אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח סרטן השד

ניתוח סרטן השד

מתי מועדף ניתוח כריתה מלא של השד ומתי כריתה חלקית משמרת שד? מה הם סיכויי ההחלמה בשני המקרים?

טיפול הניתוחי בסרטן השד התאפיין לאורך ההיסטוריה שלו בניסיון להקטין את היקף הניתוח, תוך צמצום הנזקים הגופניים והנפשיים העלולים להיגרם בעקבותיו, וזאת ללא פגיעה בסיכויי הריפוי. הניתוח כולל טיפול בגידול בשד ובאותו זמן ניתוח בבית השחי לצורך כריתת בלוטות לימפה נגועות או דגימתן. ברוב החולות כיום מבוצע "ניתוח משמר שד" ללא צורך בכריתה מלאה.

ניתוח סרטן השד – כריתת שד (מסטקטומיה)
הטיפול בגידול יכול להתבצע על ידי כריתת השד.כיום ניתוח זה כולל את הסרת רקמת השד (למעשה, מסיבות טכניות, כ 95% מהרקמה), כולל חלק מהעור, עם איזור הפטמה והעטרה.

הניתוח בדרך כלל לא כולל את כריתת שרירי דופן החזה. במידה והמטופלת מעוניינת בכך, ניתן לבצע שחזור של השד באמצעות טכניקות פלסטיות. השחזור מבוצע על ידי מנתחים פלסטיים בעת ניתוח הכריתה או במועד מאוחר יותר. ניתוחי השחזור נחשבים כחלק מהטיפול במחלה. הם נמצאים, לפיכך, בסל הבריאות וממומנים על ידי קופות החולים.

ניתוחים משמרי שד
האפשרות הנוספת לטיפול ניתוחי הוא כריתת הגידול והרקמה הסמוכה לו. טיפול זה נקרא גם טיפול משמר שד או BCT (ראשי התיבות של Breast Conserving Treatment).
שתי הטכניקות העקריות לכך נקראות "למפקטומיה" (Lumpectomy, כלומר כריתת גוש) ו"קוודרנטקטומיה" (Quadrantectomy) – כריתת רביע של השד. טיפול חלקי מתאפשר כשהגידול נמצא באיזור מסויים בשד ואינו רב-מוקדי או מפוזר.

לעתים מבוצעת כריתה חלקית כשמספר גושים גידוליים נמצאים בסמיכות ברביע אחד של השד – אבל בדרך כלל כאשר הגידול הוא רב-מוקדי יש צורך בכריתה מלאה. לצורך החלטה על היקף הניתוח מתחשבים גם בגידול "טרום סרטני" ( .(DCIS
היחס בין גודל הגוש לגודל השד
תנאי נוסף לניתוח חלקי הוא יחס מתאים בין גודל הגוש לגודל השד. לכן לעתים ניתן לבצע כריתה חלקית כשהגוש גדול יחסית במידה והשד גדול דיו, וגוש בגודל בינוני עשוי להכתיב כריתה מלאה במידה והשד קטן.

כשהגוש גדול מדי יחסית לגודל השד לכריתה חלקית ניתן להגיע לכריתה כזו על ידי הקטנת הגוש. במצב זה ניתן טיפול תרופתי לפני הניתוח, והוא מכונה טיפול ניאו-אג'ובנטי.

על פי רוב תהיה הקטנה של הגוש הגידולי במידה מספקת לכריתה חלקית. טיפול ניאו-אג'ובנטי ניתן לעתים גם בכדי לאפשר כריתת שד מלאה כשהגידול גדול מדי בעת האבחנה לביצוע הניתוח, אך מצב זה אינו שכיח כיום. מצב נוסף בו ניתן טיפול ניאו-אג'ובנטי הוא בגידול דלקתי של השד. הניתוח בסוג זה של גידול הוא בדרך כלל כריתה מלאה.

ניתוח חלקי ורדיותרפיה
ניתוח חלקי מחייב תוספת הקרנה (רדיותרפיה) אחרי ניתוח, גם כאשר ההקרנה לא הייתה ניתנת לאחר ניתוח מלא. לעתים מטופלות מעדיפות ניתוח מלא בכדי להימנע מהקרנה. בדרך כלל מדובר בנשים מבוגרות, שאצל חלקן אבדן של השד עשוי להתקבל באופן קל יותר, והן מעוניינות להימנע מהטרחה הקשורה בטיפול הקרינתי.

חשוב לציין כי לעתים ניתן להעריך לפני ניתוח כי הסבירות לצורך בהקרנה אחר ניתוח מלא נמוכה, אולם אישור סופי לכך יתקבל רק לאחר הניתוח. נוסף על כך, אין כל קשר בין סוג הניתוח לבין הצורך בטיפול כימותרפי, הנקבע על סמך מאפייני הגידול. לכן לא ניתן לבחור בניתוח מלא במטרה להימנע מכימותרפיה.

ניתוח סרטן השד – סיכויי החלמה

סיכויי החלמה מתייחסים להיעדר פיזור המחלה לאיברים מרוחקים. ניתוח חלקי אינו מוריד את סיכויי ההחלמה יחסית לניתוח מלא, וייתכן אפילו שבמצבים מאוד מסויימים סיכויי ההחלמה של מי שעברה ניתוח חלקי הם אף מעט טובים יותר בהשוואה לניתוח מלא.

זאת לאור מחקרים המראים כי במצבים מסויימים הקרינה הניתנת לאחר כריתה חלקית (שלא הייתה ניתנת, כאמור, לאחר כריתה מלאה) משפרת את שיעור ההחלמה. חרף זאת, חשוב לשים לב לכך שניתוח חלקי כרוך בשיעור גבוה במעט של סיכון לחזרה מקומית של גידול בשד. מאחר ומטופלות נמצאות במעקב הדוק, צפוי שחזרה כזו תאובחן בשלב מוקדם ולא תסכן את חיי המטופלת.

ניתוח חוזר
ניתוח חלקי טומן בחובו סיכון לצורך בניתוח נוסף אחרי קבלת תשובות המעבדה (כשבוע-שבועיים לאחר הניתוח). הדבר נובע בדרך כלל מכריתה לא מספקת עם שולי רקמה נגועים בגידול. השכיחות לכך עומדת, בדרך כלל, על כ-20%. חשוב לציין כי ניתוחים חוזרים להרחבת הכריתה הם ניתוחים קצרים וקלים יחסית ואינם קשורים לסיכויי ההחלמה.

סיבה נוספת ולא שכיחה לניתוח חוזר היא ממצא בבדיקות הרקמה במעבדה של גידול נרחב משהוערך טרם הניתוח, באופן המחייב כריתה מלאה. מצב זה מאכזב כמובן מבחינת הטיפול המקומי – אך בדרך כלל אין גם לו משמעות מבחינת הצפי להחלמה.

שיקול נוסף, מצד הצוות המטפל או המטופלת, הוא איכות המעקב אחר ניתוח חלקי. לעתים כשאופי רקמת השד מקשה משמעותית על מעקב, מועדפת גישה של ניתוח מלא, בכדי להימנע מגילוי מאוחר של גידול חוזר בעתיד.

היערכות לטיפול ניאו-אג'ובנטי בכוונה לטיפול משמר שד
במתן טיפול תרופתי להקטנת הגידול בכדי לאפשר טיפול משמר שד (למפקטומיה), יש לקחת בחשבון אפשרות של תגובה מהירה מאוד לטיפול. במצב כזה ייתכן קושי בזיהוי מדויק של מקום הגידול בבדיקה ידנית ולעתים אף בצילום או באולטרסאונד אחרי תחילת הטיפול.

לפיכך, טרם התחלת הטיפול, ניתן לסמן את גבולות הגידול בתופסני מתכת זעירים, היכולים לסייע במיקום מדויק של גבולות הכריתה.

מחלות

 • גן BRCA1 BRCA2

  שני הגנים שייכים לקבוצת הגנים האחראים לבקרת התא. גנים אלו אחראים ליצירת חלבונים שלהם תפקיד חשוב ומרכזי בתיקון נזק שנגרם לחומר התורשתי (דנ"א- DNA). כאשר ישנה פגיעה בגנים אלו (מוטציה) הם מאבדים את היכולת לעצור את הגידול הלא תקין של התאים. מצב זו עלול להביא לחלוקת תאים לא מבוקרת ולתהליך סרטני. הגורם השכיח ביותר לסרטן שד… למידע נוסף »

 • סרטן השד

  בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. מטרת הבדיקות לאתר במידה ויש גושים סרטניים בטרם הם מתקדמים לבלוטות הלימפה, שלב בו טיפול אונקולוגי… למידע נוסף »

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.

פתרון כולל תחת גג אחד
בליידי אסיא תוכלי ליהנות משירותיהם של מיטב הרופאים בארץ הפועלים בתחום, ומהמכשור הרפואי (ממוגרפיה, אולטרסאונד) המתקדם והטוב ביותר ברפואת השד. המרכז מאגד תחת גג אחד מחקר וגישות טיפול המתקדמים ביותר בתחום רפואת השד ובריאות השד, זאת יחד עם מערך תמיכה משולב בשיתוף כל הגורמים המקצועיים הנוגעים לטיפול הרפואי. לצד כל אלה, מערך אדמיניסטרטיבי יעניק לך ולמשפחתך ליווי אישי ופרטני בכל שלבי הטיפול הרפואי. אנו מבטיחים מקסימום דיסקרטיות ומינימום זמן טיפול.

 • אבחון מיידי של ממצא חשוד בשד
  בדיקת כירורג מומחה, הדמיה לפי המלצתו (ממוגרפיה, אולטרסאונד או שניהם) וביצועה בזמן קצר. פענוח מהיר של ההדמיה, ואם יש צורך, ביצוע ביופסיה של הממצא תחת הדמיה. על מנת לסייע בהפחתת המתח והחרדה המלווים את התהליך, קיצרנו למינימום את זמן ההמתנה לקבלת תשובות הבדיקה. תשובה פתולוגית סופית מתקבלת תוך זמן קצר מרגע הבדיקה.
 • מעקב שד שגרתי
  מעקב שגרתי, בדיקות תקופתיות כולל בדיקה גופנית על ידי כירורג מומחה, והדמיה לפי הצורך. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע. הבדיקה מתבצעת על ידי כירורג מומחה ברפואת שד בלבד, בזמינות גבוהה ביותר, ובאווירה נינוחה ודיסקרטית. במידה וישנו ממצא חשוד הדורש המשך מעקב, ניתנת לך האפשרות להדמיה במקום על ידי רופא רדיולוג מומחה. תוצאות ההדמיה יוחזרו לכירורג המטפל בך בו ביום, לקבלת החלטה משותפת לגבי המשך הטיפול. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע.
 • ייעוץ משלים לאחר אבחנה
  ייעוץ עם כירורג שד ותכנון ניתוח במידת הצורך, ייעוץ עם פלסטיקאי לבחינת אפשרות לניתוח אונקופלסטי או שחזור מיידי.  אונקולוגית המרכז, אשר עיקר התמחותה היא בתחום השד, תבנה בשיתוף עם הרופא המטפל שלך את תוכנית הטיפולים האופטימאלית, המותאמת אישית עבורך. הייעוץ והמעקב האונקולוגי ניתנים בשיתוף מלא עם הייעוץ והמעקב הכירורגי, וכך נבנית סביבך המעטפת הטיפולית המקצועית, שעיקר מטרתה היא להביאך להחלמה מלאה ולרפואה שלמה.
 • ייעוץ גנטי
  לנשים היודעות על מקרים של מחלה במשפחתן או נשים בעלות נטייה גנטית ידועה או חדשה יתבצע יעוץ גנטי ע"י גנטיקאי רפואי מומחה.
 • חוות דעת שנייה
  בדיקות הדמיה נוספות וביופסיות במקום, חוות דעת כירורג מומחה, פלסטיקאי או אונקולוג.

ליווי צמוד לאורך כל הדרך
כל מטופלת אשר מאובחנת עם ממצא חשוד, זוכה לליווי של כל צוות המרכז. אנו משלבים במרכז את כל הגורמים הרפואיים הדרושים לצורך מתן אבחנה (דיאגנוזה) מדויקת ככל הניתן, ולבניית תוכנית טיפול במידת הצורך (ו/או לשלילת מחלה באחוזי הסבירות הגבוהים ביותר שבנמצא). הליווי של צוות המרכז את המטופלת מתחיל כבר עם שלב האבחון, ממשיך דרך בניית תוכנית טיפול, בשיתוף כל הגורמים, ולאורך כל תקופת הטיפול ו/או הניתוח, עד להחלמה.

בליידי אסיא – המטופלת היא המרכז
אשה שחוששת מממצא בשד היא אישה שחווה חרדה רבה. החשש העצום ממחלת הסרטן, ההיכרות עם חולות בסביבה הקרובה, והפן הרגשי המיוחד הקשור לשד כמייצג את הנשיות ותפיסת הגוף, מעצימים את החרדה, לעתים מעבר לבעיה האבחנתית לכשעצמה.

אנו בליידי אסיא מבינים זאת. שנים רבות של התמחות בתחום השד סייעו לנו לבנות את התפיסה המיוחדת שלנו, שגורסת כי המענה הטוב ביותר שניתן לקבל אינו תלוי ברופא מומחה אחד, אלא בצוות שהוא זמין ומקצועי. צוות שיש בידיו את כל הכלים שמאפשרים לו לתת לך מענה מהיר, איכותי וגם מחבק.

המרכז מתמחה במחלות של השד כולל גידולים שפירים וסרטן השד. המרכז מציע אבחון כוללני ומהיר מאד של גושים בשד, טיפולים הכוללים ניתוחים להרחקת גידולים, ניתוחי שחזור מיידי או מאוחר, וכן מעקב פרטני במטופלות לכל סוגיהן. במרכז מנתחי שד ופלסטיקאים הפועלים בשיתוף פעולה כדי להתאים את הטיפול או הניתוח המיטבי למצבה של המטופלת. מול הנתונים המדאיגים של העלייה באחוז החולות בסרטן השד – המחלה הממארת השכיחה בעולם המערבי, יש גם נתונים מרגיעים. האגודה למלחמה בסרטן מדווחת כי מספר הנשים המחלימות מסרטן השד, עולה בהתמדה (!) בזכות שלושה גורמים מרכזיים:

 1. הגילוי המוקדם
 2. שיפור דרכי הטיפול
 3. הגברת המודעות.

אלמנט הזמן, מסכימים המומחים, הינו קריטי ויכול להיות מציל חיים. ככל שהמחלה מאובחנת בשבלים מוקדמים יותר, כך עולים סיכויי הריפויי לעד 90%. המסקנה מנתונים אלה אחת: בריאות השד שלך בידייך.

מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית
כדי להקל עלייך ככל האפשר את ההתמודדות עם האתגרים הנובעים מהמחלה, ליידי אסיא מעמיד לרשותך מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית, על פי רצונך, שתהיה שם עבורך לתמיכה רגשית ולסיוע בכל שלבי הטיפול.

הטיפולים הפסיכולוגיים של ליידי אסיא יאפשרו לך להניח לזמן מה את ההיבטים הרפואיים של המחלה, ולהתמקד בשקט בגופך, ברגשותייך ובהתמודדות האישית שלך. בטיפולים נלמדות טכניקות של הרפיה, דמיון מודרך, מודעות ותנועה, והם מעניקים בסיס להתמודדות בריאה ומציאותית עם מתח, חרדה ואי-ודאות. התמודדות זו עשויה להביא גם לחיזוק המערכת החיסונית ולגישה מקדמת יותר כלפי הטיפול כולו. את הטיפולים האישיים והקבוצתיים מנחות נשות מקצוע בעלות ידע וניסיון רב בתחום, המאמינות כי הריפוי קשור בכל המישורים המרכיבים אותנו: נפשי, גופני, רגשי ורוחני.

 • אריאלה בר דוד – פסיכותרפיסטית כ-35 שנה, מתמקדת בפסיכותרפיה גופנית, טיפול בתנועה ודמיון מודרך, מומחית בהנחיית טכניקות רגיעה ושיטת פלדנקרייז.

קבוצות הטיפול:

 • קבוצת טיפול לנשים שהחלימו מסרטן השד
 • קבוצת טיפול לנשים המתמודדות עם טיפולים
 • קבוצות טיפול לזוגות: לנשים המחלימות מסרטן השד, המתמודדות עם תהליך ההחלמה בתוך המשפחה, ובני זוגן.

יצוין כי הטיפול ניתן כחלק ממעטפת השירות לכל מטופלת בליידי אסיא, ויכולות להיעזר בו גם נשים שאינן מטופלות על ידי הצוות הרפואי של המרכז. הטיפולים והקבוצות מתקיימים במרכז הרפואי אסותא, רמת החייל, תל אביב, בסביבה חמה ומטופחת.

למחלקת ייעוץ ביטוחי וטרום ניתוח
לקבלת יעוץ אודות זכויות המימון וכיסוי כספי לבדיקות ולטיפולים 

 

... למידע נוסף »

רופאים

מחקרים ומאמרים

 • 5 דילמות: סרטן שד אצל נשים מבוגרות

  מאת: אסיא 22/10/15

  תוחלת החיים של בני האדם עולה ועמה שיקולים חדשים, שנכנסו למערכת הבריאות, בכל הנוגע לגבי דבר הכדאיות לטפל או לא לטפל במקרים מסוימים ומהו הטיפול המתאים ביותר עבור נשים מבוגרות…. למידע נוסף »

 • ממוגרפיה מגיל 45, ולא 40

  מאת: אסיא 22/10/15

  ארה"ב משנה את ההמלצות – בשנים האחרונות צצו שאלות סביב יעילותה של בדיקת הממוגרפיה, בעיקר בנשים צעירות. רופאים בישראל מברכים על השינוי בהמלצות ומזהירים מפני הפחדת יתר…. למידע נוסף »

 • סרטן שד לא פולשני: האם לטפל?

  מאת: אסיא 08/10/15

  באופן מסורתי, כאשר רואים את השם: "סרטן לא פולשני", מטפלים בו כמו בסרטן רגיל: בעזרת ניתוח, הקרנות וטיפול תרופתי. אך האם באמת זהו הטיפול שנכון לנקוט בו?… למידע נוסף »

 • האם הכרחי לכרות בלוטות לימפה במקרה של סרטן שד?

  מאת: אסיא 31/08/15

  הסרה של בלוטות הלימפה יכולה לקבוע אם הסרטן התפשט בגוף, אולם מחקרים מראים כי ניתן להסתפק בבלוטת הזקיף, הקרובה ביותר לגידול…. למידע נוסף »

 • סרטן השד ופוריות – האם הטיפולים הכימותרפיים פוגעים בפוריות?

  מאת: אסיא 11/06/15

  גילוי של סרטן השד מייצר אתגר של ממש עבור נשים בתחום הפוריות. כ-8% מהנשים החולות בסרטן השד הן מתחת לגיל 40, וחלקן עדיין לא הביאו ילדים לעולם.
  למידע נוסף »

 • איך תדעי אם לקית בסרטן השד?

  מאת: אסיא 24/02/15

  סרטן השד יכול להסתמן ולהתגלות באופנים שונים. אופן ההסתמנות השכיח ביותר הוא גוש נמוש בשד. יותר ויותר נשים מאתרות גוש בבדיקה עצמית.
  למידע נוסף »

 • באמת אחת מכל 8 נשים חולה בסרטן השד?

  מאת: אסיא 22/10/13

  יחד עם העלייה במודעות ובאבחון המוקדם, עלה גם החשש של הנשים מפני סרטן השד, מה שהוביל לשלל מיתוסים בנושא. האם חייבים לטפל בסרטן שד בדחיפות ומדוע גוש שפיר לא יכול להפוך לממאיר? הכירורגית ד"ר תמי קרני עם כל התשובות לכתבה ב YNET צמד המילים "סרטן שד" הוא אולי המפחיד ביותר עבור נשים. עם המודעות הגוברת… למידע נוסף »

 • הריון וסרטן השד

  מאת: אסיא 02/10/13

  סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בזמן הריון ולאחר לידה, אחת מכל 3,000 נשים הרות חולה במחלה. ד"ר תמי קרני, כירורגית, מסבירה מתי חשוב להחליט על ביצוע בדיקות שד בהריון והנקה, מהם הטיפולים האפשריים בתקופה זו ומהם הסיכונים הכרוכים בהם. תקופות ההריון וההנקה הן מהמיוחדות והמאושרות בחייה של כל אישה, והמחשבות על מחלות ובעיות בריאותיות… למידע נוסף »

 • סרטן השד – ההיסטוריה המשפחתית – מדד חיוני לאבחון מוקדם וטיפול יעיל

  מאת: אסיא 26/09/13

  אלת הניבוי והגילוי המוקדם מעסיקה נשים רבות. נשים רבות מבקשות לבצע בדיקה גנטית, בניסיון לברר את רמת הסיכון שלהן ללקות במחלה בעתיד. מחקר שנערך בסקנדינביה ניסה לכמת את מרכיבי הניבוי השונים נשים שיש להן אחות שאובחנה כחולת סרטן השד, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח את המחלה במהלך חייהן, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. הסיכון גבוה יותר אצל נשים… למידע נוסף »

 • האם חשוב לבצע ביופסיית בלוטת זקיף לפני כימותרפיה?

  מאת: אסיא 12/09/13

  המלצה לכימותרפיה עשויה להתקבל על סמך נתוני הגידול בלבד, כולל גודלו ומאפייניו הביולוגיים. במצב בו אין נתוני הגידול מכוונים לצורך בכימותרפיה, נוכחות בלוטות לימפה נגועות בגידול יכולה להביא להמלצה כזו.
  למידע נוסף »

 • שחזור שד

  מאת: אסיא 10/09/13

  שאלה: אני בת 37, אם לשלושה ילדים. לאחרונה עברתי בדיקה גנטית והתגלה שהינני נשאית של גן BRCA. אני מעוניינת לעבור כריתה מניעתית של השדיים. ברצוני לדעת האם השחזור של השד מבחינה אסתטית נעשה מיד בניתוח הכריתה או בניתוח נוסף? אילו שיטות קיימות לשחזור ומה עדיף? תשובה: כיום יותר נשים שעוברות כריתת שד עקב סרטן בוחרות… למידע נוסף »

 • שתלי סיליקון בשד ולימפומה אנאפלסטית עם תאים גדולים

  מאת: אסיא 04/09/13

  הקשר בין שתלי סיליקון בשד ללימפומה אנאפלסטית עם תאים גדולים לאישה המתכננת טיפול קוסמטי להגדלת השדיים כדאי לשקול את ההשלכות הנגזרות מטיפול זה. מחקר הולנדי חדש מצביע על קשר בין שתלי סיליקון וסרטן שד נדיר מסוג לימפומה אנאפלסטית עם תאים גדולים השימוש בסיליקון בעולם הרפואה, שהחל ב-1953, עורר גל של מחקרים לבדיקת הסיכונים הכרוכים בהחדרת… למידע נוסף »

 • סרטן השד: שכיחות, אבחון וטיפול

  מאת: אסיא 02/09/13

  שכיחות סרטן השד סרטן השד, הנוצר כתוצאה מחלוקה לא מבוקרת של אחד התאים המצפים את בלוטות החלב, הוא המחלה השכיחה ביותר מבין מחלות הסרטן בקרב נשים. אף על פי כן, התמותה מהמחלה נמוכה, ומהווה רק כ- 15% מהתמותה ממחלות הסרטן השונות. בשנת 2007, סרטן השד היה שכיח יותר בצפון אמריקה, צפון אירופה, אוסטרליה, ברזיל וישראל…. למידע נוסף »

 • טיפול אנטי הורמונלי כטיפול מונע באוכלוסיית סיכון לסרטן השד

  מאת: אסיא 09/07/13

  הקהילה הרפואית מסכימה: טיפול אנטי הורמונלי בנשים עם סיכון לחלות בסרטן שד עשוי להפחית ב-65 אחוז את הסיכון לחלות. ד"ר תמי קרני מציגה את כל מה שרצית לדעת על טיפול מונע ותופעות הלוואי הטיפול המונע בסרטן שד לרוב ניתן לנשים לאחר החלמה מטיפול בסרטן שד. טיפולים אלה נועדו להפחית את הסיכון לחזרתה של המחלה. הטיפול… למידע נוסף »

 • כריתת ושחזור השד מלאה או חלקית?

  מאת: אסיא 13/06/13

  הטיפול בסרטן השד כולל את כריתת הגידול בניתוח וטיפול בהקרנות וכימותרפיה. אחד מהלבטים הגדולים של חולות לפני ניתוח להסרת גידול ממאיר מהשד כרוך בשאלה האם לכרות את השד כריתה מלאה או שמא להסתפק בכריתה חלקית? "ההחלטה היא בסופו של דבר רק של האישה", אומר ד"ר מיכאל קורץ, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית שד, מנהל המרכז לבריאות… למידע נוסף »

 • סרטן השד: המחלה שפוגעת בכל המשפחה

  מאת: אסיא 04/03/13

  כשאישה חולה במחלת סרטן השד לא רק היא סובלת – גם בעלה וילדיה נפגעים בצורות שונות, וסובלים מדיכאון, הפרעות התנהגות ועוד. אז מה חשים הבעלים ומה קורה לילדים. מחקרים בנושא זיהוי סרטן השד אצל אישה משפיע קודם כל כמובן עליה. יחד עם זאת צריך לזכור כי כל הסובבים אותה מושפעים. עבודות מחקר שונות ורבות נערכו בעולם… למידע נוסף »

 • להסיר או לא להסיר קשריות לימפה מבית השחי?

  מאת: אסיא 02/03/13

  מחקר חדש בדק את התועלת של הסרת קשריות לימפה מבית השחי לעומת ויתור על הניתוח אצל נשים עם סרטן שד פולשני וגרורות בקשרית הזקיף, ומצא ממצאים מעודדים חוקרים מהמכללה האמריקאית לאונקולוגיה ביקשו לבדוק במסגרת ניסוי כיצד משפיעה הסרה מלאה של קשריות הלימפה מבית השחי (ALND) על מטופלות, ששורדות לאחר סרטן שד וגרורות בקשרית הזקיף. את ההֶקשר… למידע נוסף »

 • כריתת שד מונעת: דילמה קשה

  מאת: אסיא 03/02/13

  מתמודדת בתחרות מיס אמריקה הצהירה כי אחרי התחרות תעבור כריתה של שני שדיה כדי לא לחלות בסרטן כמו אמה. מה היתרונות והחסרונות, ואיך מחליטים ?
  למידע נוסף »

 • ההיסטוריה של סרטן השד

  מאת: אסיא 19/01/13

  מפעם לפעם מגיעה למרפאת השד חולת סרטן שד חדשה ויש לה רעיון: היא לא תטפל באופן שמציעה הרפואה השמרנית, ואולי "זה יעבור לבד". יותר מכך, לפעמים אני שומעת שאולי הביופסיות והטיפולים "שלנו" גורמים לסרטן שד או מחמירים את המצב. לכל החולות ה"חשדניות" האלו אני מספרת את ההיסטוריה של סרטן השד וממליצה להן לא להפקיר את… למידע נוסף »

 • סרטן השד – מחקר: 2,662 נבדקות, 110 מאובחנות

  מאת: אסיא 08/12/12

  יחס הגילוי של סרטן השד באמצעות ממוגרפיה בקרב הנבדקות עומד על 1:127, מחקר חדש בדק את היעילות של ביצוע בדיקות ההמשך באמצעות MRI ואולטרסאונד. ד"ר תמי קרני עם הממצאים המרתקים
  למידע נוסף »

 • לא לבד: על חשיבות הטיפול הפסיכולוגי המלווה במאבק במלחמה בסרטן השד

  מאת: אסיא 02/12/12

  אחת מתשע, או אחת מאלפי נשים בכל שנה בישראל הלוקות בסרטן השד, חשוב שלא יהיו לבד. קבלת הידיעה הלא פשוטה על התפרצותה של המחלה דורשת הערכות נרחבת מן החולה וגם מבני המשפחה המלווים אותה. אמנם ההתפתחויות הרפואיות בתחום הטיפול במחלה מבטיחים אחוזי הצלחה גבוהים במקרים רבים, אך הם לא פותרים את הצורך ביצירת מסגרת חברתית… למידע נוסף »

 • תשע ההחלטות החשובות עם גילוי סרטן שד

  מאת: אסיא 19/11/12

  אישה שהתבשרה כי לקתה בסרטן השד מתמודדת לא רק עם המחלה המאיימת על חייה, הפחד ואי הוודאות, אלא גם עם פגיעה בשלמות גופה ובנשיותה. בנוסף, עליה לקבל במהירות לפחות תשע החלטות קריטיות על אופן ובחירת אפשרויות הטיפול.
  למידע נוסף »

 • מדריך: הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד

  מאת: אסיא 18/11/12

  בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה. ד"ר תמי קרני עם המדריך המלא לבדיקות השונות, ההבדלים, השימושים ומידת יעילותן איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. כל אישה מגיל 50… למידע נוסף »

 • בחירות כירורגיות בצל גילוי סרטן שד

  מאת: אסיא 02/09/12

  לחץ, פחד, אי ודאות ובלבול, הם רק חלק מהתחושות שמלוות כל אישה המגלה שחלתה בסרטן השד. מהו התהליך הכירורגי שבפתחו את עומדת, מהן ההחלטות החשובות שעלייך לקבל ומיהם אנשי המקצוע שיסייעו לך לעבור את התקופה הקשה? ד"ר תמי קרני מסבירה רגע קבלת הידיעה המבשרת שחלית בסרטן השד הוא ללא ספק רגע מפחיד. הידיעה שחלית בסרטן,… למידע נוסף »

 • משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד

  מאת: אסיא 17/08/12

  על הקשר בין משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד. המחקר, אשר פורסם בכתב העת Cancer Causes and Control, בדק את הקשר בין מדד מסת הגוף (BMI) של נשים בזמן אבחון המחלה ושינויים במשקלן לאחר האבחון, לסיכויי ההחלמה שלהן. במחקר, שהתפרש על פני 7 שנים, השתתפו 1,692 נשים עם סרטן שד בשלבים מוקדמים. הן נשאלו לגבי… למידע נוסף »

 • סרטן השד – לממש את החלום: להחלים ולהרות

  מאת: אסיא 09/08/12

  אמנם קיימת אפשרות של פגיעה בפוריות בעקבות טיפול בכימותרפיה ובהקרנות, אבל הודות לרפואה המתקדמת של ימינו ניתן לתכנן את הכניסה להריון עוד בטרם תחילת הטיפולים. התייעצי עם הרופא המטפל ובחרו את הדרך הטובה ביותר בשבילך להפוך לאם. מאת: מערכת ליידי אסיא גילוי או הופעה של מחלת סרטן השד מייצרת אתגר של ממש עבור נשים בתחום… למידע נוסף »

 • סרטן שד בגיל מתקדם

  מאת: אסיא 07/11/11

  איך מטפלים בחולות סרטן שד בגיל מתקדם ? נשים מגיל 70 ומעלה מהוות שליש מהנשים שנמצא אצלן סרטן שד בשנה, ועדיין הן פחות מטופלות. איזה אופציות עומדות בפני חולות סרטן שד מעל גיל 70, האם כריתת שד היא אופציה טובה ומה תורמות ההקרנות?… למידע נוסף »

 • התמודדות עם סרטן השד – סרטן השד בראי הנפש

  מאת: אסיא 26/09/10

  זיהוי סרטן שד אצל אשה משפיע קודם כל עליה. יחד עם זאת צריך לזכור כי כל הסובבים אותה מושפעים, והיא מושפעת חזרה מתגובותיהם. האם תגובות מסוימות של המטופלת וסביבתה ישפיעו על סיכויי החלמתה מהמחלה? … למידע נוסף »

 • סקירת חידושים בשחזור שד – אונקופלסטיקה

  מאת: אסיא 12/02/10

  סקירה על החידושים ומגמות בשחזור שד, כפי שבאו לידי ביטוי בשני כנסים חשובים בתחום שחזור השד אשר התקיימו בינואר 2010 בארה"ב. בכנסים הוצגו מספר חידושים ומגמות בתחום זה הכנס הראשון של האיגוד האמריקאי למיקרוכירורגיה שיחזורית (ASRM) שהתקיים בפלורידה והכנס השני המוקדש לכירורגיה פלסטית של השד (Breast Surgery Symposium), שהתקיים באטלנטה. שחזור שד מיידי כחלק מצוות… למידע נוסף »

 • אבחון ומעקב אחר סרטן השד

  מאת: אסיא 26/02/15

  אחד המאפיינים של גידולים סרטניים הוא היכולת שלהם לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים. לנוכחותן של הגרורות המרוחקות השפעה על סיכויי ההחלמה ועל אופן הטיפול… למידע נוסף »

 • עייפה בעקבות מחלה? יש לזה פתרונות

  מאת: אסיא 29/05/14

  בזמן החלמה ממחלה, אנו חווים שורה של שינויים פיזיולוגים, בעיקר כאשר המחלה כוללת רמות מורכבות של התמודדות. הצורך לשלב בין המשך השגרה וחיי היום-יום
  למידע נוסף »