Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח קיצור קיבה במחלת מעי דלקתית

ניתוח קיצור קיבה במחלת מעי דלקתית

תפקידו של הניתוח הבריאטרי אצל מטופלים עם השמנת יתר ומחלת מעי דלקתית

מקרים של השמנת יתר הופכים ליותר ויותר שכיחים בכמה עשרות שנים אחרונות. כרגע ההשמנה נחשבת לאפידמיה כלל עולמית. אף על פי שהשמנת יתר בדרך כלל נחשבת לתופעה נדירה אצל מטופלים עם מחלות מעי דלקתיות (IBD), לאחרונה דווח כי יש עלייה במספר המקרים באוכלוסייה ועם אחוזים גבוהים באופן משמעותי של מחלת קרוהן (CD) מאשר קוליטיס כיבית (UC)

כיום ידוע כי ניתוחים בריאטריים הנם החלופה היעילה ביותר לירידה במשקל במקרים של השמנת יתר ומספר המטופלים אשר עוברים את הניתוח כדי להוריד במשקל ממשיך לעלות באופן דרמטי. אמנם, כאשר מדובר בחולי מחלות מעיים דלקתיות שסובלים גם מהשמנת יתר, המנתחים נוטים לסרב לבצע כל ניתוחי בטן שלא קשורים במחלות מעיים דלקתיות בגלל האחוזים הגבוהים של הסיבוכים – הן לטווח הארוך והן לטווח הקצר. זה נכון במיוחד לניתוחים בריאטריים ולפי כך בספרות יש מידע דל בלבד על ניתוחים בריאטריים במטופלים עם מחלות מעיים דלקתיות.

ניתוח קיצור קיבה במחלת מעי דלקתית
יתרה מזאת, מטופלי CD ו-UC נמצאים בקבוצת סיכון גבוה של צורך בהתערבויות כירורגיות עתידיות, הכוללות הסרת מעי חוזרת אצל מטופלי CD ושינויים באנטומיה של המעי הדק אחרי מעקף קיבה, שיכול לגרום לבעיות טכניות במבנה, או פגוע באפשרות  של יצירת כיס אילאו-אנאלי אחרי כריתת מעי דק שלימה אצל מטופלי UC.

ואומנם, מניסיונינו, ניתוחים בריאטריים יכולים להיות אפקטיביים ובטוחים גם אצל מטופלי IBD עם השמנת יתר. הסיכון של סיבוכים ניתוחיים במקרים אלה לא גדול יותר מאשר במקרים אחרים של ניתוחים בריאטריים

האמנות למצוא טיפול בריאטרי מתאים למטופל עם השמנת יתר כוללת שיקולים רבים. המידע שאספנו, מראה כי  IBD לא מהווה קונטראינדיקציה,  וכי ניתן לבחור מטופלים בקפידה באמצעות  הגישה הכוללת והערכה טרום-ניתוחית. מטופלי IBD נמצאים בסיכון מוגבר לכך שיזדקקו לניתוח של המעי הדק בעתיד, או לחלופין, כבר עברו אחד כזה בעבר, מה שיכול להפוך את הניתוח ליותר מאתגר. ישנם תיאורים מעטים של ביצוע SG אצל מטופלי IBD אשר סובלים מהשמנת יתר, בזמן ש-SG היה הטיפול הכירורגי הראשוני בדיווח זה. CD גסטרו-דואודנלי מאד נדיר, עם הארעות של  2% מטופלי CD ואנחנו טוענים כי SG ו-LAGB יכולים להיות אפשרויות כירורגיות טובות אצל מטופלים עם השמנת יתר, גם אם יש צורך בעדויות תומכות נוספות.

הבחירה של פרוצדורה כירורגית ספציפית חייבת להיעשות בצורה שקולה ובהסכמה של רופאים שונים והמטופל.

בסופו של דבר, יש להעדיף פרוצדורות ללא השקת המעי הדק.

מחלות

 • סרטן הקיבה

  הקיבה הנה איבר הממוקם בבטן העליונה בצורת האות J. דופן הקיבה מורכב מ-3 שכבות: הרירית, השרירית והמעטפת. סרטן הקיבה השכיח ביותר (אדנוקרצינומה) מתחיל במרבית המקרים משכבת הרירית ופורץ לשכבות האחרות עם גדילתו. גורמי סיכון להתפתחות סרטן קיבה: הדבקה בחיידק H.Pylory. דלקת קיבה כרונית. אנמיה מחוסר ויטמין B12. החלפה של רירית הקיבה לרירית מעי דק. מחלות… למידע נוסף »

 • דימום במעי הדק, זיהום וכיבים במעי הדק

  דימום במעי הדק – הסיבות הנפוצות להסרת המעי הגס הימני: סרטן המעי הגס. גידולי מעי-הגס שפירים (פוליפים) שאינם ניתנים לטיפול בצורה שאינה ניתוחית. מחלת סעיפים של המעי הגס. מחלות כלי הדם של המעי הגס. מחלת מעי דלקתית (קרוהן). הניתוח להסרת המעי הגס הימני במהלך הניתוח מתבצעת כריתת המחצית הימנית של המעי הגס, יש צורך בהסרת קטע מעי נרחב…. למידע נוסף »

 • חסימת מעיים

  חסימת מעיים והסרת מעי יכולה להיות כתוצאה מהמחלות הבאות: סרטן המעי הגס. גידולי מעי-הגס שפירים (פוליפים) שאינם ניתנים לטיפול בצורה שאינה ניתוחית. מחלת סעיפים של המעי הגס. מחלות כלי הדם של המעי הגס. מחלת מעי דלקתית (קרוהן). הניתוח להסרת המעי הגס במהלך הניתוח מתבצעת כריתת המחצית הימנית של המעי הגס, יש צורך בהסרת קטע מעי… למידע נוסף »

 • השמנת יתר

  השמנת יתר קיצונית (כלומר BMI של 40 ומעלה או 35 ויותר בנוכחות מחלות נוספות) נחשבת ברפואה, זה מכבר, למחלה לכל דבר. משקל יתר הוא לא רק שאלה של טעם אסתטי: הספרות המדעית כבר הוכיחה שהוא מקצר את תוחלת החיים, גורם למחלות לב וכלי דם,סוכרת, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן, ללקות באימפוטנציה ובאלצהיימר ולאבד את הפוריות. וזה רק על קצה המזלג…. למידע נוסף »

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנת יתר כולל את הפעילויות הבאות

 1. אבחון וטיפול מקיף בבעיית ההשמנה תוך התבוננות בזווית הרפואית הפסיכו-סוציאלית והדיאטנית
 2. תמיכה וליווי לכל מטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע ומתן כלים להתמודדות עם השינויים הצפויים בעקבות הניתוח
 3. הרכבת תוכנית רפואית להרזיה בהתאמה אישית
 4. מתן סל ניתוחי, הכולל ליווי ומעקב של כל הצוות המטפל למשך שנה בקבוצת תמיכה

מעקב לאחר הניתוח
הניתוח, למעשה, מעניק תחושה חדשה של שובע כך שהמטופל אוכל פחות. במקביל, על המטופל ללמוד להסתגל לאורח חיים בריא כדרך חיים. כחלק מהגישה הרב תחומית, הצוות המקצועי שלנו באסיא בריאטריק מלווה את המטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע, הכוונה ומתן כלים להתמודדות בתהליך הירידה במשקל ובשלבי שימורו.

המעקב לאחר טיפול בהשמנת יתר כולל

  lady_asia_proffesional
מעקב רפואי

לצד ירידה מבוקרת במשקל ושמירה על בריאות תקינה משתפרות התחלואות הנלוות להשמנה. לכן, יש צורך בהתאמת מינון הטיפול התרופתי הקבוע ואף הפסקתו.

Lady_asia_list
מעקב דיאטני
הנחיות תזונתיות והמלצות ללקיחת תוספי מזון וויטמינים בהתאם למצב האישי של המטופל.

Lady_asia_consulting
תמיכה פסיכו-סוציאלית

מסייעת בשינוי הרגלי האכילה.

Lady_asia_holistic
קבוצות תמיכה

מסייעות בתקופה של השינוי הדרסטי בהרגלי החיים.

דיאטניות:

 • סיגל אלפסה
  דיאטנית קלינית בכירה. מומחית בטיפול והכוונה של חולים הסובלים מהשמנת יתר, מבוגרים ונוער, מאמנת אישית מוסמכת, מטפלת ברפואה משלימה ויועצת תזונתית לחברות.
 • יפית קסלר
  דיאטנית קלינית בכירה . מומחית בייעוץ והכוונה של חולים הסובלים מהשמנת יתר. מתמחה בטיפול תזונתי לחולי סוכרת.

תמיכה פסיכו-סוציאלית:

 • אופיר תשובה
  פסיכותרפיסט קוגניטיבי התנהגותי. מומחה בהפרעות אכילה, מטפל במרפאות חרדה בבתי החולים תל-השומר ובאיכילוב ומדריך הורים לטיפול בילדים ונוער.
 • אריאלה בר דויד
  פסיכותרפיסטית מומחית להפרעות אכילה בעלת תואר שני מאוניברסיטת בוסטון בארצות הברית. מנחת קבוצות בפסיכותרפיה ותרפיה בתנועה ושילוב אומנוית.

צוות אסיא בריאטריק – מרכז לטיפול בהשמנת יתר , עומד לשרותך ומאחל לך הצלחה בדרכך החדשה

 

... למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שלח שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים

 • ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת

  מאת: אסיא 28/04/19

  במשך 30 שנה עברו עשרות אלפים ניתוחי טבעת בישראל. לאחר ניתוח טבעת יש צורך במעקב ארוך טווח רב תחומי כדי לשפר את איכות החיים ולשמר ירידה במשקל. כמו כן יש צורך בוויסות של הטבעת. בנוסף יש לעיתים צורך להוציא את הטבעת ולהמיר את הניתוח בניתוח אחר. באסיא מדיקל אנו נותנים מענה לכל הנושאים הללו. … למידע נוסף »

 • צרבת וקושי בבליעה: כל הסימנים שעלולים להעיד על סרטן הקיבה

  מאת: אסיא 14/03/17

  כ-740 ישראלים מאובחנים בסרטן הקיבה, אשר נחשב לאחד מהגידולים הממאירים האלימים ביותר. מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחותו ואיזו בדיקה עשויה לשפר משמעותית את סיכויי ההחלמה מהמחלה? כל התשובות… למידע נוסף »

 • דיאטה לפני ניתוח קיצור קיבה

  מאת: אסיא 04/03/15

  דיאטה לפני ניתוח קיצור קיבה למשך שבועיים הביאה לירידה משמעותית במשקל ולהקטנת הכבד. דיאטה מסוג זה למשך 6 שבועות הביאה לירידה משמעותית בגודל הכבד ותכולת השומן בו עם קורלציה בין השינוי בגודל הכבד לשינוי בתכולת השומן בכבד,… למידע נוסף »

 • למה מרגישים מלאים אחרי ניתוח בריאטרי?

  מאת: אסיא 15/04/14

  מחקר בדק מה הקשר בין שינוי דפוסי אכילה לבין ניתוח בריאטרי וכיצד הם משפיעים מבחינה פסיכולוגית על שינוי הרגלי האכילה ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר וההסבר מדוע ניתוח הרזיה הוא נקודת ההתחלה… למידע נוסף »