Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח רובוטי

ניתוח רובוטי

רובוט דה וינצ'י נכנס לא מכבר לשימוש ברפואה המודרנית ושינה את פני עולם הכרורגיה, במיוחד בתחום הניתוח הזעיר פולשני בכלל, והשיטה הלפרוסקופית בפרט. ניתן לציין את הסרת הגידול הסרטני בערמונית של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנעשה בשיטת מתקדמת זו.הרובוט המשמש לביצוע ניתוחים פותח לפני יותר מעשור והשימוש בו הולך ומתרחב. ניתוח רובוטי מתאפשר הודות למכשור טכנולוגי חדשני ומתקדם שפותח וכולל טכנולוגיות בתחום האופטיקה, הראייה התלת ממדית ומכניקה עדינה. ניתוח רובוטי הוא למעשה שיטת ניתוח זעיר פולשנית, כלומר, הניתוח איננו כולל פתיחה של בטן המנותח ומתבצע דרך חתכים בעור, דרכם מוחדר מכשור רפואי ומצלמות המתעדות ומציגות את הנעשה בשדה הניתוחי.

הרובוט לוקח את הלפרוסקופיה צעד אחד קדימה

רובוט דה וינצ'י

הרובוט עובד בדומה מאוד לשיטה הלפרוסקופית, ובכל זאת יש הבדלים בין שתי השיטות, הבה נעמוד לרגע על ההבחנות ביניהן.

המשותף לשתי השיטות

החתכים הזעירים המחליפים את פתיחת חלל הבטן משותפים לשתי השיטות, ולכן שתיהן מכונות זעיר פולשניות, אך ניתוח רובוטי שונה מניתוח לפרוסקופי.

השונה בין שתי השיטות

הניתוח הרובוטי נעשה ללא מגע ישיר של המנתח עם המנותח. המנתח יושב מול קונסולה ודרכה הוא מפעיל במעין שלט רחוק את זרועות הרובוט עליהן מורכבים כלי הניתוח. חשוב לציין כי ליד המנותח נמצא מנתח עוזר ואחות חדר ניתוח, כך שלפעולות הדורשות התערבות ישירה קיים מענה כל זמן הניתוח.

נשמע עתידני? כבר לא. ניתוחים באמצעות רובוט דה וינצ'י נמצאים בשימוש יומיומי ברחבי הארץ.

איך בדיוק זה עובד?
המנתח הוא שמבצע את הניתוח במו ידיו, אך הוא משתמש במתווך. אותו מתווך הוא הרובוט, מכשיר מכני בעל זרועות שהינו בשליטת המנתח. המנתח מתיישב בתוך קונסולה, מעין תחנת עבודה, המחוברת לרובוט, ואשר ממנה הוא צופה במה שמשודר ממצלמה המוחדרת לגופו של המנותח בתלת מימד. בקונסולה, כמובן, המנתח גם מסוגל לבצע פעולות נדרשות באמצעות הזרועות של הרובוט, אשר הוא מניע בידיו והן גורמות לתזוזה, החדרה והנעה של המכשור הניתוחי המוחדר לגוף המנותח דרך חתכים זעירים וצינורות.

לאילו ניתוחים מתאים הרובוט?

הרובוט נמצא בשימוש רפואי בארץ ובעולם מזה כעשור, וכבר בוצעו בעזרתו מאות ניתוחים מורכבים ומגוונים, ביניהם ניתוחים לכריתת איברים, כגון: מעי גס, כליות, כבד, ערמונית, הסרת גידולים ועוד. לאחרונה, השימוש בתחום הכבד והלבלב גדל וחלק מהמועמדים לניתוחי כבד, לבלב או כיס מרה יוכלו לעבור ניתוח בעזרת הרובוט. כיום מבוצעים ניתוחים רובוטיים להסרת גידולים ראשוניים של הכבד, גרורות כבדיות ציסטות ואדנומות בכבד באינדיקציות ספציפיות אשר מותאמות על פי המקרה והחולה הפרטני. גם ניתוחים בלבלב יכולים להתבצע בעזרת הרובוט המדובר, בעיקר בניתוחים בגוף וזנב הלבלב, אם כי ישנם כבר דיווחים על ניתוחי ראש לבלב בעזרת הרובוט. גם אם מדובר בעקומת למידה ארוכה וקשה יותר, הרי שזה רק עניין של זמן עד שניתוחי ראש לבלב בעזרת הרובוט יהיו יותר מקובלים ושכיחים. חשוב לזכור, כי גם אם הניתוח יכול להתבצע בעזרת רובוט, זה לא מספיק. יש להתחשב גם במאפיינים נוספים, כמו גיל המנותח, ההיסטוריה הרפואית שלו ועוד. כך, ניתוח פשוט בכבד עלול, למרות הכל, להתבצע בבטן פתוחה, כאשר, למשל, מדובר בניתוח חוזר בכבד.

יתרונות הניתוחים הרובוטיים

אחד היתרונות הבולטים של ניתוח רובוטי הוא הראייה. הודות לטכנולוגיה אופטית מתקדמת יכול המנתח לראות באופן מיטבי את האיברים והרקמות בגוף. המצלמות המוחדרות לגוף המנותח מעבירות תמונה תלת ממדית, מוגדלת ובאיכות גבוהה אל הקונסולה. מצב זה הוא מאוד מבורך, כיון שהמנתח יכול לראות דברים עדינים וזעירים במידת דיוק גבוהה ביותר, הרבה מעבר למה שמתאפשר באמצעות ראייה רגילה. יתרון נוסף נובע מהעובדה שמערכת הזרועות של הרובוט מאפשרת חופש תנועה מרשים בחלל הבטן ויכולת מפרקית גבוהה של המכשור הכירורגי, מה שלא מתאפשר בשיטה הלפרוסקופית. יכולת התמרון רבה מאפשרת להגיע לזוויות קיצוניות, שקשה עד בלתי אפשרי להגיע אליהן בלפרוסקופיה. יש גם את העניין של הרעד הטבעי של כפות הידיים של המנתח, המופיע לעתים, ואינו מהווה בעיה בעת השימוש ברובוט אשר מבטל רעד זה. ליתרונות אלה מצטרפים היתרונות הנובעים מכך שחלל הבטן לא נפתח, כך שתהליך ההחלמה מתקצר, מצטמצמים הסיכונים וקטן החשש מסיבוכים, כגון דימום או זיהום. בנוסף, יש פחות פגיעה קוסמטית ופחות כאבים.

האיש מאחורי המכונה

צריך לזכור, שכדי להפעיל את הרובוט נדרשת מומחיות גבוהה בעת השימוש ברובוט, האופן בו יפעיל המנתח את הרובוט ישפיע על תוצאות הניתוח, הצלחתו והשלכותיו. מיומנותו של המנתח בהפעלת המערכת היא זו שתקבע את תוצאות הניתוח, ועל כן עליה להיות ללא רבב. כדי שניתוח יצליח, על הרופא להכיר היטב את הרובוט ואת דרכי הפעולה שיש ליישם בעת הפעלתו. ישנה עקומת למידה גבוהה ביותר עד להגעה לשליטה מיטבית במכשור הרפואי החדיש הזה.

מרכז לניתוחים זעיר פולשניים

המרכז מתמחה בניתוחים זעיר פולשניים בכל חלל הבטן. ניתוחים אילו מתבצעים דרך מספר חתכים זעירים ויתרונם הוא החלמה מהירה ושיעור סיבוכים נמוך יותר מהניתוחים המסורתיים. כיום ניתן לבצע ניתוח זעיר פולשני במקום כמעט כל ניתוח מסורתי, בתנאי שהמטופל ומצבו מתאימים לכך. החל בכריתת כיס המרה, תיקון בקעים בדופן הבטן על כל סוגיהם, המשך בניתוחי מעי כולל טיפול מתקדם לסרטן, ניתוחי קיבה למחלות שפירות וממאירות וכלה בניתוחים באברים כמו טחול, יותרת הכליה (אדרנל), לבלב ועוד. בנוסף המרכז מתמחה בניתוחים המשתמשים  בטכנולוגיה רובוטית המאפשרת ניתוחים מורכבים במיוחד. בהרבה מקרים רצוי לשקול לפני ניתוח את האפשרות לבצעו בגישה זעיר פולשנית בשל יתרונותיה המרובים.

... למידע נוסף »

מרכז לכירורגיה קולורקטלית

מרכז כירורגיה קולורקטלית מתמחה בכירורגיה של המעי לכל ארכו ורצפת האגן. המרכז עוסק בניתוחים וטיפולים נוספים של מחלות המעי הגס כמו סרטן המעי הגס ומחלת סעיפים, ומחלות מעי דלקתיות המערבות את המעי הגס או הדק. בנוסף המרכז עוסק בניתוחי סטומה ושחזור מערכת העיכול ותיפקודה, וכן בניתוחים וטיפולים נוספים בבעיות של רצפת האגן, טחורים ופיסורות (סדקים) של פי הטבעת. במרכז מומחים השולטים במגוון הגישות הניתוחיות כולל כירורגיה מסורתית, ניתוחים לפרוסקופיים וניתוחים בעזרת רובוט. בנוסף המרכז מתמחה באבחנה של בעיות מורכבות תוך שימוש באולטראסאונד רקטלי.

... למידע נוסף »

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנת יתר כולל את הפעילויות הבאות

 1. אבחון וטיפול מקיף בבעיית ההשמנה תוך התבוננות בזווית הרפואית הפסיכו-סוציאלית והדיאטנית
 2. תמיכה וליווי לכל מטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע ומתן כלים להתמודדות עם השינויים הצפויים בעקבות הניתוח
 3. הרכבת תוכנית רפואית להרזיה בהתאמה אישית
 4. מתן סל ניתוחי, הכולל ליווי ומעקב של כל הצוות המטפל למשך שנה בקבוצת תמיכה

מעקב לאחר הניתוח
הניתוח, למעשה, מעניק תחושה חדשה של שובע כך שהמטופל אוכל פחות. במקביל, על המטופל ללמוד להסתגל לאורח חיים בריא כדרך חיים. כחלק מהגישה הרב תחומית, הצוות המקצועי שלנו באסיא בריאטריק מלווה את המטופל לפני, במהלך ואחרי הניתוח תוך הגשת סיוע, הכוונה ומתן כלים להתמודדות בתהליך הירידה במשקל ובשלבי שימורו.

המעקב לאחר טיפול בהשמנת יתר כולל

  lady_asia_proffesional
מעקב רפואי

לצד ירידה מבוקרת במשקל ושמירה על בריאות תקינה משתפרות התחלואות הנלוות להשמנה. לכן, יש צורך בהתאמת מינון הטיפול התרופתי הקבוע ואף הפסקתו.

Lady_asia_list
מעקב דיאטני
הנחיות תזונתיות והמלצות ללקיחת תוספי מזון וויטמינים בהתאם למצב האישי של המטופל.

Lady_asia_consulting
תמיכה פסיכו-סוציאלית

מסייעת בשינוי הרגלי האכילה.

Lady_asia_holistic
קבוצות תמיכה

מסייעות בתקופה של השינוי הדרסטי בהרגלי החיים.

דיאטניות:

 • סיגל אלפסה
  דיאטנית קלינית בכירה. מומחית בטיפול והכוונה של חולים הסובלים מהשמנת יתר, מבוגרים ונוער, מאמנת אישית מוסמכת, מטפלת ברפואה משלימה ויועצת תזונתית לחברות.
 • יפית קסלר
  דיאטנית קלינית בכירה . מומחית בייעוץ והכוונה של חולים הסובלים מהשמנת יתר. מתמחה בטיפול תזונתי לחולי סוכרת.

תמיכה פסיכו-סוציאלית:

 • אופיר תשובה
  פסיכותרפיסט קוגניטיבי התנהגותי. מומחה בהפרעות אכילה, מטפל במרפאות חרדה בבתי החולים תל-השומר ובאיכילוב ומדריך הורים לטיפול בילדים ונוער.
 • אריאלה בר דויד
  פסיכותרפיסטית מומחית להפרעות אכילה בעלת תואר שני מאוניברסיטת בוסטון בארצות הברית. מנחת קבוצות בפסיכותרפיה ותרפיה בתנועה ושילוב אומנוית.

צוות אסיא בריאטריק – מרכז לטיפול בהשמנת יתר , עומד לשרותך ומאחל לך הצלחה בדרכך החדשה

 

... למידע נוסף »

מרכז לניתוחי בקע

המרכז מתמחה ניתוחים בשיטות מגוונות לתיקון בקעים ופגמים בדופן הבטן. בקעים עשויים להיות יחסית פשוטים לתיקון, כמו בקע מפשעתי או בקע טבורי קטן, או מאד מורכבים כמו בקעים אחרי ניתוחים קודמים בחלל הבטן, אחרי חבלות קשות או בקעים במקומות קשים ליקון כמו אחרי ניתוחים קיסריים או במותן. צוות המרכז מתמחה בגישות מגוונות לתיקון בקעים, החל בתיקון בקע מפשעתי בהרדמה מקומית או איזורית, תיקוני בקע לפרוסקופיים ושחזורים מורכבים של דופן הבטן בעזרת שתלים סינטטיים ומתלי רקמה מתקדמים, והטיפול מותאם לחולה ולחומרת מחלתו.

... למידע נוסף »

מרכז כירורגיית חזה

מרכז כירורגיית חזה מטפל באבחון ובטיפול  של סרטן הריאות לסוגיו, גידולים בבית החזה, מחלות ושט ודופן בית החזה, מחלות שפירות של הריאות ועוד. צוות המרכז מתמחה בכל שיטות הניתוח כולל ניתוחים מסורתיים הכרוכים בפתיחת החזה בגישות שונות, ניתוחים טורקוסקופיים המבוצעים דרך חתכים קטנים בדופן החזה , וניתוחים רובוטים בהם נעשה שימוש ברובוט משוכלל כדי לבצע פעולות מורכבות במיוחד.

... למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר גל קרן-פז

  מומחה לכירורגיה אורולוגית ובוגר התמחות על בכירורגיה של סרטנים במערכת השתן ומערכת המין הגברית. התמחות-על בת שלוש שנים באורולוגיה אונקולוגית במרכז עולמי מוביל: ממוריאל סלואן-קטרינג שבניו-יורק, ארה"ב – Memorial Sloan-Kettering Cancer Center… למידע נוסף »

  שלח שאלה