה ירידה ממוצעת של 77% מעודף המשקל שנתיים לאחר הניתוח. אחוז הסיבוכים היה 5.2%, אחוז התמותה 0.08%, וזמן הניתוח הממוצע היה כחצי שעה עד שעה.

שני מאמרי סקירה המתארים את הנושא פורסמו ב-2013 וב-2014, בכל אחד מהם מוצגים כ-5,000 מטופלים (רובם ככולם חופפים). רוב החוקרים מדווחים על ירידה של 70% מעודף המשקל אחרי שנה ושל כ-80% אחרי שנתיים. במחקרים שבהם בוצע מעקב לטווח ארוך לא חלה עלייה ניכרת במשקל גם לאחר תקופת מעקב ארוכה. אחוזי השיפור במצב התחלואה הנלווית היו גבוהים אף הם: 70%–80% בכל המדדים לאחר שנתיים. כמו כן נמצא שיפור באיכות החיים של המנותחים.

אחוז הסיבוכים המוקדמים הוא 0% עד 7%, והשכיחים בהם הם דימומים (0.2% עד 28.6%) וכיבים של אזור ההשקה (1% עד 14.3%). נוסף על כך שיעור החסימות עמד על 0.1% עד 3.5% ושיעור מקרי הדלף על 0.8% עד 1.6%. אחוז התמותה נע בין 0% ל-0.5%. תופעת לוואי מאוחרת בולטת לאחר ניתוחים אלו היא אנמיה (4.9% עד 9.7%).

ניתוח מעקף קיבה
קבוצת חוקרים ובראשם פרופ' שבלייה מבית החולים המוביל בניתוחים בריאטריים בפריז הציגו לאחרונה תוצאות דומות במחקר בהשתתפות 1,000 מנותחים. במחקר נערך מעקב ממושך (עד 7 שנים) אחר המטופלים. אחוז התמותה היה 0.2% ואחוז הסיבוכים 5.5% והם כללו דלף, חסימות, בקע בדופן הבטן, רפלוקס של נוזלי מרה, דימומים, כיבים ומקרה אחד של היצרות באזור ההשקה. 13 מנותחים נזקקו להתערבות כירורגית נוספת: ארבעה בגלל עלייה במשקל, ותשעה מנותחים נאלצו לעבור למעקף קיבה רגיל בגלל רפלוקס של מיצי מרה ובגלל כיבים. עיקר הירידה במשקל התרחש בשנה הראשונה לאחר הניתוח. בשנים שלאחר מכן הירידה הייתה מתונה יותר, אך בדרך כלל ללא עלייה במשקל. חמש שנים לאחר הניתוח מדד מסת הגוף הממוצע של המנותחים היה 31.5 ק"ג/מ2. שנתיים לאחר הניתוח 87.5% מהמנותחים החלימו באופן מלא מסוכרת.

השפעת הספיגה הפחותה של מינרלים נבדקה על ידי ד"ר לוגאר ועמיתיו. נמצא שלמרות תוספת ויטמין D שקיבלו כל המנותחים כחלק מהטיפול המומלץ לאחר ניתוח בריאטרי, נמצא חוסר בויטמין D אצל שליש מהמנותחים, והחוסר בלט במיוחד אצל מנותחים שהיו בעלי המשקל הגבוה ביותר לפני הניתוח (מדד מסת גוף מעל 45 ק"ג/מ2). לא בוצעה השוואה למנותחים שעברו ניתוחים בריאטריים בשיטות אחרות (למשל ניתוחי שרוול) שבהם צפויה השפעה קטנה יותר על הספיגה של ויטמינים.

השווה בין תוצאות ניתוחי מיני מעקף קיבה ובין תוצאות ניתוחי שרוול קיבה

בהשוואה בין תוצאות ניתוחי מיני מעקף קיבה ובין תוצאות ניתוחי שרוול קיבה נמצא שהירידה במדד מסת הגוף וריפוי הסוכרת היו טובים יותר במיני מעקף קיבה, אך בניתוח הסטטיסטי ההבדלים בין הקבוצות לא היו מובהקים. מחקר פרוספקטיבי שבו נערכה השוואה בין שני סוגי הניתוחים הראה ששיעורי הירידה במשקל היו דומים בשתי הקבוצות, אך הירידה ברמת ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c) הייתה גדולה יותר אחרי ניתוח מיני מעקף קיבה. במעקב אחרי ריכוזי אינקרטין נמצא שאף על פי שהשינויים המידיים אחרי הניתוח היו דומים, חמש שנים לאחר הניתוח אפקט האינקרטין היה גדול יותר אצל מנותחי מיני מעקף קיבה.

אחד הנושאים השנויים במחלוקת לגבי ניתוחי מיני מעקף קיבה הוא סוגיית העלייה בסיכון לסרטן. כיוון שמיצי הקיבה והמרה לא מנוקזים בצורה תקינה, יש חשש לדלקת כרונית שמעלה את הסיכון להתפתחות סרטן. ד"ר שבלייה סוקר נושא זה בהרחבה ומציין שלא דווח עד כה בספרות על אף מקרה של סרטן בכיס הקיבה לאחר מיני מעקף קיבה. לגבי מיצי המרה, החשש הוא לגירוי הוושט על ידי מיצי המרה, לפגיעה בתאי הוושט ולמחלה על שם בארט. בנושא זה נמצא בספרות שהמחלה נגרמת על ידי נוזלי הקיבה החומציים, אך לא על ידי מיצי המרה. מבין כל 33 המקרים של סרטן בדרכי העיכול העליונות שדווחו לאחר ניתוחים בריאטריים, כמחצית מהמקרים התרחשו אחרי ניתוחים המקטינים את נפח הקיבה (טבעת או שרוול).

ניתוח מיני מעקף קיבה הושווה באופן לא נכון לניתוח על שם בילרות' 2 לטיפול בכיבים בקיבה. במיני מעקף קיבה, כיס הקיבה ארוך וצר ומיצי המרה מדוללים לאורך לולאת המעי הארוכה, שלא כמו בניתוחי בילרות' 2. לגבי ניתוחים אלו, שבעזרתם טיפלו במחלת כיב בתריסריון, לא נמצאה השראה של סרטן במשך 30 שנות מעקב, אלא במקרים שבהם היה לחולים כיב פעיל בקיבה, המעלה את הסיכון לסרטן. יש לקחת בחשבון שהשפעת הליקובקטר פילורי כגורם מעורר סרטן לא הייתה ידועה בתקופה שבה עברו המטופלים את הניתוחים המוקדמים לטיפול בכיבים. עם זאת יש לזכור שהזמן הנדרש להתפתחות גידול סרטני הוא 20 עד 30 שנה, כך שייתכן שתקופת המעקב איננה מספיקה כדי לקבוע בוודאות את הסיכון.

סיכום

מיני מעקף קיבה הוא טיפול טוב לירידה במשקל עבור הלוקים בהשמנת יתר חולנית ובמיוחד אלו הסובלים גם מסוכרת. לאחר מיני מעקף קיבה חלה ירידה מיטבית במשקל, וזו נשמרת במשך זמן ארוך יותר לעומת הירידה במשקל לאחר ניתוח שרוול קיבה. הניתוח בטוח ויעיל. בדומה לניתוחים בריאטריים אחרים, ניתוח מיני מעקף קיבה הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי באורח החיים. כמו בכל ניתוח בריאטרי יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן.

מחלות

 • השמנת יתר

  השמנת יתר קיצונית (כלומר BMI של 40 ומעלה או 35 ויותר בנוכחות מחלות נוספות) נחשבת ברפואה, זה מכבר, למחלה לכל דבר. משקל יתר הוא לא רק שאלה של טעם אסתטי: הספרות המדעית כבר הוכיחה שהוא מקצר את תוחלת החיים, גורם למחלות לב וכלי דם,סוכרת, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן, ללקות באימפוטנציה ובאלצהיימר ולאבד את הפוריות. וזה רק על קצה המזלג…. למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים

 • פחמימות בריאות

  מאת: אסיא 25/12/18

  אמרו לכם שהן משמינות, סיפרו לכם שרק התנזרות מהן תוביל לירידה זריזה במשקל. הדיאטנית יפית קסלר מזכירה כי הן חשובות ביותר לתזונה נכונה, ומציגה שמונה סיבות לחזור לאכול פחמימות. בתאבון!

  למידע נוסף »

 • חולי פסוריאזיס והשמנה

  מאת: אסיא 21/08/16

  זה לא חדש שמחקרים מצאו הקשר הגנטי בין מחלת פסוריאזיס והשמנה, וכי נמצא שניתוח בריאטרי משפיע על דעיכת המחלה. מחקר שפורסם לאחרונה מציג מידע חדש לגבי מידת הסיכון להשמנה בקרב חולים אלו… למידע נוסף »

 • קיץ בסימן תזונה נכונה

  מאת: אסיא 04/08/16

  הקיץ מסמל חופש, אבל הי! התמקדו בחופש מהעבודה, לימודים, מחויבות – בשום פנים ואופן אל תקחו חופש משמירה על תזונה נכונה ותפריט מאוזן. למה? כדי שלא תגיעו לסוף הקיץ ותגלו שגם הטרנינג לא מספיק רחב

  למידע נוסף »

 • דיאטה: שומנים VS פחמימות

  מאת: אסיא 25/07/16

  בשאלה איזה מזון גורם לכם פחות נזק לגוף הדיון הציבורי האחרון עוסק בפחמימות ושומנים אל מול סוכרים. ד"ר אסנת רזיאל מנסה לעשות סדר בדברים ולהבין מה המשמעות של כל … למידע נוסף »

 • מתבגרים, ניתוח בריאטרי ודיכאון – מה הקשר?

  מאת: אסיא 14/07/16

  מחקר שבדי חדש מצא כי מתבגרים שעוברים ניתוח בריאטרי סובלים מחרדה ודיכאון חמש שנים לאחר מכן. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר המדאיג והמלצת החוקרים … למידע נוסף »

 • ניתוחים בריאטרים לטיפול בהשמנה חולנית מסייעים לשמור על המשקל גם 10 שנים מאוחר יותר

  מאת: אסיא 11/07/16

  מחקר חדש, בבטאון הרפואי Annals of Surgery מראה כי מטופלים הלוקים בהשמנת יתר חולנית ואשר עברו ניתוחים בריאטרים לטיפול בהשמנה, הצליחו לשמור על רוב הישג הירידה שלהם עשר שנים לאחר ניתוח מעקף קיבה.

  למידע נוסף »

 • השמנה מדבקת

  מאת: אסיא 03/07/16

  חשבתם שמשמנים רק מאכילת יתר של פחמימות וסוכרים בלי להתעמל כלל? ובכן, חוקרים בריטים טוענים כי חיידקי מעיים, כולל אלה שאחראיים על ההשמנה בגוף, יכולים לעבור מאדם לאדם גם בהידבקות. איך מתרחשת ההדבקה?

  למידע נוסף »

 • ניתוח בריאטרי: על ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר עם ד"ר אסנת רזיאל

  מאת: אסיא 11/06/16

  מדוע קיימת תופעת השמנת היתר בישראל? מהן הסכנות הבריאותיות של השמנת יתר, וכיצד אפשר לטפל בבעיה? הכל על אפשרויות לניתוח בריאטרי – מאת ד"ר אסנת רזיאל , מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר … למידע נוסף »

 • ניתוח מטבולי לבעלי BMI 30

  מאת: אסיא 02/06/16

  ניתוח בריאטרי מיועד לאנשים בעלי מדד מסת גוף BMI 40 או 35 במצבים של תחלואה נלווית. להלן סקירת מחקר חדש שבחן האם כדאי לחולי סוכרת שאינם סובלים מהשמנת יתר לעבור ניתוח מטבולי ?
  למידע נוסף »

 • מוחם של ילדים שמנים פועל אחרת

  מאת: אסיא 16/05/16

  שני ילדים אוכלים בדיוק אותו הדבר, אז למה הם לא נראים אותו הדבר? ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות מחקר מעניין שבדק כיצד שונות נוירולוגית במוחות משפיעה על השמנת יתר בקרב ילדים
  למידע נוסף »

 • השמנה, זה לא אתם, זה העידן

  מאת: אסיא 09/05/16

  מי לא מחפש את מי להאשים במגפת ההשמנה שפוקדת את העולם כולו ואתכם באופן אישי, כולנו. ובכן, אנחנו יודעים מי אשם! ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת מאמר חדש שמנקה את האשמה מאתנו בני האדם
  למידע נוסף »

 • קיקבוקסינג: לבעוט בשומנים!

  מאת: אסיא 04/05/16

  אם עדיין לא הצטרפתם לקאמבק של הקיקבוקסינג אולי זה הזמן לנסות את הספורט הטרנדי הזה, מדובר בסוג של אומנות לחימה עתיקה, אבל בפועל זה לבעוט ולהיפטר מהמשקל העודף. לא תנסו?
  למידע נוסף »

 • מאמי, תכבה את מתג ההשמנה

  מאת: אסיא 31/03/16

  דמיינו בנפשכם כי היה קיים מתג שאפשר בעזרתו להדליק ולכבות השמנה. ובכן, חוקרים בגרמניה טוענים כי מצאו עדות גנטית לכך כי בעזרת שינויים כימיים סביבתיים ניתן להשפיע על גן מסוים
  למידע נוסף »

 • דיאטה לפני ניתוח קיצור קיבה

  מאת: אסיא 04/03/15

  דיאטה לפני ניתוח קיצור קיבה למשך שבועיים הביאה לירידה משמעותית במשקל ולהקטנת הכבד. דיאטה מסוג זה למשך 6 שבועות הביאה לירידה משמעותית בגודל הכבד ותכולת השומן בו עם קורלציה בין השינוי בגודל הכבד לשינוי בתכולת השומן בכבד,… למידע נוסף »

 • בחירת מנתח לניתוח קיצור קיבה

  מאת: אסיא 08/02/15

  אז איך בוחרים את מנתח לניתוח קיצור קיבה ובית החולים ה"נכונים", על מנת לעבור את הניתוח? אנו משקיעים לעתים קרובות זמן וכסף רבים בבחירת מכונית, בית, אפילו מסעדה … מה עם המנתח? זה עלול להיות עניין של חיים ו……הנה הדברים החשובים בבחירת מנתח ובית חולי בעיניי…. למידע נוסף »

 • למה מרגישים מלאים אחרי ניתוח בריאטרי?

  מאת: אסיא 15/04/14

  מחקר בדק מה הקשר בין שינוי דפוסי אכילה לבין ניתוח בריאטרי וכיצד הם משפיעים מבחינה פסיכולוגית על שינוי הרגלי האכילה ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר וההסבר מדוע ניתוח הרזיה הוא נקודת ההתחלה… למידע נוסף »

 • גם בעבודה: ארוחת צהריים מסודרת

  מאת: אסיא 29/03/16

  אתם עובדים שעות רבות וצריכים לאכול. עצרו לרגע ועם יד על הלב – האם אתם יושבים לאכול ליד שולחן אוכל או ליד שולחן העבודה? – הרגלי אכילה נכונים בזמן העבודה
  למידע נוסף »

 • עשרת הדיברות – חורף קל ורזה

  מאת: אסיא 21/02/16

  חורף וקר, אתם נמצאים יותר בבית, מה שאומר שגם יותר זמן ליד המקרר. אבל! במקום לרוץ למקרר – למה שלא תרוצו בפארק? עשרת הדיברות לעשה ואל תעשה כדי לעבור את החורף
  למידע נוסף »