אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה

בניתוח מיני מעקף קיבה יוצרים מהקיבה כיס בצורת צינור דק ומחברים אותו בצדו בהשקה אחת אל לולאת מעי בצורת אומגה באורך של כ-150 ס"מ. לולאת המעי ארוכה יחסית למעקף הקיבה הרגיל. כיוון שההליך הכירורגי פשוט יותר, ניתן להשיג את היתרונות ארוכי הטווח של ניתוח המעקף, ובעת ובעונה אחת להקטין את הסיבוכים בניתוח. צורה זו של השקה מאפשרת גם היפוך של הניתוח ביתר קלות, אם נדרשת פעולה כזאת.

שיטה זו של מיני מעקף קיבה תוארה לראשונה על ידי ד"ר רוטלדג' ונמצאת בשימוש קליני מעל 15 שנה. בעבודתו מוצגים 1,274 מקרים שבהם הושגה ירידה ממוצעת של 77% מעודף המשקל שנתיים לאחר הניתוח. אחוז הסיבוכים היה 5.2%, אחוז התמותה 0.08%, וזמן הניתוח הממוצע היה כחצי שעה עד שעה.

שני מאמרי סקירה המתארים את הנושא פורסמו ב-2013 וב-2014, בכל אחד מהם מוצגים כ-5,000 מטופלים (רובם ככולם חופפים). רוב החוקרים מדווחים על ירידה של 70% מעודף המשקל אחרי שנה ושל כ-80% אחרי שנתיים. במחקרים שבהם בוצע מעקב לטווח ארוך לא חלה עלייה ניכרת במשקל גם לאחר תקופת מעקב ארוכה. אחוזי השיפור במצב התחלואה הנלווית היו גבוהים אף הם: 70%–80% בכל המדדים לאחר שנתיים. כמו כן נמצא שיפור באיכות החיים של המנותחים.

אחוז הסיבוכים המוקדמים הוא 0% עד 7%, והשכיחים בהם הם דימומים (0.2% עד 28.6%) וכיבים של אזור ההשקה (1% עד 14.3%). נוסף על כך שיעור החסימות עמד על 0.1% עד 3.5% ושיעור מקרי הדלף על 0.8% עד 1.6%. אחוז התמותה נע בין 0% ל-0.5%. תופעת לוואי מאוחרת בולטת לאחר ניתוחים אלו היא אנמיה (4.9% עד 9.7%).

ניתוח מעקף קיבה
קבוצת חוקרים ובראשם פרופ' שבלייה מבית החולים המוביל בניתוחים בריאטריים בפריז הציגו לאחרונה תוצאות דומות במחקר בהשתתפות 1,000 מנותחים. במחקר נערך מעקב ממושך (עד 7 שנים) אחר המטופלים. אחוז התמותה היה 0.2% ואחוז הסיבוכים 5.5% והם כללו דלף, חסימות, בקע בדופן הבטן, רפלוקס של נוזלי מרה, דימומים, כיבים ומקרה אחד של היצרות באזור ההשקה. 13 מנותחים נזקקו להתערבות כירורגית נוספת: ארבעה בגלל עלייה במשקל, ותשעה מנותחים נאלצו לעבור למעקף קיבה רגיל בגלל רפלוקס של מיצי מרה ובגלל כיבים. עיקר הירידה במשקל התרחש בשנה הראשונה לאחר הניתוח. בשנים שלאחר מכן הירידה הייתה מתונה יותר, אך בדרך כלל ללא עלייה במשקל. חמש שנים לאחר הניתוח מדד מסת הגוף הממוצע של המנותחים היה 31.5 ק"ג/מ2. שנתיים לאחר הניתוח 87.5% מהמנותחים החלימו באופן מלא מסוכרת.

השפעת הספיגה הפחותה של מינרלים נבדקה על ידי ד"ר לוגאר ועמיתיו. נמצא שלמרות תוספת ויטמין D שקיבלו כל המנותחים כחלק מהטיפול המומלץ לאחר ניתוח בריאטרי, נמצא חוסר בויטמין D אצל שליש מהמנותחים, והחוסר בלט במיוחד אצל מנותחים שהיו בעלי המשקל הגבוה ביותר לפני הניתוח (מדד מסת גוף מעל 45 ק"ג/מ2). לא בוצעה השוואה למנותחים שעברו ניתוחים בריאטריים בשיטות אחרות (למשל ניתוחי שרוול) שבהם צפויה השפעה קטנה יותר על הספיגה של ויטמינים.

השווה בין תוצאות ניתוחי מיני מעקף קיבה ובין תוצאות ניתוחי שרוול קיבה

בהשוואה בין תוצאות ניתוחי מיני מעקף קיבה ובין תוצאות ניתוחי שרוול קיבה נמצא שהירידה במדד מסת הגוף וריפוי הסוכרת היו טובים יותר במיני מעקף קיבה, אך בניתוח הסטטיסטי ההבדלים בין הקבוצות לא היו מובהקים. מחקר פרוספקטיבי שבו נערכה השוואה בין שני סוגי הניתוחים הראה ששיעורי הירידה במשקל היו דומים בשתי הקבוצות, אך הירידה ברמת ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c) הייתה גדולה יותר אחרי ניתוח מיני מעקף קיבה. במעקב אחרי ריכוזי אינקרטין נמצא שאף על פי שהשינויים המידיים אחרי הניתוח היו דומים, חמש שנים לאחר הניתוח אפקט האינקרטין היה גדול יותר אצל מנותחי מיני מעקף קיבה.

אחד הנושאים השנויים במחלוקת לגבי ניתוחי מיני מעקף קיבה הוא סוגיית העלייה בסיכון לסרטן. כיוון שמיצי הקיבה והמרה לא מנוקזים בצורה תקינה, יש חשש לדלקת כרונית שמעלה את הסיכון להתפתחות סרטן. ד"ר שבלייה סוקר נושא זה בהרחבה ומציין שלא דווח עד כה בספרות על אף מקרה של סרטן בכיס הקיבה לאחר מיני מעקף קיבה. לגבי מיצי המרה, החשש הוא לגירוי הוושט על ידי מיצי המרה, לפגיעה בתאי הוושט ולמחלה על שם בארט. בנושא זה נמצא בספרות שהמחלה נגרמת על ידי נוזלי הקיבה החומציים, אך לא על ידי מיצי המרה. מבין כל 33 המקרים של סרטן בדרכי העיכול העליונות שדווחו לאחר ניתוחים בריאטריים, כמחצית מהמקרים התרחשו אחרי ניתוחים המקטינים את נפח הקיבה (טבעת או שרוול).

ניתוח מיני מעקף קיבה הושווה באופן לא נכון לניתוח על שם בילרות' 2 לטיפול בכיבים בקיבה. במיני מעקף קיבה, כיס הקיבה ארוך וצר ומיצי המרה מדוללים לאורך לולאת המעי הארוכה, שלא כמו בניתוחי בילרות' 2. לגבי ניתוחים אלו, שבעזרתם טיפלו במחלת כיב בתריסריון, לא נמצאה השראה של סרטן במשך 30 שנות מעקב, אלא במקרים שבהם היה לחולים כיב פעיל בקיבה, המעלה את הסיכון לסרטן. יש לקחת בחשבון שהשפעת הליקובקטר פילורי כגורם מעורר סרטן לא הייתה ידועה בתקופה שבה עברו המטופלים את הניתוחים המוקדמים לטיפול בכיבים. עם זאת יש לזכור שהזמן הנדרש להתפתחות גידול סרטני הוא 20 עד 30 שנה, כך שייתכן שתקופת המעקב איננה מספיקה כדי לקבוע בוודאות את הסיכון.

סיכום

מיני מעקף קיבה הוא טיפול טוב לירידה במשקל עבור הלוקים בהשמנת יתר חולנית ובמיוחד אלו הסובלים גם מסוכרת. לאחר מיני מעקף קיבה חלה ירידה מיטבית במשקל, וזו נשמרת במשך זמן ארוך יותר לעומת הירידה במשקל לאחר ניתוח שרוול קיבה. הניתוח בטוח ויעיל. בדומה לניתוחים בריאטריים אחרים, ניתוח מיני מעקף קיבה הוא נקודת הפתיחה לירידה במשקל ולשינוי באורח החיים. כמו בכל ניתוח בריאטרי יש צורך בהכוונה של המטופל לארוחות קטנות ומאוזנות בתמיכת דיאטנית, לטיפול פסיכולוגי בהפרעות האכילה, ולפעילות גופנית סדירה המסייעת בשמירה על המשקל לאורך זמן.

מחלות

 • השמנת יתר

  השמנת יתר קיצונית (כלומר BMI של 40 ומעלה או 35 ויותר בנוכחות מחלות נוספות) נחשבת ברפואה, זה מכבר, למחלה לכל דבר. משקל יתר הוא לא רק שאלה של טעם אסתטי: הספרות המדעית כבר הוכיחה שהוא מקצר את תוחלת החיים, גורם למחלות לב וכלי דם,סוכרת, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן, ללקות באימפוטנציה ובאלצהיימר ולאבד את הפוריות. וזה רק על קצה המזלג…. למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים